Tajemný vesmír - 1x11 Vnější planety

rubrika: 1.1 Sluneční soustava


Jedenáctá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována vnějším planetám naší sluneční soustavy.

 

Axina


Patříte mezi absolventy školy před rokem 2006? Poopravte si klasifikaci těles Sluneční soustavy. Naše sluneční soustava má 8 planet (Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun) a 5 trpasličích planet (Ceres, Pluto, Haumea, Makemake a Eris). Ceres obíhá Slunce v tzv. hlavním pásu planetek mezi drahou Marsu a Jupitera. Ostatní trpasličí planety jsou plutoidy (obíhají Slunce za drahou Neptunu). Pluto, Haumea a Makemake patří mezi objekty Kuiperova pásu, Eris patří mezi objekty rozptýleného disku.

Kromě toho se ve Sluneční soustavě nachází přes 180 měsíců planet a další menší tělesa jako planetky, komety, meteoroidy apod. Není vyloučeno, že existuje i devátá planeta.

 

 

Výše uvedený díl seriálu "Tajemný vesmír" byl vyroben v roce 2009. Sonda New Horizons, určená k průzkumu Pluta, jeho měsíců a dalších transneptunických těles, prolétla v únoru 2007 okolo Jupitera a v červenci 2015 okolo Pluta. V průběhu přeletu mezi Jupiterem a Plutem byla většina systémů sondy hibernována. Při průletu kolem zkoumaných těles pořídila sonda velké množství fotografií a vědeckých údajů. Data budou v následujících 16 měsících od průletu postupně odvysílána do sítě pozemních přijímacích stanic k dalšímu zpracování. Sonda má pokračovat ve své činnosti až do roku 2020.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_