Tajemný vesmír - 1x01 Tajemství Slunce

rubrika: 1.1 Sluneční soustava


Tajemný vesmír (The Universe) je americký dokumentární televizní seriál. Obsahuje zatím 88 epizod, rozdělených do 9 sérií. Premiéry jeho dílů vysílala od roku 2007 TV stanice The History Channel, od roku 2011 je vysílá TV stanici H2. První díl seriálu měl premiéru 29. května 2007, poslední 23. května 2015. Seriál prezentuje vědecké poznatky expertů z oblasti astronomie, astrofyziky a kosmologie. Předkládá úžasné fotografie z Hubbleova vesmírného teleskopu. Používá počítačovou grafiku k zobrazení astronomických objektů a jevů. V tomto seriálu se dozvíte prakticky vše, co jste kdy chtěli vědět o vesmíru, a to velmi srozumitelnou formou.

 

Axina


První epizoda první série je věnována Slunci, které je pro nás nejdůležitější hvězdou.
Podíváme se, jak se Slunce zrodilo a jak pravděpodobně zanikne, na jeho fyzikální složení, na to, jakým způsobem vzniká jeho energie, na zatmění Slunce, na sluneční erupce a na další sluneční aktivity.
Slunce je termonukleární reaktor, ve kterém dochází k mohutným explozím. Je při nich vyvrhováno do kosmického prostoru množství hmoty srovnatelné s Mt. Everestem. Může se zdát, že na Zemi, tj. ve vzdálenosti 150 milionů kilometrů od Slunce, jsme v bezpečí. Ale je tomu tak doopravdy? Zranitelné jsou zvláště moderní technologie. Možná nás čeká nejmohutnější vzplanutí sluneční aktivity v moderní historii, a tak je mimořádně důležité porozumět tajemstvím Slunce.

 


 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_