Něco za něco

rubrika: 3.8 Axina sděluje


V životě je většinou - možná vždycky - něco za něco.

 

Axina


V posledních dnech jsem více četla, než psala.

 

Znovuobjevila jsem jeden ze světů bloggerůwww.blog.cz. A učinila jsem následující zkušenost: Bloggerů jsou jenom na tomto portálu stovky. Je to sice oficiálně otevřená komunita, ale existují jakési skupiny o cca 5-ti, maximálně tak 20-ti členech (bloggerech). Ti se navzájem pilně navštěvují, ale vlastně moc doopravdy nediskutují. Jen zanechávají na jim známých blozích jednu-dvě věty v komentářích. Nepouštějí se do větších akcí :-)  Samozřejmě jsou výjimky, které potvrzují pravidlo.

 
Důležité je, že nikdy neopomenou uvést webovou adresu svého blogu. Důvod je jednoduchý –  doufají, že jim návštěva bude oplacena. Jedna z mladých bloggerek (19 let) dovedla mechanismus k dokonalosti: Na svém blogu u každého dílu povídky, které je autorkou, uvádí text: "Chcete další díly mé povídky? Za čtyři komentáře bude pokračování ..."
 
Je mi z toho smutno. Vkládala jsem do blogování větší naději.
Jak okamžitě správně konstatovala jedna moje známá paní lékařka, jde zřejmě o závislost. Napsala mi: "Děkuji za odkazy na bloggerské stránky. Něco jsem si početla, něco mě zaujalo, něco ne. Je to zajímavý způsob komunikace se světem a jak jsem pochopila, pro někoho se stal tento způsob dominantním. Takové ohromné množství vyjádřených dojmů a úvah... Ano, musím nad tím strávit hodiny a hodiny. Zřejmě se tato potřeba psaní stává jistou formou závislosti, jinak to nevidím. Ale nechť lidé píší, jest to činnost ušlechtilá, zvláště, když je text psán kultivovaně a čtivě."
Mimochodem, to je také kámen úrazu. Kultivovaně nebo aspoň čtivě psaných blogů je jak šafránu.
 
Kdo propadne blogování, už víceméně nemá čas na něco jiného.
Přiznám se, že tak dopadnout nechci.
Ale na druhé straně – je to docela příjemný způsob relaxace.
Takže udělám kompromis: Chcete další články na blogu www.axina.cz? Za deset komentářů bude pokračování ... :-)
 
 

komentářů: 17         Komentáře (17)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
21
Axina * Web 15.01.2017, 20:22:04
V uplynulých dnech byl překročen mnou částečně v legraci, částečně vážně míněný deklarovaný limit - pokračování po 10-ti komentářích.
Především díky bloggerské solidaritě Miloše (6 komentářů), Baryn (1), SignoraA (1) a jednoho odvážného čtenáře ze Slovenska s nickem yose (3 komentáře) jsem se navrátila "do hry".
Děkuji. Skutečně. Fakt Usmívající se

Axina
20
Axina * Web 15.01.2017, 18:40:53
Upozornění! Novinka:

Při vkládání příspěvku (komentáře) je nově možné uvést také informaci o webové adrese vlastního blogu. Adresa blogu se pak zobrazí v záhlaví komentáře po kliknutí na odkaz "Web".
Pokud se zaregistrujete na tomto webu, můžete uvést adresu svého blogu na svém profilu. Informace o adrese Vašeho blogu se pak bude automaticky předplňovat u každého Vašeho komentáře.

Děkuji webmasterovi, panu Petrovi Hrubému, za rychlé vyřízení požadavku na úpravu webu Usmívající se

17
Miloš (neregistrovaný) 13.01.2017, 22:08:26
[14] Blog.cz bohužel žádnou službu na zálohování nenabízí. Je to škoda, protože na webu článek vypadá lépe než ve Wordu, má větší šířku, fotky mohou být větší, je zasazen do rámců.
Ale existují i interaktivní nástroje, které umožní texty vysázet do profesionální podoby výpravné knihy. Ovšem dosti drahé, v tisících Kč. Nedovedu si ani představit, kolik času by to zabralo, nehledě k tomu, že by se vkládání mohlo předčasně přerušit a asi by se vše ztratilo.

