3.1 Hudba


« strana 1 »

Mike Oldfield: Voyager


Voyager je 16. studiové album britského hudebníka Mika Oldfielda. Bylo vydáno v roce 1996.

 

Axina


"Voyager" je 16. studiové album britského multiinstrumentalisty, hudebního skladatele a zpěváka Mika Oldfielda (*15.5.1953). Bylo vydáno v roce 1996 a v britském žebříčku prodejnosti hudebních alb se nejlépe umístilo na 12. místě. "Voyager" je inspirován keltskou a irskou hudbou.

 

Album obsahuje následující skladby:

 

1. The Song of the Sun (Píseň slunce), Romero – 4:32

2. Celtic Rain (Keltský déšť), Oldfield – 4:41

3. The Hero (Hrdina), irská lidová, úprava Oldfield – 5:03

4. Women of Ireland (Irské ženy), irská lidová, úprava Oldfield – 6:29

5. The Voyager (Cestovatel), Oldfield – 4:26

6. She Moves Through the Fair (Prochází tržištěm) irská lidová, úprava Oldfield – 4:06

7. Dark Island (Tajemný ostrov), skotská lidová, úprava Oldfield – 5:43

8. Wild Goose Flaps Its Wings (Divoká husa mává křídly), Oldfield – 5:04

9. Flowers of the Forest (Květiny lesa), skotská lidová, úprava Oldfield – 6:03

10. Mont St. Michel (Oldfield) – 12:18

 

Čtyři skladby na albu jsou zkomponované Mikem Oldfieldem, pět skladeb (3 irské a 2 skotské) jsou lidové písně/balady v úpravě Mika Oldfielda a jednu skladbu (The Song of the Sun) zkomponoval Bieito Romero ze španělské skupiny Luar na Lubre, která hraje keltskou hudbu. (V roce 2001 vystoupila skupina Luar na Lubre také u nás, a to v Nesovicích u Vyškova, na festivalu keltské kultury Beltine.)

 

V hudbě Mika Oldfielda lze už od počátku pozorovat silný vliv keltské, irské a skotské hudby. Je to zřejmě způsobeno také tím, že je z poloviny Ir (po matce).

 

Mnoho hudebních nástrojů, které použil na svých předchozích albech, má původně skotský či irský původ, např. dudy, bodhran (keltský buben), různé druhy píšťal apod. Prvním albem, kde se tyto motivy vyskytly ve větší míře, byl "Ommadawn" z roku 1975. V následujících letech se Mike Oldfield k těmto hudebním tématům vracel, ale vždy tvořily jenom část skladby nebo maximálně jednu skladbu z alba. V roce 1996 se rozhodl nahrát album, jehož hlavní náplní je keltská hudba. Je pro ni typická melodičnosti a snivosti.

 

Zcela instrumentální album "Voyager" se naprosto odlišuje od svého předchůdce, alba "The Songs of Distant Earth", „soundtracku“ ke stejnojmennému sci-fi románu A. C. Clarka. Elektronické nástroje jsou na něm použity velmi málo. Mike Oldfield hraje na elektrickou kytaru, akustickou kytaru, mandolínu a na klávesy. Orchestrální části skladeb hraje Londýnský symfonický orchestr. Na nahrávce se také podílejí pěvecký sbor "London Voices" a dudácká kapela "Highland Pipers".

 

Album vyšlo v době, kdy se Mike Oldfield stěhoval na španělský ostrov Ibiza. Sám prohlásil, že album "představuje určitým způsobem konec celé jedné epochy a začátek nové, slunečnější". Na mne osobně působí uklidňujícím, relaxačním dojmem.

 

 

Poznámka: Na YouTube je k dispozici jak celé album Voyager, tak jeho jednotlivé skladby. Některá videa jsou zdařilejší, jiná méně. Snažím se samozřejmě vybírat ta nejhezčí. Mezi zajímavá patří video u skladby Hero. Obsahuje obrazy z hlubin vesmíru. Za půvabné a poetické považuji video ke skladbě Flowers of the Forest. 

 


komentářů: 4         


Karl Jenkins: ADIEMUS


ADIEMUS je série pěti vokalistických alb od velšského hudebního skladatele Karla Jenkinse. Adiemus je také název úvodní skladby na prvním albu.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 10         


Gheorghe Zamfir


Gheorghe Zamfir (*6.4.1941) je rumunský umělec - hudebník, dirigent a hudební skladatel a rovněž vysokoškolský pedagog. Je celosvětově známý jako virtuoz na Panovu flétnu. Přezdívá se mu Král Panovy flétny.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 14         


Royal Philharmonic Orchestra: Hooked on Classics


Hooked on Classics (volně přeloženo "Závislost na klasice") je úspěšná série skladeb, kterou v 80. letech minulého století nahrál Royal Philharmonic Orchestra (Královský filharmonický orchestr).

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Mike Oldfield: The Songs Of Distant Earth


The Songs Of  Distant Earth je vědecko-fantastický román A.C.Clarka a také hudební album Mika Oldfielda.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 12         


James Last a jeho orchestr


James Last, rodným jménem Hans Last (17.4.1929, Brémy, Německo – 9.6.2015, Palm Beach, USA) byl světoznámý německý dirigent, aranžér, skladatel a instrumentalista. Byl vedoucím Orchestru Jamese Lasta, který několik desetiletí patřil k nejslavnějším orchestrům světa.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Výběr z YouTube


YouTube je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Vznikl v roce 2005. V současné době ho vlastní společnost Google. Dle statistik má YouTube v roce přes 2 000 000 000 přístupů denně a každou minutu uživatelé nahrají přes 300 hodin nových videí. YouTube je tak po internetovém vyhledávači Google druhou nejnavštěvovanější webovou službou světa.

Tento článek bude vznikat postupně. Je poměrně pracné ho rozšiřovat. Přesto je publikován, protože se domnívám, že je užitečný i v rozpracovaném stavu.

Obsahem článku je seznam odkazů na videa. Vznikl z ryze praktických důvodů. Na blogu se často vyskytují odkazy na videa na YouTube. Některé odkazy jsou návštěvníkem snadno opakovaně dohledatelné, např. jedná-li se video s písní interpreta, o kterém je publikovaný článek v hudebním koutku. Pokud má však video ilustrativní charakter, např. doprovází poezii, návštěvník blogu ho bude hledat obtížněji. Díky tomuto seznamu stačí pamatovat si téma videa nebo v případě hudebního videa jméno interpreta. Dalším možným využitím článku je prohlížení si seznamu a snadné spouštění libovolného tvaru uvedeného videa. Aktuálně je v seznamu 228 odkazů.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 11         


Orchestr Rondo Veneziano


Rondo Veneziano je italský komorní orchestr, který hraje barokní hudbu v rockovém stylu.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 4         


Karel Gott: Vánoce ve zlaté Praze


"Vánoce ve zlaté Praze" je vánoční album zpěváka Karla Gotta, které nahrál za doprovodu Pražských madrigalistů 14. až 18. září 1969 v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí v Praze.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Slovenský komorní orchestr: White Christmas


V roce 1988 vyšla dlouhohrající deska "White Christmas", kterou nahrál Slovenský komorní orchestr pod vedením Bohdana Warchala. Na kytaru hrál Jozef Zsapka. V roce 1995 vyšlo stejnojmenné CD. Na internetovém serveru YouTube aktuálně není nahrávka k dispozici, ale následující 3 videa obsahují (kromě jedné) všechny vánoční písně jako dané album.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


«     1    2   »