Zpráva z Areciba - Arecibo Message

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Včera tomu bylo na den 37 let, co bylo ze Země vysláno první radiové poselství lidstva ke hvězdám.

Axina


arecibo_message.pngDne 16. listopadu 1974 bylo ze Země vysláno první rádiové poselství lidstva ke hvězdám. Signál vyšel z nejsilnějšího radioteleskopu na světě, který je skryt v džungli v Arecibu na ostrově Portoriko. Tato akce byla součástí slavnosti, při které byla aparatura po třech letech rekonstrukcí znovu uváděna do plného provozu.

Zpráva obsahovala zobrazení Sluneční soustavy s určením Země jako odesílatele, náčrt lidských bytostí a portorického radioteleskopu, údaje o současném lidstvu a schéma základní struktury DNA. Podobná informace byla i na plaketách automatických sond Pioneer 10 a Pioneer 11. Zatímco tam mohla být zobrazena plošně na destičce, v tomto případě musel být obrazec přepsán do dvojkového kódu. Depeše obsahovala 1679 znaků a její vysílání trvalo 3 minuty. Více zde.

Vzhledem k obtížnému nasměrování portorického radioteleskopu na jednotlivé vesmírné objekty míří tento „rádiový dopis“ ke hvězdokupě Messier 13. Tento útvar je od nás vzdálen 25 000 světelných let a skládá se z 300 000 hvězd.

Pravděpodobnost, že toto poselství v blízké době někdo zachytí, je velmi nepatrná. Přesto dr. Frank Drake, který odesílání této zprávy řídil, optimisticky prohlásil: „Jestliže bude někdo z vnějšího vesmíru zkoumat Zemi radarem, potom objeví rádiové signály, jejichž energie bude desetmiliónkrát intenzivnější, než je záření našeho Slunce“. Začátkem roku 1975 zveřejnil dr. Drake dosti fantastickou informaci: V Arecibu pozorují již 3 roky záhadný pulsar. Podle jedné z hypotéz, která by mohla jeho chování vysvětlit, by to mohl být rádiový maják cizí civilizace.

Pulsar PSR-1953, objevený na observatoři Jodrell Bank, leží na pokraji Mléčné dráhy v souhvězdí Labutě, asi 1 000 světelných let od nás. Zatímco ostatní pulsary, které jsou na Portoriku sledovány, své vysílání zpomalují, záření PSR-1953 zůstává stejné. Tento objekt vysílá každé 4 desetiny vteřiny rádiový impuls a tento tep se během let, po které je Drakeova skupina zkoumá, nezměnil.

Rovněž stáří objektu PSR-1953 je podivné. Zatímco všechny ostatní pulsary vznikly před 30 až 100 milióny lety, tento je podstatně starší. Odhady hovoří až o 45 miliardách let (!) Pulsar by mohl být pozůstatkem nějakého dřívějšího vesmíru. Přežil by tedy jeho zkázu, při níž se zrodil vesmír náš. Buď je to tzv. bílý trpaslík, který neobyčejně rychle rotuje okolo své osy anebo je to hvězda, která vysává z nějaké doprovodné hvězdy tolik energie, kolik jí chybí k udržení pravidelného rytmu. V každém případě je to div, který se vymyká všem dosud známým objektům.

Dr. Drake nadhodil i vliv mimozemských bytostí: „Mohl by to být pokus nějaké inteligentní civilizace navázat s námi spojení. Tak bychom to totiž udělali i my. Musíme vytvořit něco, co neumí vytvořit příroda – zařídit, aby tep blízkého pulsaru byl naprosto přesný, aby se po celá léta neuchýlil ani o vlas.“

Originál zprávy z roku 1974 byl znovu odvysílán v roce 2001 a to v rámci vesmírného projektu „Call“ pod záštitou jedné komerčně založené společnosti v Houstonu (USA, Texas). Před tímto datem se to podařilo ještě dvakrát a to 30. června a 1. července 1999. Hvězdné cíle těchto re-transmisí byly 3 poměrně blízké hvězdy (HD 178428, HD 190406 a HD 190360). Zpráva byla přenášena 70-ti metrovým radiovým teleskopem u Evpatoriya na Ukrajině.

Vysvětlivky:

Slovo pulsar je složenina z anglického výrazu „pulsating star“ (pulzující hvězda). Pulsary jsou rotující neutronové hvězdy, které vyzařují elektromagnetické záření. Intenzita záření se pro vzdáleného pozorovatele pravidelně mění, pravděpodobně v souvislosti s rotací hvězdy. Jedná se o takzvaný majákový efekt.

Fotografie:

Kulová hvězdokupa M 13

Zdroje:

Karel Pacner: Hledáme kosmické civilizace
Wikipedie


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
3
Axina 21.11.2011, 07:08:13
[1] V mládí jsem hltala kdejakou sci-fi, cítila se být světoobčanem a představovala si, jak případného mimozemšťana, který si mne vybere za jedince vhodného k navázání komunikace s pozemšťany, začnu nejprve seznamovat s desítkovou číselnou soustavou Usmívající se)
Poté, co jsem zhlédla film Den nezávislosti (nechme stranou četné naivní scény), mám dojem, že by bylo nejlepší pro lidstvo sedět ve svém kousku galaxie a "ani nevrkat". Přinejmenším do té doby, dokud se nestane zázrak a lidé přestanou bojovat prakticky každý proti každému.
Vím, že je to poněkud zbabělé řešení. Nakonec jsem toho pro navázání kontaktu s mimozemskými civilizacemi udělali asi tak akorát.
P.S. Počkejte si na konec příštího týdne, na článek, který nevylučuje, že nám už bylo z vesmíru odpovězeno.

2 To bude prca az tu pristanou
V (neregistrovaný) 21.11.2011, 01:55:36
mimozemstani a my se jich budeme ptat: a regulovat pulsary umite? Neumime. A jak jste se sem dostali, teleportaci? To neumime. Tak nadsvetelnou rychlosti? To taky neumime. Tak jak jste se sem u certa vubec dostali? No, zrali jsme hlizy a vetsina posadky se unudila k smrti... pak si vsimeneme, jak zapachaji a bude nam to jasne. :D

1 Tak bychom to totiž udělali i my.
V (neregistrovaný) 21.11.2011, 01:08:26
To si moc fandi, my bysme totiz meli ten vzkaz vysilat pravidelne aspon jednou mesicne, kdyz uz jsme takovi skrti a nechce se nam to vysilat denne nebo aspon jednou tydne.

Kdyz uz neumime regulovat nejaky blizky pulsar, tak denni posilani toho vzkazu by bylo to nejmensi co bysme mohli delat. Meli bysme si vytipovat cile a vysilat ten vzkaz kazdy den nekam jinam (jinym smerem). Ale to radsi budeme snit o regulaci pulsaru nekdy ve vzdalene budoucnosti nejake Futuramy a mezitim prozirat takto usetrene penize v nejakych socialnich davkach -:) -:) -:D

«     1     »