« strana 11 »

Apríl

rubrika: 3.7 Pel-mel


Dávno, dávno již tomu, co jsem se chabě a prakticky vždy neúspěšně snažila někoho nachytat na aprílový žertík. Já sama jsem se o aprílu nachytala také jen výjimečně. Už nevím, na co to bylo poprvé, ale pamatuji si, že jsem byla ještě malá, dítě předškolního věku. Rodiče mne s aprílem seznámili názorně. Vím jen, že jsem byla překvapená a hlavně úplně zmatená. Maminka a tatínek přece nikdy nelžou!  :-)

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 2         


Velikonoce

rubrika: 3.7 Pel-mel


Všem čtenářům blogu přeji: Krásné Velikonoce, barevná vajíčka, jaro jako malované a hodně Sluníčka!

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Jak jsem se seznamovala po internetu

rubrika: 3.5 Zážitky


Slýchala jsem, že někteří muži se základním vzděláním, kteří zvládli základy práce na počítači, se na netu hrozně rádi vydávají za vysokoškoláky. Ale že to potká zrovna mne a bude mi celý den trvat, než to odhalím, to mne otrávilo. Sice jsem u svého protějšku zaznamenala hned nedostatky v gramatice a v obratnosti vyjadřování, ale říkala jsem si “nojo, chlap”. Houby! Žádný chlap. Zoufalec, který předstíral, že je někým jiným. Byly i další signály, které jsem ignorovala. Omluvou nebo spíš vysvětlením mé nebetyčné hlouposti při našem vzájemném “seznamování” snad může být moje přirozená důvěřivost a taky podvědomá snaha tolerovat nedostatky protějšku.

ZKUŠENOST. To jediné je na celé věci přínosné. Bude-li nějaké příště, dám si větší pozor. Dotyčný mi dokonale znechutil seznamování se po internetu.

Poznámka: Přiznávám, že mne svým způsobem těší fakt, že jsem - ač jsem to nezamýšlela - přiměla dospělého chlapíka, aby v rámci seznamovacího procesu dvě a čtvrt hodiny usilovně řešil Žabky skákalky :-)

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 7         


Arthur C. Clarke: Hlídka

rubrika: 3.2 Sci-fi literatura


Před 8 lety,19.3.2008 zemřel sir Arthur C. Clarke.

Sir Arthur Charles Clarke (16.12.1917 Minehead, Spojené království – 19.3.2008 Kolombo, Srí Lanka) byl britský autor science fiction a vynálezce. Jeho nejznámější román, který nese název "2001: Vesmírná odysea", byl i zfilmován.  Všeobecně se má za to, že inspirací k filmu byla autorova povídka "Hlídka" (The Sentinel). Sám A.C.C. však na to měl jiný názor:

 
"Soustavně mě rozčiluje, když se „Hlídka“ nedbale označuje jako „povídka, na které je založena Vesmírná odysea“. Má s tím filmem asi tolik společného jako semínko s dospělým dubem, který z něj vyroste. A vlastně ještě podstatně méně, protože do filmu byly začleněny i nápady z několika jiných mých povídek. Dokonce i ty prvky, které jsme se Stanley Kubrickem opravdu použili, jsme podstatně změnili. Tak třeba z „blýskavé, zhruba pyramidovité konstrukce… zasazené ve skále jako obrovský drahokam s mnoha fasetami“ se po několika úpravách stal ten slavný černý monolit. A místo děje jsme z Mare Crisium přesunuli do nejnápadnějšího ze všech měsíčních kráterů, do Tychona – který se za úplňku dá vidět ze Země i pouhým okem.
Nějakou dobu po tom, co „Hlídka“ vyšla, se mě někdo zeptal, jestli jsem četl povídku „Červený“ (1918) od Jacka Londona. Protože jsem o ní nikdy neslyšel, honem jsem si ji přečetl, a ta o třicet let starší povídka o „Hvězdném“, obrovské kouli, ležící celé věky v džunglích Guadalcanalu, na mě udělala hluboký dojem. Zajímalo by mě, jestli to bylo první zpracování tématu, které se najednou stalo aktuálním, když se teď hlavní téma debat SETI přesunulo od „Kde jsou všichni?“ k ještě záhadnější otázce „Kde jsou jejich výtvory?“.
 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


P. F. 2016

rubrika: 3.8 Axina sděluje


Ať je pro nás všechny nový rok šťastnější, než byl ten právě uplynulý.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 18         


Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

rubrika: 3.1 Hudba


Klasický vánoční verš z evangelia podle Lukáše (2. kapitola, 14. verš) zní: "Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis", což znamená

a) dle Bible kralické (vydání z roku 1875): "Sláva na výsostech Bohu, a na zemi pokoj, lidem dobrá vůle."

b) dle ekumenického překladu Bible (z roku 1985): "Sláva na výsostech Bohu, na zemi pokoj, lidem Boží zalíbení.“

c) dle ekumenického překladu Bible (z roku 2009): "Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle.“

 

Cítíte ty jemné rozdíly? Vyberte si...

 

Šťastné a veselé Vánoce!

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Arthur C. Clarke: Devět miliard božích jmen

rubrika: 3.2 Sci-fi literatura


Na Štědrý den roku 2011 jsem na blogu uvedla pozoruhodnou povídku A. C. Clarka Hvězda. Před letošními Vánocemi předkládám čtenářům další povídku tohoto významného, bohužel již nežijícího, britského spisovatele sci-fi: Devět miliard božích jmen. Sir Arthur Charles Clarke by se 16.12. 2015 dožil 98 let.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Enya

rubrika: 3.1 Hudba


Enya, vlastním jménem Eithne Patricia Ní Bhraonáin, je irská zpěvačka, skladatelka a instrumentalistka. Narodila se 17. května 1961 v malé vesničce Dore v Donegalském hrabství na severozápadě Irské republiky.Otec Leo vlastní hospodu Leo’s Tavern v Londýně a matka Baba vyučovala hudbu na tamější škole. Má čtyři bratry a čtyři sestry. Jméno  Enya dostala od svého dědečka. Pochází z gaelštiny (irské keltštiny), která byla zpěvaččiným prvním jazykem. Jmenovala se tak jedna bohyně z irské mytologie.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 5         


Bydlím v panelovém domě

rubrika: 3.5 Zážitky


více než 21 let bydlím v Praze v panelovém domě. Byt v osobním vlastnictví. Čas od času jsem za něj nucena bojovat jako tygr. A mnohdy mám účinnost jako parní lokomotiva. Zde je mail určený projektantovi, který jsem dnes tvořila cca 2 hodiny...

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 8         


Předvánoční čas

rubrika: 3.5 Zážitky


Vánoce jsou stejně nejkrásnější v době našeho dětství. Jen si to tehdy ještě neuvědomujeme.
 
Axina

Celý článek »

komentářů: 6         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  7  8  9  10    11    12  13  14  15  16  17  18  19   »