Enya

rubrika: 3.1 Hudba


Enya, vlastním jménem Eithne Patricia Ní Bhraonáin, je irská zpěvačka, skladatelka a instrumentalistka. Narodila se 17. května 1961 v malé vesničce Dore v Donegalském hrabství na severozápadě Irské republiky.Otec Leo vlastní hospodu Leo’s Tavern v Londýně a matka Baba vyučovala hudbu na tamější škole. Má čtyři bratry a čtyři sestry. Jméno  Enya dostala od svého dědečka. Pochází z gaelštiny (irské keltštiny), která byla zpěvaččiným prvním jazykem. Jmenovala se tak jedna bohyně z irské mytologie.

 

Axina


EnyaEnya se k hudbě dostala už jako velmi malá. Vystupovala v divadle v pantomimických představeních a zpívala v matčině pěveckém sboru v kostele. Celá její rodina byla velmi muzikální a dokonce měla svoji kapelu, "Clannad". Enya v ní zpívala a hrála na klávesy. Současně byla členkou ještě jedné kapely, "Ragaime". V roce 1982 opustil tuto kapelu manažer a producent Nicky Ryan. Spolu s ním odešla ze skupiny i Enya a vydala se (s Ryanovou spoluprací) na sólovou dráhu.

 

První nabídka přišla k natočení soundtracku k filmu THE FROG PRINCE (1984). Následovala spolupráce s irskou zpěvačkou Sinéad O’Connor. Na jejím debutovém albu "The Lion and the Cobra" Enya nazpívala vokály. Do třetice ji televize BBC nabídla, aby natočila soundtrack k televiznímu dokumentárnímu cyklu THE CELTS (1987). Tím její slibná kariéra nabrala na obrátkách. V roce 1987 použité písně vydala na svém první albu, které se jmenovalo jednoduše Enya.

 

Průlom v její kariéře znamenalo album druhé – Watermark (1988). Díky pilotnímu singlu Orinoco Flow  ovládlo britské i německé hitparády a prodalo se ho neuvěřitelných 11 milionů kopií.

 

O tři roky později Enya svůj úspěch ještě předčila deskou Shepherd Moons, které se prodalo 12 milionů kusů. Za svoji tvorbu získala cenu Grammy Award.

 

V roce 1992 se rozhodla vydat upravenou verzi debutového alba Enya pod názvem The Celts.

 

Tři roky na to následovalo další studiové album The Memory of Trees, které opět znamenalo úspěch v evropských i amerických hitparádách (prodáno bylo 10 milionů kopií).

 

V roce 1997 vydala výběr největších hitů – Paint The Sky With Stars: The Best Of Enya, jež ji znovu vynesl do výšin všech hudebních žebříčků. V tom samém roce také nazpívala kromě písně Paint The Sky With Stars známou vánoční písení "Silent Night" v irštině pod názvem Oíche Chiúin.

 

Po pěti letech vydala opět nové album – A Day Without Rain. Úvodní singl Only Time jí významně pomohl k druhému místu v žebříčku amerického hudebního časopisu Billboard. Singl byl pro velký úspěch znovu vydán ve speciální „maxiedici" se spoustou remixů. "A Day Without Rain" se stal jejím nejúspěšnějším albem. V Německu za něj získala ocenění "Echo Award" v kategorii "Best Selling International Single" a získala nominaci na cenu "Best Selling Album".

 

V září 2004 byla uvedena píseň Sumiregusa, která má základ v japonské básni od Romy Ryan. V Japonsku byla součástí reklamní kampaně pro firmu Panasonic. Hudební vydavatelství Warner Music Japan ohlásilo, že další album Enyy vyjde již během listopadu 2014, což Enya na svém webu okamžitě vyvrátila. Její další deska spatřila světlo světa až za rok. Album Amarantine si opět vydobylo své místo na slunci a slavilo úspěch ve Velké Británii, Německu a USA. Pro Enyu znamenalo její čtvrté ocenění "Grammy Award" za Best New Age Album.

 

Následoval vánoční speciál Sounds of the Seasons: The Enya Holiday Collection, na kterém Enya nazpívala šest již známých písní a byl vydán pouze v USA.

 

Její předposlední album And Winter Came… vyšlo v roce 2008 a je opět se zimní tématikou. Dostalo se v mnoha zemích do TOP10.  V témže roce vyšlo album The Very Best of Enya, které obsahujejí její největší hity z let 1988 až 2008.

