Bydlím v panelovém domě

rubrika: 3.5 Zážitky


více než 21 let bydlím v Praze v panelovém domě. Byt v osobním vlastnictví. Čas od času jsem za něj nucena bojovat jako tygr. A mnohdy mám účinnost jako parní lokomotiva. Zde je mail určený projektantovi, který jsem dnes tvořila cca 2 hodiny...

 

Axina


Vážený pane inženýre,
 
jsem majitelka bytu č.11 v panelovém domě na adrese ...................... 
Tento panelový dům se bude v roce 2016 zateplovat a současně s tím budou provedeny další revitalizační práce.
Včera, tj. 30.11.2015, se konalo shromáždění našeho SVJ.
Na tomto shromáždění jsem upozornila na jeden problém, o kterém se domnívám, že je v projektu revitalizace řešen jen částečně.
Kontakt na Vás jsem dostala od pana ing. Z., předsedy SVJ.
 
Součástí všech bytů dispozice 3+1/L (nevím, zda i nějakých dalších, ale bytů 2+kk/L se to netýká) je odvětrávaná spižírna. V této spižírně se nachází (u podlahy a u stropu 2 větrací otvory kruhového průřezu). Z venkovní strany domu je otvor zakončen mřížkou, ze strany bytu kovovou destičkou s otvory. Proudění vzduchu destičkou lze částečně omezit jinou soustředně umístěnou kruhovou destičkou s otvory. I při nastavení maximálního překryvu obou kovových destiček však zůstávají ve stěně průduchy.
Spolu s centálním odsáváním tak bylo původně zajišťováno odvětrávání bytu.
 
Bydlím na uvedené adrese více než 21 let. 20 let bylo odvětrávání, realizované popsaným způsobem, v zásadě bez problémů. Vlastník bytu si nastavoval zimní a letní polohu odvětrávání. Pouze při silných mrazech bylo třeba ke stěně uvnitř spižní skříně připevnit/přitlačit nějakou zábranu.
V domě si řada vlastníků nechávala provádět více či méně zdařilé rekonstrukce bytů a v rámci rekonstrukcí někteří přistoupili ke zrušení spižírny a k zazdění odvětrávacích otvorů. Někteří dokonce bez zábran zrušili (zazdili) odsávání v kuchyni nebo (minimálně v jednom případě) vyvedli odsávání z kuchyně (místo do společné šachty) ven na fasádu domu, s využitím právě větracího otvoru ve spíži. Já jsem se ničeho podobného nedopustila.
 
Poznámka (popis dalšího problému, jen pro dokreslení):
 
Problém nastal v zimě na přelomu let 2014-2015. Tehdy bylo uvedeno do provozu nové centrální odsávání.
Původní plně vyhovovalo. Rozhodující část vlastníků bytů však prosadila v rámci opravy střechy i zateplení střechy. Bez vědomí a souhlasu vlastníků, jen na základě jednání tehdejšího výboru SVJ došlo ke zrušení původního, plně funkčního a vyhovujícího centrálního odsávání. Byl namontován větrací systém Lomanco. Určitě je Vám znám jeho princip. Odsávání bytu nešlo regulovat. Řada z nás po cca 2-leté zkušenosti s nevyhovujícím odsáváním přistoupila k montáži vlastních ventilátorů do kuchyně, koupelny a WC. Na jednom ze shromáždění SVJ bylo vlastníky odsouhlaseno obnovení centrálního odsávání. Nové odsávání je však jinak koncipováno (odtahové ventilátory na střeše jsou umístěny přímo nad větracími rourami). Navíc je dle mého názoru předimenzováno (nebo nebylo při jeho projektování zohledněno, že v některých bytech jsou větrací otvory v bytovém jádru značně zmenšeny nebo dokonce zrušeny). S poklesem vnější teploty dochází ke komínovému efektu. Z bytů uniká teplo větracími otvory (teď mám na mysli otvory v kuchyni, v koupelně a na WC) i v době kdy není centrální odsávání spuštěno. Je-li centrální odsávání spuštěno, dochází k intenzivnímu nasávání studeného vzduchu všemi škvírami a samozřejmě nejvíce větracími otvory ve spižírně.
Na můj návrh byla alespoň na jedné stupačce (tam, kam patří můj byt), namontována na střeše gravitační klapka. Tím je dosaženo, že alespoň v době, kdy centrální odsávání není spuštěno, je utlumen komínový efekt.
 