[15] Návštěvníci z vyhledávačů opravdu nachází i starší články, ale ti zpravidla nic nekomentují, věrní čtenáři zase naopak čtou jen nejnovější, protože starší četli dřív a už se k nim nevrací.
Výpis nejnovějších komentářů se na Blog.cz nezobrazuje, ale v administraci je k dispozici služba, která vypisuje seznam posledních komentovaných článků. Tak se tedy dají snadno najít komentáře ke starším článkům, většinou ale jde ale o spamy :)

Axina
16
Axina * 13.01.2017, 09:55:28
A ještě jeden postřeh:
Čtenáře na blog často zavede nějaký webový vyhledávač a on nechá u staršího článku komentář. Ale i stálý čtenář může mít někdy potřebu komentovat nějaký dříve publikovaný článek. Jen se prostě nebyl delší čas na blog podívat. Je dobré vědět o aktuálních komentářích.
Na vlastním blogu nejčastěji nahlížím do rubriky "Nové komentáře". Já vím, že je to v kontextu komentovaného článku úsměvné... Usmívající se
Z exkurze na blog.cz jsem nabyla dojmu, že portál tuto funkci nepodporuje. Nebo možná podporuje, ale autoři blogů ji považují za soukromou. Je to škoda.
Věřím, doufám, že článek není krátce po své publikaci navždy zapomenut. Neberte mi iluze...

Axina
14
Axina * 12.01.2017, 18:51:58
[12] Pokud tomu dobře rozumím, máme odlišnou strategii ohledně zálohování. Vy si nejprve vytvoříte text ve Wordu (včetně odkazů), pak text necháte zkonvertovat, vložíte na blog, doplníte odkazy.
Já jdou cestou primárně vytvořit článek na blogu (webmaster mi dal k dispozici poměrně komfortní webový editor). Zpětně pak vytvářím dokumentaci k publikovanému článku.
Váš přístup je systematický, nemůže se Vám stát, že byste neměl článek zálohovaný.
Předností mého přístupu (při vší skromnosti) je, že vlastně v rámci zálohování se vytváří ona virtuální kniha, o které jste mluvil. Dokument vypadá prakticky jako byste tisknul blog. S obrázky, s fotografiemi, s úvodními obrazovkami videí. Metodou copy/paste toho prakticky nejde docílit. Nevýhodou je, že zálohování zaostává za aktuálním stavem blogu. Je to boj Usmívající se

12
Miloš (neregistrovaný) 12.01.2017, 18:03:35
[9] Fotky mám také jako samostatné soubory v adresáři (ke každému článku mám samostatný adresář), ale od určité doby, aby se jejich dalo použít více, využívám možnost koláží v Google Picasa.
Texty ještě před přenesením na web v programu Scintilla Text Editor konvertuju na obyčejný ASCII kód, aby se zbavily balastu wordovských formátů a odkazy tam pak dodatečně nakopíruju.

Odkazy a vložená videa jsou problematické v tom, že po nějaké době nemusí fungovat, velmi tím trpí zejména texty o hudbě, ale videa z YouTube nestahuju, abych je pak vkládal z disku, protože tam bych se obával porušení autorských práv. Proto, když si všimnu, že něco přestalo fungovat, zkouším najít nový odkaz.

11
Miloš (neregistrovaný) 12.01.2017, 17:49:53
U [7] jsem napsal špatný odkaz, mělo tam být [6].
Každodenní publikování nových článků je pro mě nepochopitelné, snad ani komentující novináři, kteří se psaním živí, to nedokáží. To znamená být otrokem blogu a pak se už z toho stává povinnost.
A pak: k dřívějšímu článku se skoro nikdo nevrací a autorův text, se kterým si mohl dát hodně práce, rychle zmizí v propadlišti jako zpráva o včerejším počasí. Jenže text je zpravidla mnohem hlubší a mohl by mít větší přesah než 24 hod.

[10] Já se za adresu blogu ani jeho obsah nestydím, ale některé lidi z diskuzí na politických serverech nemám zájem si připomínat. Proto adresu uvádím jen na Blog.cz, kam vím jistě, že nechodí, tam ji navíc ani nemusím vypisovat, automaticky se předvyplňuje.

Axina
10
Axina * 11.01.2017, 22:27:15
[8] SignoraA, neboli paní Aleno, máte velmi bohatý a čtivý blog s krásnými fotografiemi. Je vidět že se blogování věnujete již dlouho a máte na něj hodně času.
Já zatím na svém blogu nemám možnost uvádět web návštěvníka jinak, než explicitně. Ale už se na tom pracuje. Komentátor bude moci nechat odkaz na svůj web.
U Vás jsem si prakticky jista, že Vám nebude vadit, když poznamenám, že Váš blog je na adrese
http://signoraa.blog.cz/

U Miloše se naopak obávám, že nebude mít zájem zanechat zrovna na mém blogu odkaz na ten jeho.
Pokud se mýlím - časy se mění - ráda ho také uveřejním.

