Yellowstonský národní park

rubrika: 2.1 Krásy přírody


Yellowstonský národní park (Yellowstone National Park) se nachází v USA na rozhraní států Wyoming, Idaho a Montana. Své jméno znamenající v překladu „žlutý kámen“ získal podle stejnojmenné řeky, která pramení v pohoří s charakteristickým žlutým zbarvením. Rozkládá se na ploše asi 8 900 km2. Na jeho území se nacházejí hory, lesy, jezera, kaňony, vodopády a gejzíry. Od roku 1978 je zařazen do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Axina


Yellowstonský národní park je prvním a nejstarším národním parkem na světě. Jeho území bylo vyhlášeno za první americký národní park Kongresem v roce 1872. Je známý pro své přírodní krásy, zejména množství geotermálních postvulkanických jevů.

Jakýmsi centrem celého parku je Yellowstonské jezero. Patří mezi největší vysoko položená jezera Severní Ameriky. Leží v nadmořské výšce 2 357 m. Jeho maximální hloubka dosahuje 118 m. Je největším ledovcovým jezerem v Severní Americe. Na délku má zhruba 40 km a na šířku kolem 20 km. Jezero se nachází uprostřed největšího vulkánu kontinentu, známého jako Yellowstonská kaldera. Vulkán za poslední dva miliony let několikrát vybuchl obrovskou silou. V Yellowstonském národním parku se nachází zhruba polovina všech světových geotermálních jevů, které pohání zdejší trvající vulkanismus.

Nejznámější gejzír nese jméno Old Faithful (Starý věrný). Průměrný interval mezi jeho erupcemi je 64 minut. Erupce trvá 2.5 až 5 minut. Horká voda při ní tryská až do výše 56 metrů. Old Faithful však není nejvyšším gejzírem v Yellowstonu. Tím je Steamboat (Parník), který má však velmi nepravidelné intervaly erupcí: od 4 dnů po 50 let. Kdysi býval nejvýše (až 76 m) tryskajícím Giant Geyser (Obří gejzír); ten však „usnul“ v roce 1955.

Pro Yellowstonský národní park jsou charakteristické četné fumaroly (vývěry horkých plynů) a bublající bahenní sopky.

Vulkanismus je příčinou vzniku i unikátních teras a kaskád v oblasti při severním okraji národního parku, zvané Mammoth Hot Springs (Mamutí horké prameny). Jde o velkolepou soustavu jakýchsi travertinových bazénů, přes které přetéká minerální voda a dochází tak k dalšímu usazování. Terasy jsou zbarveny většinou bíle, popř. vlivem oxidů železa krémově. Někde však mají v důsledku přítomnosti termálních bakterií a řas nádech žlutý, oranžový, hnědý či zelený.

Nachází se zde okolo 110 vodopádů a velké množství horských pramenů, horských jezer a gejzírů.

Řeka Yellowstone, pramenící v horské skupině Bighorn, tvoří v severní části parku kaňon. Grand Canyon of Yellowstone je dlouhý přibližně 40 km. Jeho šířka se mění od 500 do 1 300 metrů. Hloubka kaňonu je až 366 metrů, ale díky erozi se stále pomalu zvětšuje. Na řece i jejích přítocích je několik vodopádů. Nejimpozantnější z nich Lower Falls dosahuje výšky 94 m.

Přibližně 80 % národního parku je pokryto hlubokými lesy, na 15 % území se pak rozprostírají louky, zbylá část připadá na vodní toky a jezera. Lesy jsou tvořeny zejména borovicemi, smrky a jedlemi. Z listnatých stromů zde převažují osiky, vrby a různé druhy dubů. Celkem se na území parku nachází kolem 1 700 druhů stromů a rostlin.

V parku žijí stovky druhů savců, ptáků, ryb a plazů, včetně řady ohrožených druhů. Žijí zde medvědi černí, baribalové i grizzly, vlci, kojoti, pumy, stáda bizonů amerických, losů a jelenů wapiti. Ptačí říši reprezentují orli mořští, pelikáni američtí, labutě a čírky. Křišťálově průzračné vody řek a jezer se hemží rybami. Nečetnějšími jsou pstruzi, siveni američtí a siveni obrovští. Součástí většiny zdejších lesů a pastvin jsou unikátní rostlinné druhy.

Park poskytuje řadu turistických a rekreačních možností, včetně pěší turistiky, kempování, projížděk na loďkách, rybaření a okružních prohlídek. Díky dlážděným cestám je možné se dostat do hlavních geotermálních oblastí, ale i k jezerům a vodopádům. Během zimy mohou návštěvníci využít asistence průvodců, kteří používají sněžné vozy a sněžné skútry.

Počasí bývá v Yellowstonském národním parku nevyzpytatelné. Po dobu 9 měsíců v roce jsou zde teploty pod nulou a velmi intenzivně zde sněží. V červenci se teploty pohybují v příjemném rozmezí 20 až 26 stupňů. Vzhledem k velkému počtu turistů se jako nejvhodnější doba pro návštěvu parku jeví jaro a podzim, kdy je návštěvníků podstatně méně, než v létě. Navíc v tomto období mají lesní porosty nejhezčí barvy.

 

 


komentářů: 5         Komentáře (5)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

5 Krásné.
Ludmila (neregistrovaný) 23.09.2012, 14:32:19
Uklidňující hudba.

4
TS (neregistrovaný) 14.06.2012, 20:44:18
a je tam ještě druhý včetně českého komentáře.

Axina
3
Axina 14.06.2012, 20:22:51
[2] Díky za odkaz. Pěkné. Téměř hodinový dokumentární film samozřejmě přiblíží národní park víc, než 5-ti minutová prezentace.

2
TS (neregistrovaný) 14.06.2012, 19:44:52
taky
http://media.bloguje.org/895474-yellowstonsky-narodni-park.php

1
Lucifer (neregistrovaný) 14.06.2012, 00:45:31
Úžasné a fantastické... a při té hudbě se tak krásně usíná... ]Usmívající se

«     1     »