« strana 18 »

Souhvězdí Žirafa, souhvězdí Rys

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Zbývá zmínit se o dvou zbývajících cirkumpolárních souhvězdích severní hvězdné oblohy. Jsou jimi souhvězdí Žirafa a souhvězdí Rys. Byla pojmenována až v 17. století. Neobsahují jasné hvězdy. Astronomové žertem říkají, že Žirafu a Rysa najdeme tam, kde nic není. Velkým dalekohledem však uvidíme v obou souhvězdích velké množství hvězd.

Axina


Celý článek »

komentářů: 3         


Souhvězdí Drak

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Drak patří mezi cirkumpolární souhvězdí severní hvězdné oblohy. Leží mezi souhvězdími Malého medvěda, Žirafy, Velkého medvěda, Pastýře, Herkula, Lyry, Labutě a Cefea. V naší zeměpisné šířce je nad obzorem po celou noc v kteroukoliv roční dobu. Nejvýše nad obzorem je v červnu a červenci, nejníže nad obzorem je začátkem listopadu. Patří mezi starobylá souhvězdí, znal ho již starořecký astronom Ptolemaios.

Axina


Celý článek »

komentářů: 2         


Piktogramy v Chiboltonu - Arecibo Answer (1/2)

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Lidé od nepaměti touží po kontaktu s jinou vyspělou mimozemskou civilizací. A i když toto přání není přímo vyslovené, nachází se alespoň v podvědomí mnohých z nás. Považujeme to za přirozené, ale může jíti i o jistý druh nastavení lidské bytosti v souladu s doposud nepoznanými kosmickými zákonitostmi a principy.

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


H. P. Lovecraft, mistr temných snů (2)

rubrika: 3.2 Sci-fi literatura


Americký spisovatel Howard Phillips Lovecraft (20. 8. 1890 – 15. 3. 1937) byl rovněž básníkem, esejistou a amatérským žurnalistou. Věnoval se literární tvorbě v oblasti fantasy, science fiction a hororu. Všechny tyto žánry velmi zručně kombinoval. Zabýval se studiem astronomie, chemie, geologie, historie, filosofie, psychologie, antropologie a architektury. Jeho životopis předčí mnohé romány.

Axina


Celý článek »

komentářů: 4         


Souhvězdí Cefeus

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Cefeus patří mezi cirkumpolární souhvězdí severní hvězdné oblohy. Leží mezi souhvězdími Malého medvěda, Draka, Labutě, Ještěrky, Kasiopeji a Žirafy. V naší zeměpisné šířce je nad obzorem po celou noc v kteroukoliv roční dobu. Nejvýše nad obzorem je koncem října a začátkem listopadu. Patří mezi starobylá souhvězdí, znal ho již starořecký astronom Ptolemaios. Jasnější hvězdy Cefea připomínají dům se špičatou střechou.

Axina


Celý článek »

komentářů: 1         


H. P. Lovecraft, mistr temných snů (1)

rubrika: 3.2 Sci-fi literatura


„Záhady mají věčnou moc těšit a okouzlovat lidskou fantazii. Některé ve svých důsledcích převracejí celý svět naruby, jiné nabízejí drobná intelektuální cvičení v podobě poutavých hádanek, nad nimiž můžete celé hodiny či dny hloubat.“ Tak zní první slova knihy „Slavné záhady světových dějin“ od Alana Bakera, kterou letos vydalo nakladatelství Volvox Globator a ze které předkládám ukázku.

Axina


Celý článek »

komentářů: 11         


Souhvězdí Kasiopeja

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Kasiopeja patří mezi cirkumpolární souhvězdí severní hvězdné oblohy. Sousedí se souhvězdími Cefea, Ještěrky, Andromedy, Persea a Žirafy. V naší zeměpisné šířce je nad obzorem po celou noc v kteroukoliv roční dobu. Při horní kulminaci (v říjnu) ho vidíme ve tvaru písmene W, při dolní kulminaci (v dubnu) ho vidíme ve tvaru písmene M.

Axina


Celý článek »

komentářů: 7         


Zpráva z Areciba - Arecibo Message

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Včera tomu bylo na den 37 let, co bylo ze Země vysláno první radiové poselství lidstva ke hvězdám.

Axina


Celý článek »

komentářů: 3         


Souhvězdí Malý medvěd

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Malý medvěd je souhvězdí na severní hvězdné obloze. Je jedním z 88 moderních souhvězdí a také jedním ze 48 souhvězdí uvedených již v Ptolemaiově katalogu Almagest. Sousedí se souhvězdími Draka, Žirafy a Cefea. Jedná se o severní obtočnové souhvězdí, takže je v naší zeměpisné šířce stále vidíme nad obzorem. Je proslulé díky své hvězdě alfa neboli Polárce, která v současné době určuje polohu severního světového pólu.

Axina


Celý článek »

komentářů: 2         


Cirkumpolární souhvězdí, souhvězdí Velká medvědice

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Jako cirkumpolární (z latinského „kolem pólu“) neboli obtočnová označujeme ta souhvězdí, která nikdy nezapadají pod obzor. Leží blízko světových pólů, ale o která jde konkrétně, závisí na poloze pozorovatele (na jeho zeměpisné šířce). V Evropě jsou cirkumpolární souhvězdí Velká medvědice, Malý medvěd, Kasiopeja, Cefeus, Drak, Žirafa a Rys.

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  14  15  16  17    18    19   »