Axina
9
Axina * 11.01.2017, 21:55:04
[7] Také jsem zvolila dokument ve Wordu. Jednoduché odkazy se přenesou do textu. Ovšem často mívám v článku obrázky nebo videa. Ty vkládám do dokumentu jako screenshoty. U obrázku připojuji informaci, kde a pod jakým názvem mám na blogu uplaodovaný příslušný soubor. (Kromě toho mám obrázek uložený na svém PC). U videí připojuji informaci o URL adrese na YT. A pokud jde náhodou o mnou na YT uložené video, tak ještě informaci, kde a pod jakým názvem je uloženo video na mém PC. Využívám-li odkaz na cizí video na YT, stahuji si soubor s videem k sobě na PC.
Cílem prostě je, aby člověk byl schopen obnovit stav blogu, pokud by došlo ke ztrátě dat u poskytovatele webového prostoru nebo k vymazání videa na YT.
A konečně ani záloha souborů na lokálním PC není postačující. Na externím HD dělám kopie všech výše vyjmenovaných souborů a složek. Tedy, přesněji řečeno, mám to v úmyslu, ale realita poněkud pokulhává za záměrem. Nestíhám.
Moje texty samozřejmě za tak pracné zálohování nestojí. Ovšem to, že mám stažená videa pořadů o astronomii, mne vyloženě těší Usmívající se

8
Signora (neregistrovaný) 11.01.2017, 13:26:40
Jsem na tom hodně podobně, jako Miloš. Shodou okolností toto pondělí uplynulo sedm let, kdy jsem začala tento blog psát. Nebyl to však můj první blog, začínala jsem jinde. Prvotním záměrem bylo poskytování informací o zajímavých místech. Ráda cestuji a vždy jsem se snažila předem si zjistit jakékoliv informace o místech, kam se chystám, abych pak v místě samém, netápala. Odstrašujícím příkladem byl můj kolega, který se dva dny motal po Římě a z památek, které by opravdu stály za návštěvu, neviděl nic. Když pak svou trat' prohlížel nad mapou, rval si vlasy. Smějící se
Chtěla jsem se proto podělit s dalšími lidmi o informace, které se pro nás, kteří rádi cestujeme, mohou hodit. Paradoxně, první odezva v podobě komentáře, se objevila až po hodně dlouhém čase a bylo u článku, který s cestováním nesouvisel.
Díky blogu jsem však poznala pár lidí, některé i osobně, prohloubila jsem si znalosti, poznala další nepoznaná místa.
A komentáře? Těší mě, že to, co jsem napsala, nebylo úplně zbytečné.

7
Miloš (neregistrovaný) 11.01.2017, 13:12:17
[5]Zálohování mám vyřešeno tím, že text si píšu ve Wordu a teprve pak ho přenesu na web. U domény Blog.cz se totiž nedá moc věřit, že jednou neskončí jako Bloguje.cz. Kdysi ji totiž koupila Nova a pokud se jí umísťování reklamy nebude vyplácet, nemá důvod ji podporovat.

Axina
6
Axina * 10.01.2017, 17:29:12
[5] Mám v povaze, že když už se něčemu věnuji, tak naplno. I když to po mně nikdo nechce, mám dojem, že bych denně o půlnoci měla přicházet s novým článkem. Praxe na NČ mne svým způsobem poznamenala. Vím, že je to dlouhodobě neúnosné. Takže aspoň o předešlých Vánocích jsem se snažila víc publikovat.
Frekvence 3 články měsíčně je určitě velmi dobrá, dlouhodobě udržitelná. A 207 kvalitních článků je už úctyhodný počet. Nemíním tím nijak lichotit. Prostě to konstatuji. Pro mnoho bloggerů není bohužel problém psát o ničem. S překvapením jsem zaregistrovala, že za příspěvek je považováno i třeba jen čtyřverší. Napsat článek, který je přínosný, to dá práci.
S publikováním elektronickou formou je nutně spjato i archivování. Spoléhám se částečně na to, že se archivuje obsah serverů poskytovatele webového prostoru. Ale články, které bylo pracné vytvořit a představují tematický celek (např. z astronomie) se snažím ještě archivovat soukromě a navíc tisknout.
Tohle všechno spotřebovává spoustu času. Jak jsem poznamenala - v životě je prostě vždycky něco za něco.

