Vodopády světa

rubrika: 2.1 Krásy přírody


Vodopády patří mezi atraktivní přírodní zajímavosti. Vznikají na řekách, kde voda padá díky přírodním překážkám z výšky, nebo teče po skalnatých stupních. Některé vodopády se postupnou erozí mění na rozsáhlé kaskádové systémy. Na www.tixik.com najdete všechny největší vodopády světa.

Axina


Niagarské vodopády
se nacházejí v Severní Americe, na hranici Spojených států amerických a Kanady. Byly vytvořeny přírodní skalní erozí na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a ústí do jezera Ontario. Výška vodopádů je 52 metrů, šířka 1 200 metrů, průtok činí 5 900 m3/s. Hlavnímu a většímu vodopádu se přezdívá Kanadská podkova. Druhý, menší vodopád se nazývá Americký vodopád. Dnes jsou Niagarské vodopády jednou z největších turistických atrakcí na světě a ročně je navštíví tisíce turistů. Na straně Kanady byly postaveny dvě vyhlídkové věže, Minolta Tower a Skylon Tower, ze kterých je na celé vodopády krásný výhled. Vodopády je možné sledovat i ze zdola, z řeky Niagary, po které jezdí výletní lodě. V okolí je k vidění i mnoho památek a pevností, které zde připomínají konflikt mezi Kanadou a Spojenými státy z roku 1812. V blízkosti vodopádů je mnoho hotelů, které nabízejí luxusní ubytování a program pro všechny typy turistů.

Andělské vodopády
jsou nejvyšší vodopády světa. Nacházejí se ve Venezuele, asi 200 km od hlavního města Caracasu. Název dostaly podle amerického pilota, hledače zlata a diamantů Jimmiho Angela, který je objevil v roce 1935. Vodopády jsou vysoké 979 metrů a voda v nich absolvuje nepřerušený volný pád dlouhý 807 metrů. Řítí se z posvátné hory Auyan-tepui (Ďáblovy hory) na řece Churún, která se později vlévá do řeky Carrao. Oblast okolo vodopádu je považována za jednu z nejcennějších součástí národního parku Canaima.

Vodopády Iguazu
představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V období dešťů je zde průtok vody asi 6 500 m3/s a asi 270 samostatných vodopádů. V období sucha klesá průtok na 300 m3/s a samostatných vodopádů je asi 150. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa. Oba státy, na jejichž hranicích vodopády leží, vytyčily okolo vodopádů rozsáhlé národní parky chránící jak vodopády, tak okolí tvořené z velké části zachovaným pralesem. Vodopády jsou hojně navštěvovány turisty, pro něž byly pod vodopády zbudovány speciální lávky a pozorovatelny. Vodopády a oba přilehlé parky byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Viktoriiny vodopády
jsou jedny z největších vodopádů na světě. Nacházejí se v jižní Africe na řece Zambezi na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe. Šířka vodopádu je 1 800 m. Voda padá dolů z útesu vysokého 120 m do úzkého a hlubokého kaňonu v čediči. Místní obyvatelstvo vodopád nazývá "dým, který hřmí". Průtok v průběhu roku silně kolísá. Průměrný průtok je 1 400 m3/s. Vodopády byly objeveny v roce 1855 anglickým cestovatelem Davidem Livingstonem a nazvány podle britské královny Viktorie. V roce 1875 je prozkoumal český cestovatel Emil Holub, který je autorem jejich první mapy a také autorem první samostatné publikace o Viktoriiných vodopádech.

 


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
4
Axina 13.05.2012, 12:24:23
Také v téhle prezentaci je pár snímků vodopádů. Navíc pohodová hudba Mika Oldfielda "Dark Island":

<a href="https://www.youtube.com/watch?v=jk3m804tGOQ&amp;feature=fvst" rel="nofollow">https://www.youtube.com...ture=fvst</a>

Axina
3
Axina 13.05.2012, 10:25:01
To jsem ráda, že se ti prezentace líbí, EvoO. Snad nejenom tobě. Chodím se na každou "naši" prezentaci dívat na YouTube, abych věděla, kolikrát byla spuštěna.

2
EvaO (neregistrovaný) 13.05.2012, 09:58:21
(1)Ano, prezentace krásná. Tyto z přírody nemají nikdy ! chybu.

1
(neregistrovaný) 13.05.2012, 08:12:25
Na ipadu mi nejde prezentace otevřít, tak až budu na PC. Aspoň jsem se zatím poučila v textu. Nepochybuju o tom, že prezentace bude krásná.

«     1     »