Tím se dostávám zpět k problému větracích otvorů ve spižírnách. Obávám se, že revitalizační projekt nepočítá s komplexní obnovou (nebo zrušením) větracích otvorů ve spižírnách. Zřejmě se zamýšlí jen prodloužení větracích otvorů o tloušťku izolantu a montáž nových mřížek na fasádě domu.
Velice bych uvítala a prosím Vás o to, aby byl problém odvětrávání spižíren vyřešen komplexně.
 
Napadají mne jen 2 řešení:
 
a) Nechat zazdít větrací otvory ve spižírnách. Pak by přirozeně odpadla montáž nějakých nástavců zakončených mřížkami na plášti domu. Poznámka: Ze zoufalství jsem se minulou zimu snažila co nejvíc utěsnit otvory ve spižírně amatérským způsobem. Do otvorů v panelu jsem (s obtížemi) napěchovala spoustu novinového papíru a zbytků igelitu. S ohledem na další blížící se zimu (letošní) jsem neměla odvahu pracně vytvořené nouzové utěsnění odstranit.
Neměla jsem čas ani sílu věnovat se řešení popsaného problému. S ohledem na plánované zateplení jsem zajišťovala (ve svém bytě plus v bytě jedné seniorky) výměnu původních oken za plastová. Nešlo jen o výměnu oken, ale i o vystavení nových stěn z Ytongu mezi obývacími pokoji a lodžiemi (tato stěna nebyla panelová, nýbrž tzv. lehká dřevěná).
 
b) Zachovat odvětrávání spižíren. Pak ale namontovat do průduchů ve stěně spižírny nějaké zakončení (uvnitř bytu), které by umožňovalo letní a zimní provoz odvětrávání. Důraz klást na to, aby v zimě nepronikal (nebo nebyl ve zvýšené míře nasáván) do bytu studený vzduch. V případě, že problém tíží jenom mne, jsem ochotna uhradit individuální řešení. 
 
Děkuji Vám za trpělivost a především za profesionální vyřešení problému.
 
S pozdravem
 
......................

komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
10
Axina * 11.11.2016, 12:29:00
Dobrý den Marie. Je mi Vás upřímně líto. Kdo nezažil problémy s odsáváním v bytovém domě, nepochopí co je to za stres.
Pokusím se zodpovědět Vaše otázky. Jsme po velké, nákladné a zbytečné rekonstrukci. Před ní proběhla demontáž systému Lomanco a byly namontovány nad každou stupačku ventilátory centrálního odsávání. Nevím, jestli Vás to aspoň trochu potěší, ale zlaté Lomanco. To sice odsává/neodsává neovlivnitelně, jen podle vnějšího proudění vzduchu, ale můžete dosáhnout přijatelného stavu odsávání montáží vlastních ventilátorů. Do kuchyně, do koupelny, na WC. Naše nové centrální odsávání dělala specializovaná firma, ale předimenzovala ho. To je teprve hrůza! Zpětné klapky individuálních ventilátorů jsou skoro zbytečné, díky komínovému efektu jsou prakticky stále otevřené, i když nikdo neodsává. Když odsává, odsává se z bytu teplo. V zimě to bylo fakt nepříjemné, byla jsem z toho na nervy. Prosadila jsem montáž (na střeše, alespoň nad stupačkou, kam spadá můj byt) gravitační klapky. Nemám kontrolu jak funguje/nefunguje, ale zdá se mi, že tolik netáhne.
Pokud byste se chtěla účinně zbavit pachů, myslím, že byste si musela nechat namontovat do potrubí ke každé odvětrávané místnosti ELEKTRICKOU zpětnou klapku. Otvírala by se jen když byste spustila svůj ventilátor.

Jsem také vysazená na pronikání pachů.
Vysledovala jsem, že jsou ještě dva další mechanismy, kterými do bytu pronikají.
1. Netěsnostmi mezi byty v prostoru stupaček. Už z hlediska protipožární bezpečnosti by měly být byty od sebe kvalitně oddělené. Měly by být, ale nejsou. Dívala jsem se s baterkou na strop toho prostoru, kde jsou odtahové roury. Ale to Vy víte.
2. Záleží na tom, kde se nasává vzduch pro proudění ve vzduchotechnických rourách. Většinou to jsou mřížky na úrovní suterénu. Když probíhala rekonstrukce, všichni dělníci se kolem těchto otvorů pohybovali a já měla v bytě permanentně cigaretový kouř. K zešílení.

