Tajemný vesmír - 2x01 Extrasolární planety

rubrika: 1.4 Vzdálený vesmír


První epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována planetám, které nepatří do naší sluneční soustavy.

 

Axina


Extrasolární planeta (exoplaneta) je planeta obíhající kolem jiné hvězdy než kolem Slunce a patřící tudíž do jiné než naší sluneční soustavy. Přestože byly exoplanety již dávno předpovězeny, nebyly do 90. let dvacátého století žádné známy.

 

Na počátku roku 1992 ohlásili radioastronomové Aleksander Wolszczan a Dale Frail objev dvou planet obíhajících pulsar (PSR 1257+12) v souhvězdí Panny. Tento objev, uskutečněný prostřednictvím slavného radioteleskopu v Arecibo, byl rychle potvrzen a obecně je považován za první skutečný objev exoplanet. Později bylo zjištěno, že pulsar obíhají dokonce tři planety a jedna kometa. Předpokládá se, že se „pulsarové planety“ zformovaly z pozůstatků supernovy, ze které pulsar vznikl, nebo z pevných jáder plynných obrů, která přežila výbuch supernovy a klesla na novou oběžnou dráhu.

 

6. října 1995 ohlásili švýcarští astronomové Michel Mayor a Didier Queloz objev první exoplanety obíhající okolo běžné hvězdy hlavní posloupnosti. Exoplaneta u hvězdy 51 Peg dostala název podle své mateřské hvězdy s přídavkem „b“. Objev byl uskutečněn na observatoři v Haute-Provence a zahájil éru objevů exoplanet. Zajímavý a podrobný popis událostí předcházejících objevu první exoplanety u hvězdy hlavní posloupnosti popisuje článek Splněný sen má jméno 51 Peg b na webu exoplanety.cz.

 

Na počátku 21. století byly díky novým metodám pozorování a lepším technologiím každoročně objeveny desítky exoplanet. Technologický pokrok (především ve spektroskopii s vysokým rozlišením) vedl k detekci mnoha nových exoplanet v rychlém sledu: První planetární systém u vícenásobné hvězdy byl objeven v roce 1999 u hvězdy ypsilon And. V dubnu 2009 bylo známo již 363 takových systémů. Do října 2010 bylo objeveno a potvrzeno celkem 493 exoplanet. Do ledna 2013 jich bylo známo 854. Do února 2014 teleskop na družici Kepler objevil dalších 715 exoplanet a tím jejich počet dosáhl téměř 1700. Ke dni publikace tohoto článku (9.12.2016) je známo 3547 exoplanet. Zde je interaktivní seznam hvězd s potvrzenými planetami.

 

Téměř všechny extrasolární planety pocházejí z galaxie Mléčná dráha. Drtivá většina z nich nebyla objevena přímým pozorováním, ale některou z nepřímých metod detekce. Odhaduje se, že nejméně 10 % hvězd podobných Slunci obíhá alespoň jedna planeta, ale ve skutečnosti jich může být i mnohem více. Objevy exoplanet vybízejí k otázce existence mimozemského života.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_