Tajemný vesmír - 1x10 Život a smrt hvězdy

rubrika: 1.5 Astrofyzika


Desátá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována vzniku, vývoji a zániku hvězd.

 

Axina


Hvězdy patří mezi nejpočetnější a nejsnáze pozorovatelné vesmírné objekty i bez optických přístrojů. Nejbližší hvězdou k Zemi je Slunce, které je zdrojem většiny energie naší planety. Při vhodných atmosférických podmínkách jsou v noci ze Země viditelné i jiné hvězdy. Kvůli obrovským vzdálenostem vypadají jako množství nehybných, více či méně blikajících světelných bodů. Většinu ostatních těles ve vesmíru vidíme jen proto, že odrážejí světlo hvězd (např. planety), nebo jsou buzeny ke svému záření zářením hvězd (např. emisní mlhoviny). Hvězdy jsou nejspíše v naprosté většině centry planetárních soustav.

 

Hvězda je plazmové, přibližně kulovité těleso ve vesmíru, které má vlastní zdroj viditelného záření. Drží ho pohromadě jeho vlastní gravitace. Těleso musí mít dostatečnou hmotnost (0,08 až 300 hmotností Slunce) na to, aby se v jeho jádru zažehla termonukleární reakce. Termonukleární reakce je proces, při kterém dochází ke sloučení atomových jader za pomoci vysoké teploty a tlaku.

 

Hvězda začíná jako kolabující mrak materiálu složený hlavně z vodíku, hélia a stopových množství těžších prvků. Jakmile dosáhne jádro hvězdy dostatečné hustoty, vodík se začne nukleární fúzí přeměňovat na helium a vyzařovat energii. Vnitřek hvězdy přenáší energii směrem od jádra kombinací procesů záření a konvekce. Tento vnitřní tlak zabraňuje tomu, aby hvězda zkolabovala pod vlastní gravitací. Hvězda s hmotností větší než 0,4 hmotnosti Slunce[ po vyčerpání vodíku v jádře expanduje a stává se červeným obrem. V některých případech vznikají fúzí těžší prvky. Pak hvězda přejde do degenerovaného stavu, kdy je část její hmoty rozptýlena do mezihvězdné hmoty, ze které později vznikne nová generace hvězd s vyšším podílem těžších prvků. Jádro hvězdy se (v závislosti na hmotnosti hvězdy) změní buď na bílého trpaslíka nebo na neutronovou hvězdu nebo na černou díru.

 

Problematice životního cyklu hvězd byl již na tomto webu věnován článek. Nese název Vznik a zánik hvězd.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_