« strana 6 »

Jaroslav Vrchlický: Jarní romance

rubrika: 3.3 Poezie


Není mi dáno vyjadřovat se řečí vázanou. A tak zde na blogu dávám čas od času slovo těm, kteří to bezpochyby umějí či uměli. Jedním s nich je Jaroslav Vrchlický. Následující báseň je jedna z mála, kterou znám zpaměti. Líbí se mi už od studentských let. Jenom s ní mám malý problém - kterého měsíce se vlastně týká :-) Chtěla jsem ji uveřejnit o prvním jarním dni. Ale pak tam nesedí závěrečné "Ó vítej, máji milý". Bylo by příhodné uveřejnit ji 1. máje. Ale pak tam zase moc nesedí ty sněženky... Myslím, že na báseň by se příliš neměla aplikovat logika. Venku svítí slunce a zpívají ptáci. Dnes je ten správný den na Jarní romanci.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 17         


James Last a jeho orchestr

rubrika: 3.1 Hudba


James Last, rodným jménem Hans Last (17.4.1929, Brémy, Německo – 9.6.2015, Palm Beach, USA) byl světoznámý německý dirigent, aranžér, skladatel a instrumentalista. Byl vedoucím Orchestru Jamese Lasta, který několik desetiletí patřil k nejslavnějším orchestrům světa.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Reklamština

rubrika: 3.7 Pel-mel


Jeden ze čtenářů blogu mi před několika dny zaslal pro pobavení prezentaci. Tímto mu ještě jednou děkuji. Ráda bych se o ni s ostatními čtenáři podělila. Myslím, že je zbytečné uvádět prezentaci v původní grafické podobě. Klikání s cílem zobrazit si další část textu je jen komplikace.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Rovnodennost a slunovrat

rubrika: 1.2 Astronomické jevy


V roce 2017 začíná astronomické jaro 20. března v 11:28. Slunce protne nebeský rovník a začne stoupat na severní obloze stále výše nad obzor. Astronomické léto začíná 21. června v 06:23, astronomický podzim začíná 22. září v 22:01, astronomická zima začíná 21. prosince v 17:27.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 7         


Jarní pozastavení blogu v roce 2017

rubrika: 3.8 Axina sděluje


Vážení a milí čtenáři,

 

na měsíc - do konce března 2017 - pozastavuji publikování nových článků na tomto webu. Pouze o prvním jarním dni zde vyjde nový článek.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 7         


Tajemný vesmír - 2x13 Kolonizace vesmíru

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Třináctá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována kolonizaci vesmíru.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 4         


Vladimír Tkačov: Nové písně kosmické (6)

rubrika: 3.3 Poezie


Meteor


Celý článek »

komentářů: 2         


Tajemný vesmír - 3x03 Rychlost světla

rubrika: 1.5 Astrofyzika


Třetí epizoda třetí série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír se zabývá rychlosti světla.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Vladimír Tkačov: Nové písně kosmické (5)

rubrika: 3.3 Poezie


Soukromé sluníčko


Celý článek »

komentářů: 3         


Výběr z YouTube

rubrika: 3.1 Hudba


YouTube je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Vznikl v roce 2005. V současné době ho vlastní společnost Google. Dle statistik má YouTube v roce přes 2 000 000 000 přístupů denně a každou minutu uživatelé nahrají přes 300 hodin nových videí. YouTube je tak po internetovém vyhledávači Google druhou nejnavštěvovanější webovou službou světa.

Tento článek bude vznikat postupně. Je poměrně pracné ho rozšiřovat. Přesto je publikován, protože se domnívám, že je užitečný i v rozpracovaném stavu.

Obsahem článku je seznam odkazů na videa. Vznikl z ryze praktických důvodů. Na blogu se často vyskytují odkazy na videa na YouTube. Některé odkazy jsou návštěvníkem snadno opakovaně dohledatelné, např. jedná-li se o video s písní interpreta, o kterém je publikován článek v rubrice "Hudba". Pokud má však video ilustrativní charakter, např. doprovází poezii, návštěvník blogu ho bude hledat obtížněji. Díky tomuto seznamu stačí pamatovat si název videa nebo jméno interpreta. Dalším možným využitím článku je prohlížení si seznamu a snadné spouštění libovolného vybraného videa. Aktuálně je v seznamu 237 odkazů.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 11         


«   1  2  3  4  5    6    7  8  9  10 . . . . . . . . . .  15  16  17  18  19   »