 

Nejnovější album Enyy se na trhu objevilo v listopadu 2015. Dostalo název Dark Sky Island a obsahuje jedenáct písní. Pokud si ale album pořídíte v deluxe verzi, můžete se těšit na tři bonusové skladby. Novinka bude k mání nejen na CD, ale i na vinylových deskách. Na vzniku alba "Dark Sky Island", které dostalo svůj název podle písně, jež byla pro novou desku napsána, se již tradičně podíleli producent a zvukový inženýr Nicky Ryan a básnířka a textařka Roma Ryan. Pilotním singlem se stala skladba Echoes In Rain.

 

Enya není herečka. Vydala však několik video-kolekcí se svými klipy a je v povědomí všech filmových fanoušků. Má na svém kontě mnoho účastí na soundtracích – např. GREEN CARD (1990), SLEEPWALKERS (1992), SWEET NOVEMBER (2001), seriály FRIENDS (2002) nebo ALIAS (2002). Spolupráci jí dokonce nabídl i  režisér James Cameron, když natáčel film TITANIC (1997). Jeho nabídku však Enya odmítla. Koho už však neodmítla, byl režisér Peter Jackson. Díky němu získala příležitost podílet se na tvorbě celosvětově úspěšného THE LORD OF THE RINGS: THE FELLOWSHIP OF THE RING (2001). Píseň May It Be ji navždy spojila s filmovým průmyslem.

 

Enya sama říká, že její pracovní tým tvoří tři lidé: ona sama, která skládá a zpívá, její producent Nicky Ryan a básnířka Roma Ryan, která jí píše texty v různých jazycích kromě galštiny. Do té si Enya texty překládá sama. Zpívá v devíti jazycích: v angličtině, irštině, galštině, welštině, španělštině, francouzštině, japonštině a ve fiktivním jazyku loxian (jazyk, který vytvořila Roma Ryan) a v jazycích Arda (které vytvořil filolog J. R. R. Tolkien, jsou použity ve fantasy románu "Pán prstenů"). Pokud jsou v jejích písních sbory, sama si všechny hlasy nazpívá a ty jsou později digitálně přidány.

 

29. června 2007 získala čestný doktorát na National University of Ireland, Galway. Druhý doktorát potom získala na University of Ulster.

 

Enya prodala celosvětově přes 80 milionů hudebních nosičů a zařadila se tak vedle Madonny nebo Cher k nejprodávanějším zpěvačkám všech dob. Ironií je, že kromě pár vystoupení v televizi a na předávání cen nikdy nekoncertovala. 19. listopadu 2006 vyhrála cenu "World’s Best-Selling Irish Act" v hudební soutěži "World Music Awards" v Londýně. V roce 2006 byla zařazena mezi 250 nejbohatších lidí Irska. Její majetek se odhaduje na 109 milionů eur.

 

 

Zdroje:

 

YouTube

Wikipedie

Česko-Slovenská filmová databáze


komentářů: 5         Komentáře (5)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
5
Axina 02.10.2018, 11:57:08
[4] Not at all. I write only useful posts Usmívající se

4 https://hotmailsignaz.com/
hotmail password (neregistrovaný) * Web 02.10.2018, 05:27:57
Thank you ! I feel useful useful post

Axina
3
Axina 05.09.2016, 09:53:22
Marble Halls, aktuálně funkční link:
https://www.youtube.com/watch?v=vQqmNInEnnI&list=RDvQqmNInEnnI

Původní odkaz byl na mimořádně pěkné video. Byly na něm představeny nejkrásnější mramorové sály světa. Taková videa se mažou. Průměrná a podprůměrná zůstávají. A ještě je zřejmě někdo za takovou práci honorován. Divný svět...

yorika
2
yorika * 17.12.2015, 16:54:45
Díky, Axino, Sumiregusa na celou obrazovku byl opravdu zážitek. Krásné fotky polární záře znám z Instagramu od pána, co žije na Aljašce sám ve srubu, ale tahle animace byla ještě větší krása. A Enyu poslouchám už dávno, je to jedna z mých favoritek.

Axina
1 Marble Halls
Axina * 13.12.2015, 11:39:59
Jedna z mých nejoblíbenějších:
https://www.youtube.com/watch?v=FJSprXxBoyo

«     1     »