5
Miloš (neregistrovaný) 10.01.2017, 16:52:07
Já jsem měl na blogu první komentář 3/4 roku po jeho založení a paradoxně tehdy jsem ještě přispíval víc než teď.
Termín "zápisník" je výstižný, přesně tak blog chápu - zapisovat si, co mě baví. Už asi 3 roky se držím 3 článků měsíčně (to je tak akorát pro nezlenošení) a protože každý článek je 1 A4 (i víc) bez fotek a k dnešku mám 207 článků, ze zápisníku už je menší virtuální knížka :)
Každý komentář ale samozřejmě potěší.

Axina
4
Axina * 10.01.2017, 12:29:02
Baryn, vidím, že mé exkurze na blogy ještě nepostihly úplnou realitu. Na ty odstrašující, které popisuješ, jsem nenarazila. Ale samozřejmě ti věřím. Zdá se mi, že úroveň blogů respektuje ploché Gaussovo rozložení. Málo pozoruhodných, málo primitivních, většina průměrných.
Asi jsem naivní, že nezachovám klid a neřeknu si "nojo, zase jeden pozér", ale v některých případech (např. veršování téměř výhradně o smrti) mám pocit, že blogger potřebuje pomoc. Když ne přímo odbornou, pak aspoň lidskou.
Pobavilo mne, jak jsi v komentáři uvedla webovou adresu Usmívající se Našla bych tě i bez ní. Kromě toho, už jsme se setkaly při komentování na stejných blozích. Neberu nikomu právo, jak barevně koncipovat svůj blog. Ale také k tomu z titulu stejného práva nemíním mlčet.
Jinak - díky za podporu a komentář číslo 2.

Axina
3
Axina 10.01.2017, 12:03:59
Miloši, nejde mi o vášnivé diskutování Usmívající se Deklarovala jsem podobně jako Vy, že blog bude apolitický. Nevylučuji, že při nějaké významné události ve společnosti budu mít potřebu situaci glosovat. Ale (jak už jsem konstatovala v komentáři k článku "Blog Axina" http://www.axina.cz/blog/axina-sdeluje/59-blog-axina.html) primárně budu dávat přednost jiným tématům. Politické debaty dokáží spolehlivě rozhádat i dobré přátele. Život je příliš krátký. Chci se věnovat především tématům, která ho činí krásným a zajímavým.
Snažím se analyzovat, co mi vlastně vadí. Zřejmě to, že mám pasivní čtenáře. Z aplikace "revolvermaps" lze vyčíst, že denně blog zaznamená průměrně 20 návštěv. Ze všech krajů republiky, občas ze zahraničí. Ale nikdo neráčí zanechat názor, myšlenku, vzkaz. Připadám si jako redaktor zdarma rozdávaného tisku. Použít a odhodit.
Možná by bývalo bylo vhodné koncipovat blog spíše jako soukromý elektronický zápisník bez možnosti komentování. To se ovšem nějak příčilo mé (stále ještě) otevřené povaze. Uvidíme.
Jinak - díky za podporu. A komentář číslo 1 Usmívající se

2
Baryn (neregistrovaný) 10.01.2017, 00:28:06
Ach jo, teď abych tady naspamovala ještě dalších osm komentářů. :D
Já is myslím, že blog.cz nefunguje na špatných principech - je dobré najít si stálé čtenářstvo, lidi se stejnými zájmy a názory, kteří tě pak navštěvují a které navštěvuješ ty. Máš na ně všude odkazy, aby se s k nims nadno dostala... Ale pak jsou samozřejmě blogy, které to hrotí nechutně, a ještě nechutněji, než jak jsi napsala tady v článku... Z čeho kvetu, je "obíháni affs". To si blogerka (kzterá obvykle přidává duchaplné články typu kusovky - pardon KuSoWkI) přidá do "affs" milion jiných, stejně jednoduchých blogerek, nastaví pravidla jako "musíš chodit ke mně na blog každý týden aspoň 3x" a pak tos tejné dodržuje u těch milionů affs... tím způsobem, že u každého článku zanechá milý vzkazík "obíhám". :D A takhle ty blogy nemají prakticky jiné komentáře než "obíhám", "jak je? obíhačka", "tak zas obíhám, jukni ke mně". :D

No nic. Nemyslím si zkrátka, že blog.cz je sám o sobě retardovaný, ale určitě přitahuje jendoduché lidi. :)

Snad k nim patřit nikdy nebudu. :D

Baryn
http://perasperaadaspera.blog.cz/

1
Miloš (neregistrovaný) 09.01.2017, 23:24:38
Kdo chce (vášnivě) diskutovat, většinou se zdržuje na politických serverech. Je to ale 100% ztracený čas.
Blogy jsou naopak o tom, co mě baví, a proto to také vidím jako "docela příjemný způsob relaxace".

«     1     »