Tajemný vesmír - 2x10 Souhvězdí

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Desátá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována souhvězdím.

 

Axina


Souhvězdí jsou zcela náhodná seskupení hvězd. Dnes vypadají jinak, než vypadala před sto tisíci lety a než budou vypadat za sto tisíc let, neboť hvězdy se na obloze pohybují. Vzhled souhvězdí se mění také proto, že některé hvězdy zanikají a na jiných místech se objevují hvězdy nové. Seskupení hvězd do známých souhvězdí platí pouze pro nás, pozorovatele blízko Slunce, v tom koutku Galaxie, kde se právě teď nacházíme.

 

V roce 1925 Mezinárodní astronomická unie vymezila na nebeské sféře hranice 88 souhvězdí. 48 z nich nese pojmenování z antické mythologie. Pokrývají především severní nebeskou klenbu. Jména a tvary souhvězdí jižní oblohy vznikla později. Autory jsou mořeplavci a vědci, kteří se v době zámořských objevů dostali na jižní polokouli, kde mohli poprvé tato souhvězdí pozorovat a kteří je potřebovali k orientaci. Popis jižní hvězdné oblohy dokončil v 18. století francouzský astronom Nicolas Louis de Lacaille.


Globálním informacím o souhvězdích byl již na tomto webu věnován článek. Nese název Souhvězdí naší oblohy

V astronomickém koutku je zatím podrobně popsáno cca 20 souhvězdí.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_