« strana 19 »

Zimní souhvězdí, souhvězdí Orion

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Nejhezčí pohled na oblohu je v dlouhých zimních měsících. Zimní obloha je tmavší a je na ní řada hezkých souhvězdí. Snad nejhezčí ze všech je Orion. Mezi zimní souhvězdí patří výrazná souhvězdí Orion, Býk, Vozka, Blíženci, Malý pes, Velký pes a méně výrazná souhvězdí Eridanus, Holubice, Zajíc, Jednorožec, Rydlo a Lodní záď.

Axina


Celý článek »

komentářů: 4         


Z(a)tracení houbaři

rubrika: 3.6 Výlety


Podle kalendáře je zima. Počasí však připomíná podzim. Jen houby nerostou. Nostalgicky vzpomínáme na naše houbařské výlety. A těšíme se na další podzim.

EvaO


Celý článek »

komentářů: 3         


Piktogramy v Chiboltonu - Arecibo Answer (2/2)

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Mnozí lidé vždy vzhlíželi ke hvězdám a doufali, že tam někde v té dálce mezi hvězdami se nachází život minimálně na takové úrovni jako je ten náš. Lidstvo vyslalo do vesmíru několik signálů o své existenci. Jisté skutečnosti naznačují, že už nám možná mimozemský inteligentní život na tyto signály odpověděl.
Pokračování článku Piktogramy v Chiboltonu - Arecibo Answer, publikovaného 6.12.2011.

Axina


Celý článek »

komentářů: 5         


Jak jsme kupovali televizi a jak jsme měnili televizi

rubrika: 3.5 Zážitky


Byly doby, kdy český člověk chtivý koupě televizního přijímače navštívil prodejnu Tesla a zakoupil sobě stejnojmenný televizor, případně televizor značky Orava. V těch blahých dobách byl obraz černobílý a uváděl diváky v úžas. Nyní je obraz pestrý jak život sám a televizním divákům z něj přechází zrak.

EvaO


Celý článek »

komentářů: 3         


Souhvězdí Žirafa, souhvězdí Rys

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Zbývá zmínit se o dvou zbývajících cirkumpolárních souhvězdích severní hvězdné oblohy. Jsou jimi souhvězdí Žirafa a souhvězdí Rys. Byla pojmenována až v 17. století. Neobsahují jasné hvězdy. Astronomové žertem říkají, že Žirafu a Rysa najdeme tam, kde nic není. Velkým dalekohledem však uvidíme v obou souhvězdích velké množství hvězd.

Axina


Celý článek »

komentářů: 3         


Souhvězdí Drak

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Drak patří mezi cirkumpolární souhvězdí severní hvězdné oblohy. Leží mezi souhvězdími Malého medvěda, Žirafy, Velkého medvěda, Pastýře, Herkula, Lyry, Labutě a Cefea. V naší zeměpisné šířce je nad obzorem po celou noc v kteroukoliv roční dobu. Nejvýše nad obzorem je v červnu a červenci, nejníže nad obzorem je začátkem listopadu. Patří mezi starobylá souhvězdí, znal ho již starořecký astronom Ptolemaios.

Axina


Celý článek »

komentářů: 2         


Piktogramy v Chiboltonu - Arecibo Answer (1/2)

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Lidé od nepaměti touží po kontaktu s jinou vyspělou mimozemskou civilizací. A i když toto přání není přímo vyslovené, nachází se alespoň v podvědomí mnohých z nás. Považujeme to za přirozené, ale může jíti i o jistý druh nastavení lidské bytosti v souladu s doposud nepoznanými kosmickými zákonitostmi a principy.

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


H. P. Lovecraft, mistr temných snů (2)

rubrika: 3.2 Sci-fi literatura


Americký spisovatel Howard Phillips Lovecraft (20. 8. 1890 – 15. 3. 1937) byl rovněž básníkem, esejistou a amatérským žurnalistou. Věnoval se literární tvorbě v oblasti fantasy, science fiction a hororu. Všechny tyto žánry velmi zručně kombinoval. Zabýval se studiem astronomie, chemie, geologie, historie, filosofie, psychologie, antropologie a architektury. Jeho životopis předčí mnohé romány.

Axina


Celý článek »

komentářů: 4         


Souhvězdí Cefeus

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Cefeus patří mezi cirkumpolární souhvězdí severní hvězdné oblohy. Leží mezi souhvězdími Malého medvěda, Draka, Labutě, Ještěrky, Kasiopeji a Žirafy. V naší zeměpisné šířce je nad obzorem po celou noc v kteroukoliv roční dobu. Nejvýše nad obzorem je koncem října a začátkem listopadu. Patří mezi starobylá souhvězdí, znal ho již starořecký astronom Ptolemaios. Jasnější hvězdy Cefea připomínají dům se špičatou střechou.

Axina


Celý článek »

komentářů: 1         


H. P. Lovecraft, mistr temných snů (1)

rubrika: 3.2 Sci-fi literatura


„Záhady mají věčnou moc těšit a okouzlovat lidskou fantazii. Některé ve svých důsledcích převracejí celý svět naruby, jiné nabízejí drobná intelektuální cvičení v podobě poutavých hádanek, nad nimiž můžete celé hodiny či dny hloubat.“ Tak zní první slova knihy „Slavné záhady světových dějin“ od Alana Bakera, kterou letos vydalo nakladatelství Volvox Globator a ze které předkládám ukázku.

Axina


Celý článek »

komentářů: 11         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  15  16  17  18    19    20   »