Tajemný vesmír - 3x05 Mimozemšťané

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Páta epizoda třetí série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována úvahám o existenci a formách mimozemského života.

 

Axina


Mimozemský život je označení pro souhrn živých organismů, které vznikly a existují mimo planetu Zemi. V současnosti se jedná o hypotetický termín, protože ve vesmíru nám není život znám nikde jinde, než právě na Zemi. Definitivně vyvrátit, nebo podpořit myšlenku mimozemského života zatím není v technických možnostech lidstva.

 

Myšlenka existence mimozemského života rozděluje společnost na dva tábory. Na jedné straně stojí představitelé vědecké obce jako jeho zastánci (ale ani vědecká obec není názorově jednotná) a na druhé straně stojí náboženští představitelé, kteří věří v jedinečnost pozemského života.

Odborníci nyní již většinou nezavrhují možnost existence mimozemského života, ale spíše jsou přesvědčeni o tom, že ho lidstvo zatím jen nenašlo a že jeho nalezení je otázkou času. Většina vědců předpokládá, že mimozemský život na jiné planetě by byl sice odlišný od toho pozemského, protože by se vyvíjel vlastní cestou evoluce, ale současně by vycházel z podobných principů jako pozemský život (hypotéza panspermie).

 

Předpokládá se, že ve Sluneční soustavě by mohl mimozemský život existovat na několika planetách nebo jejich družicích. Za kandidáty vesmírných těles Sluneční soustavy, která by mohla být nositeli mimozemského života, se považují Venuše, Mars, Jupiterův měsíc Europa a Saturnův měsíc Titan.

 

To, že by mimozemský život mohl (nebo dokonce měl) existovat i v jiných hvězdných systémech a v jiných galaxiích, lze odvodit z tzv. Drakeovy rovnice, která stanovuje pravděpodobnost existence inteligentního mimozemského života. U exoplanet je jeho zkoumání a pozorování teprve v začátcích a to v podstatě jen na základě nepřímých projevů. Lze pouze odhadovat, zda jsou na dané exoplanetě potenciálně příznivé podmínky pro existenci života, především voda v tekutém stavu.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_