Říše zvířat 1– Severní Amerika (1/2)

rubrika: 2.2 Říše zvířat


Na naší zemi žije až neuvěřitelné množství nejrůznějších druhů živočichů. Zoologové jich dosud popsali asi milion. Se svou prací zdaleka nejsou u konce, neboť mnoho koutů naší planety (počínaje tropickými pralesy a konče mořskými hlubinami) ještě nevydalo všechna svá tajemství. Podle aktuálních odhadů žije na zemi až 7.77 milionů druhů živočichů! Naprostá většina těch, které dosud nebyly popsány, patří mezi hmyz a mikroorganismy. Na tomto blogu bych Vám ráda přiblížila postupně asi 150 druhů zvířat. Živočišné druhy byly vybrány tak, aby byly jimi zastoupeny všechny kontinenty. Samostatnými kategoriemi navíc budou zvířata obývající oceán a zvířata obývající obě polární oblasti. Společným rysem všech vybraných druhů zvířat je to, že jsou v nějakém ohledu rekordmany.

 

Axina


Severní Amerika má nejen různorodou flóru a faunu, ale i velmi rozmanitou krajinu. Nabízí vše od obrovských horských hřebenů, jako jsou Skalnaté hory (Rocky Mountains), přes aktivní sopky až po ledové polární oblasti. Se svojí plochou téměř 25 miliónů čtverečních km je Severní Amerika třetím největším kontinentem světa (po Asii a Africe). Je přirozené, že na tak obrovském území lze pozorovat extrémní klimatické rozdíly: Na severu panuje ledová zima, oblast Floridy zahřívá tropické horko a ve střední části kontinentu se vyskytují tornáda a hurikány.

 

LOS ALJAŠSKÝ – největší jelen

(kmen strunatci, třída savci, řád sudokopytníci)

Los je největším v současnosti žijícím jelenem. Oblast jeho rozšíření sahá od Asie po Severní Ameriku. Jeho výška v kohoutku je až 2.3 m a vážit může až 800 kg. Rozpětí paroží dosahuje u samce někdy až dvou metrů. Zvlášť velké, lopatkovitě tvarované parohy má los aljašský. Každý rok mezi lednem a únorem losi své paroží shazují a to jim poté nově narůstá. Buňky, ze kterých jim parohy rostou, jsou nejrychleji rostoucími buňkami v přírodě.

ROPUŠNÍK – nejkrvavější obrana

(kmen strunatci, třída plazi, řád šupinatí)

Zatímco kočky v ohrožení vystrkují své drápy, ropušníci mají své vlastní zbraně. Pokud jsou napadeni většími nepřáteli, jako jsou kojoti nebo lišky, mohou z prohlubní za očima vystřikovat proudy krve! A to až do vzdálenosti 1.5 metru. Jelikož se v této krvi nacházejí zapáchající látky, dají se jejich nepřátelé kvůli nelibému zápachu rychle na útěk. Za své jméno vděčí tato zvířata svému tvaru těla, které připomíná ropuchu. Ropušníci jsou samotáři, kteří jsou aktivní během dne a živí se především mravenci. Žijí v pouštních oblastech Mexika a na jihozápadě Spojených států.

ILLACAME PLENIPES – nejvyšší počet nohou

(kmen členovci, třída mnohonožky, řád mnohonožky)

V roce 1926 byla objevena mnohonožka s legendárním počtem 750 nohou. Poté již nebyla nikdy víc spatřena. Až v roce 2006 výzkumní pracovníci v Kalifornii opět našli druh s největším počtem nohou v říši zvířat. U druhu Illacame plenipes, což je jeho zoologický název, byl zjištěn počet 666 nohou při délce tělíčka kolem 3 cm. Tento rekord si však smí připisovat pouze samičky. Nalezení samečkové byli dlouzí pouze 1.6 cm a měli “pouhých“ 402 nohou.

SKUNK – nejhorší zápach

(kmen strunatci, třída savci, řád šelmy)

Nejlepším „střelcem“ mezi savci je skunk. Ze dvou pachových žláz dokáže přesně na cíl stříkat velmi nelibě páchnoucí tekutinu až do vzdálenosti 3 metrů. Potřísněný předmět nebo živočich zapáchá tímto sekretem až 4 týdny. Intenzívní zápach tohoto oleje byl dříve využíván v dolech. V případě poplachu se ho jednoduše nakapalo několik kapek do větracích zařízení. Zápach se rozšířil v několika málo sekundách až do hloubek 1200 metrů. Nebylo tak třeba používat telefon k předání varování na všechna příslušná místa.

 

BIZON AMERICKÝ – nejtěžší savec světadílu

(kmen strunatci, třída savci, řád sudokopytníci)

Býk bizona amerického může na délku měřit až 4 metry. V kohoutku dosahuje výšky až 1.8 metru. Ručičku váhy by posunul až k hodnotě 1000 kg – dost na to, aby se směl pyšnit titulem „nejtěžší savec Severní Ameriky“. Bizoní samice jsou výrazně menší než samci. Měří na délku maximálně 2.4 metru a váží přibližně polovinu jejich hmotnosti. Všichni bizoni mají rohy, které jsou poměrně malé a mírně zahnuté do oblouku směrem dovnitř. Působivá je jejich přední část těla a velká lebka s dlouhou, huňatou srstí. I přes svou hmotnost dokáží bizoni velmi rychle běhat (až 50 km/h) a dobře plavat.

Vidloroh americký

VIDLOROH AMERICKÝ – nejrychlejší běžec na dlouhé trasy

(kmen strunatci, třída savci, řád sudokopytníci)

Vidloroh americký žije na travnatých stepích a v pustinách Severní Ameriky. Tento druh antilopy dokáže v běhu na vzdálenost do 5 km udržovat velmi vysoké tempo. Jejich nejvyšší dosažená rychlost přesahuje 80 km/h. Díky tomu, že mají větší oblast srdce a plic než ostatní zvířata jejich druhu, jsou schopni pojmout 3x více kyslíku a proto také vytrvale rychle běhat. A ještě jedna zvláštnost: Vzhledem k umístění očí po stranách hlavy má vidloroh americký zorné pole téměř 360 stupňů a má tedy skvělý rozhled kolem dokola.

MONARCHA STĚHOVAVÝ – nejdelší putování

(kmen členovci, třída hmyz, řád motýli)

Motýl monarcha/danaus stěhovavý podává jednou za rok skutečně mistrovský výkon. Generace motýlů, která se narodila v Kanadě a na severu Spojených států během pozdního léta, odlétá k přezimování do 4 000 km vzdáleného pohoří Sierra Nevada v Mexiku. V obrovských hejnech třepetají svými křídly napříč kontinentem. Přelétávají přitom vysoká pohoří a musejí se vyrovnávat se suchem, nedostatkem potravy i hurikány. Mnozí jedinci danause stěhovavého tyto útrapy nepřežijí. Ti, kteří do Mexika dorazí, si mohou odpočinout jen po dobu zimy. Časně zjara opět odlétají směrem na sever.

 

Poznámka: Po kliknutí na libovolný obrázek se otevře galerie obrázků pro daný článek. Obrázky se zobrazí větší. V plné velikosti se libovolný obrázek zobrazí tak, že na něj klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme "Otevřít odkaz v novém okně".

Zdroj:

Comma Merchandise GmbH, Rekordy z říše zvířat

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_