Díky za návštěvu, klidně zase napište. Přeji Vám, ať se problém podaří aspoň přijatelně vyřešit.

8 Lomanco
Marie (neregistrovaný) 10.11.2016, 21:03:09
Omlouvám se že jsem se sem vpasovala,ale zde jsem narazila alespoň na nějaké info.Letos nám také namontovali stejné odvětrávání a já jsem naprosto šílená.Od té doby mám byt pachů a odvětrávání žádné.Družstvo tvrdí že nikdo jiný problém nemá a bydlím ve smradu.Mám přízemní byt v osmipodlažním domě a zajímá mě info jaký typ ventilátorů jste si nechali osadit a zda zpětná klapka pomohla proti vnikání pachů.Samozřejmě mám v plánu zatěsnit stropy ve spoupačkách. Děkuji za info

rezy
7
rezy 03.12.2015, 13:55:27
to řešení, a to mě těší, je v podstatě to co jsem navrhoval, všimni si, že tam mají doporučované SGD 75MINI což je vložka která, dle charakteristik, dělá přesně to, co jsem očekával od té drátěnky na nádobí, tj aby fungovala jako pasivní odpor proti proudění vzduchu. Jenže tam nejsou kroužky drátěnky ale molitany, jinak je to to samé. Drátěnka z železných pásků by časem korodovala, tak jsem zmínil to antikoro, jenže molitan je lepší než drátěnka (bude mít větší útlum) a navíc nerezne.
Ony ty noviny a igelit dělají něco podobného, ale jsou to moc velké plachty a tudíž to nefunguje jak má, zkus tam dát pár molitanových hubek nebo jesli někde uřizneš rovnou nějaký molitan.

Axina
6
Axina 03.12.2015, 11:06:22
Ahoj rezy. Vidíš, když i ty , jak říkáš, problému úplně nerozumíš, jak to mám vysvětlit cizímu, myslím třeba členovi výboru SVJ, který se nastěhoval do bytu, kde po spižírně už není ani stopy? Chce to prostě vidět!
Amatérskými prostředky (kterých jsem mocna) se s tím nic moc víc dělat nedá. Proto ten dopis.
ŠKRTÍCÍ KLAPKY. To je ten správný výraz. Díky!
Samozřejmě, že je nikdo nevyhodil. Nedokážu je ani demontovat. Jsou velmi dobře zapuštěny do panelu, možná ještě před montáží bytu. Z vnitřní strany spižírny je možné jen otáčet tou soustřednou kulatou destičkou.
Samozřejmě, že pro letní provoz jsou potřeba průduchy. Jenže - jak jsem psala - v poloze na zimu zůstane několik malých (v průměru asi 1 cm) otvorů otevřených. Ty úplně stačí na průvan pár cm nad zemí! Snažila jsem se (nejdřív sama, pak s pomocí řemeslníka, "hodinového manžela") aspoň lépe utěsnit dveře od spíže. Stálo mne to asi 1600 Kč. A dobré to není. Dveře jsou zkroucené.
Aktuální stav je, že
- ve válcovém otvoru v panelu jsou nacpané noviny a igelity (nechtěla jsem jít hned do montážní pěny nebo zazdění, pořád doufám v nějaké inteligentní řešení
- zavírací kruhová destička je co nejvíc uzavřena
- kruhové otvůrky jsou přelepeny takovou tou textilní stříbřitou izolepou
- přes celou destičku je přeložen A4 obal na dokumenty ze silnější PVC fólie a ke zdi (je na ní ještě tapeta) je přilepen důkladně tou izolepou
Úplně dobře to utěsnit nejde. Není to rovina. Vnitřní otočná destička má totiž držátko.

Na netu jsem (díky tebou uvedenému správnému označení věci) zřejmě našla řešení:
http://www.elektrodesign.cz/web/cs/product/riv-privodni-ventil-s-regulaci

Buď projektanta revitalizace panelového domu napadne to samé, nebo se budu snažit manévrovat řešení problému tímto směrem.

