Tajemný vesmír - 1x07 Merkur a Venuše

rubrika: 1.1 Sluneční soustava


Sedmá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována dvěma vnitřním planetám naší sluneční soustavy, které obíhají nejblíže Slunci - Merkuru a Venuši.

 

Axina


Merkur i Venuše obíhají příliš blízko Slunci, než aby se na nich mohl udržet život pozemského typu.

 

Merkur je první a nejmenší planetou Sluneční soustavy. Je asi 2,5 krát menší než Země. Jeden oběh kolem Slunce mu trvá  zhruba 88 dnů. Nemá žádný přirozený satelit. Nemá žádnou atmosféru, která by dokázala udržet stabilní teplotu, takže dochází na povrchu planety k velkým teplotním výkyvům. Teplota na straně odvrácené od Slunce klesá na −180 °C, na straně přivrácené k Slunci narůstá až k 430 °C. Planeta je ze 70 % tvořena kovy, zbytek tvoří silikáty. Jádro tvoří tekuté železo a nikl. Povrch je pevný, kamenitý, pokrytý obrovským množstvím kráterů. Nejvýraznějším povrchovým útvarem Merkuru je přes 1400 km se táhnoucí prohlubeň Caloris Basin, která je považována za největší kráter ve Sluneční soustavě.

 

Venuše je druhou planetou Sluneční soustavy. Je srovnatelně velká se Zemí. Jeden oběh kolem Slunce jí trvá zhruba 225 dnů. Nemá žádný přirozený satelit. Venuše je zcela zakryta vrstvou husté oblačnosti, která nedovoluje spatřit její povrch v oblasti viditelného světla. Planeta má nejhustší atmosféru ze všech terestrických planet, tvořenou převážně oxidem uhličitým. Venuše je díky skleníkovému efektu nejteplejší planetou Sluneční soustavy. Vrcholky mraků sice mají minimální teplotu asi -45 °C , ale teplota na povrchu nikdy neklesá pod 400 °C, dosahuje až 500 °C. Vnitřní stavba Venuše je obdobná jako u Země. Skládá se z jádra, pláště a pevné kůry. Na povrchu planety se vyskytuje velké množství sopek. 80% povrchu planety tvoří lávové planiny.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_