Tajemný vesmír - 1x09 Cizí galaxie

rubrika: 1.4 Vzdálený vesmír


Devátá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována cizím galaxiím.

 

Axina


Galaxie jsou gravitačně vázané systémy obrovského počtu hvězd, mezihvězdného plynu a prachu, neviditelné temné hmoty a předpokládané temné energie. Některé galaxie obsahují miliony hvězd, jiné až stovky miliard hvězd.

 

Galaxie mají různý tvar a velikost. Dle tvaru rozlišujeme spirální galaxie (S), spirální galaxie s příčkou (Sb), čočkové galaxie (SO), eliptické galaxie (E) a nepravidelná galaxie (I).

 

Většina galaxií je gravitačně vázána s množstvím jiných galaxií. Existují skupiny galaxií, kupy galaxií, nadkupy galaxií. Rozdělení hmoty ve vesmíru má dle astronomických pozorování a simulací v největších vzdálenostech charakter pláství či buněk, které jsou tvořené vlákny galaxií. V pozorovatelné části vesmíru se podle nejnovějších odhadů nachází minimálně dva biliony galaxií.

 

Nám nejbližší galaxií je trpasličí eliptická galaxie "Canis Major" nacházející se ve vzdálenosti 25 000 světelných let od Slunce v souhvězdí Velkého psa. Nám nejvzdálenější galaxií je galaxie označovaná GN-z11. Nachází se ve vzdálenosti 13,4 miliardy světelných let od Slunce v souhvězdí Velké Medvědice. Díky rozpínání vesmíru se od nás galaxie vzdalují. Tím rychleji, čím jsou od nás dál. Příčina růstu rychlosti vzdalování s rostoucí vzdáleností není známá, za jednu z možných příčin je považováno působení temné energie.

 

Vedlejším efektem konečné rychlosti světla je skutečnost, že pozorováním nejvzdálenějších objektů hlubokého vesmíru se díváme do historie. Světlo nejvzdálenějších objektů se vydalo na cestu před 13,5 miliardami let, tj. asi 200 miliónů let po té, co vznikl současný vesmír.

 

 

Výše uvedený díl seriálu "Tajemný vesmír" byl vyroben v roce 2009. Webbův teleskop zatím do vesmíru vypuštěn nebyl. Má se tak stát v roce 2018.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_