Závidím ti, že bydlíš ve vlastním domě.
Co si uděláš, to máš.
A ty si nejspíš na domě dokážeš udělat mnohé, ne-li všechno.
Drž mi palce... Usmívající se

rezy
5
rezy 03.12.2015, 08:02:06
tak nějak tomu nerozumím. Předpokládám, že původni škrtící klapky ve spižírně nikdo neodmontoval, a pokud ano, lze je tam dát zpátky pokud se nezahodily.
Díry bych nezaslepoval, protože v létě by mohly chybět. Pokud bych tedy něco radil, mrknout se po obchodech po lepších klapkách které by pasovaly na díry ve spižírně, nebo si něco udělat sám. Pokud by byl krz ty díry velký tah, tak bych to řešil jen tlumením a na to stačí drátěnka na mytí nádobí(dát jich vic za sebou ) event. něco víc profesionálnějšího, ale rozuměj mi, prostě jen omezit rychlost vzduchu, ne samotný průtah. Ten by byl pak regulován tou novou škrtící klapkou. Taky je možné si trošku pohrát s nasávacími otvory centrálního odsávání, ale pokud vidíš řešení jen na místě těch děr, tak bych obnovil škrcení a přidal omezení rychlosti vzduchu které by mohlo být řešeno nějakou hustou spletí drátu (nejlépe antikorového)

Evule
4
Evule * 01.12.2015, 17:30:48
Opravdu si nikdo jiný nestěžuje. My máme ale vč.přízemí 8 pater, tudíž komínový efekt je větší. Většina bytů má už po rekonstrukci a je možné, dokonce velmi pravděpodobné, že v nových digestořích mají i ventilátor. Pokud se týká mě, mám ho po rekonstrukci také, ale vlastně ho vůbec nepoužívám, nebo jen velmi výjimečně. Když vařím v této chladnější roční době (kdy jsme na paneláku), dám si v kuchyni ventilačku na mikro a to stačí. V kuchyni často dávám něco vychladit na náš široký parapet (ten máme po zateplení, takže vlastně tím větrám taky i když kratince. Jen tak mimochodem mi říkal kolega z toho stěžovatelova vchodu, že by bylo záhodno, kdyby si především řádně umyli sporák a především všechny mřížky od odsávání, které mají dokonale zalepené. Asi to budu muset zrevidovat osobně, protože pokud je to pravda, tak to panu stěžovateli slušně, ale důrazně sdělím.
Jen co si matně vzpomínám, tak ještě v dobách centr.odsávání mě jeho spuštění kýmkoliv dost rozčilovalo, dělalo to hluk a opravdu to zřejmě i tahalo teplo z bytu. Zlatá LOMANCA a fakt ventilačka na mikro bohatě stačí.

Axina
3
Axina * 01.12.2015, 16:02:22
Evi, bylo by s podivem, kdyby si nikdo při při POUHÉM systému Lomanco nestěžoval. Ventilační turbíny se totiž otáčejí jen prouděním vzduchu. Když je větrno, hodně, když je bezvětří, prakticky vůbec ne. Prostě nejsou regulovatelné. V našich končinách se hodí třeba pro průmyslová sila. Pokud ale má každý byt KROMĚ TOHO ještě nainstalované individuální ventilátory, může být všechno jakž takž v pořádku. Ventilátory sice nemají velkou sílu, bez občasné podpory Lomanca by vypudily vzduch z bytu jen o 1-2 patra výš, (to je situace toho oprávněného stěžovatele), ale zase nemáte v bytech přisávaný studený vzduch.
Já bych to brala. Už jsem to zažila. Pořád lepší, než tepelný diskomfort.
Proudění je sice složitá věc, ale její zákonitosti jsou známé. Neštěstí je, když se do změn vzduchotechniky hrnou na jedné straně neznalí objednatelé a na druhé straně stojí dodavatelé motivovaní pouze ziskem z akce.

Evule
1 Problém
Evule * 01.12.2015, 15:33:35
No, je to pěkně zamotané. Přestože dělám předsedu SVJ již 13 let, dosud jsme takový problém neřešili. Na střeše máme taky LOMANCA. Je zde pouze 1 stěžovatel ve vedlejším vchodě, kde jsme neodpojili původní centrální odsávání. A to asi byla chyba. Ve zbývajících 3 vchodech je už původní centrální odsávání dávno mimo provoz a problémy žádné. Taky budeme těžko hledat příčinu, proč právě v bytě toho stěžovatele se prý shromažďují pachy z bytu nad ním a snad i pod ním. Proudění vzduchu v domě a různé komínové efekty jsou věc složitá ...

«     1     »