Archiv - Prosinec 2019


« strana 1 »

P. F. 2020 a něco málo o genealogii

rubrika: 3.8 Axina sděluje


Vážení a milí čtenáři,

 

jistě jste si povšimli mé letošní pauzy v blogování. Naštěstí jsem zdráva a nic mi v blogování nebrání. Tato činnost však vyžaduje spoustu času, pokud člověk nechce psát o banalitách. Nevylučuji, že se k blogování zase jednou vrátím, ale v dohledné době to nebude. Musím se věnovat především tomu, co mě živí - programování.

Samozřejmě nejen prací živ je člověk. Na sklonku letošního roku jsem se vrátila ke svému dávnému koníčku - genealogii.

 

Axina

 


Genealogie (rodopis) byl můj koníček již před 47 lety. Začala jsem hledat v archivech už jako studentka. Pak jsem se tomu až do letoška soustavně nevěnovala. Před lety jsem skončila ve fázi, kdy jsem měla zmapované rodinné vazby do 7. generace.
Za poslední 3 týdny jsem ale vytvořila elektronickou podobu rodokmenu. Současně jsem založila šanon v klasické podobě se složkami pro každého svého předka do 5. generace, pro zatím 10 předků ze 6. generace a dokonce i pro 1 předka ze 7. generace. Ve složkách jsou v papírové podobě listy rodné, křestní, úmrtní, domovské, výpisy z matrik narozených, oddaných a zemřelých a čím dál tím víc SNÍMKY vybraných stránek matrik. U rodičů, prarodičů a u 6ti z 8 praprarodičů jsou přiloženy i fotografie.
 
Pátrání se teď stalo mnohem přístupnější, protože byly digitalizované mnohé matriky. Člověk může hledat z pohodlí domova, ale je to strašný žrout času, možná větší, než blogování. Musela jsem si například přiměřeně osvojit čtení českého i německého kurentu (novogotického kurzívního písma).
Mým cílem je sestavit v co nejúplnější podobě rodokmen do 7. generace, tj. do úrovně pradědů mých pradědů. Jinými slovy získat základní informace o 2+4+8+16+32+64=126 osobách. Moji předkové v 7. generaci se většinou narodili v druhé polovině 18. století. Často neznám víc, než jejich jméno a příjmení (díky dokumentům vystaveným pro jejich potomky), někdy ani to příjmení ne.
 
Příklad: Je hezké a dojemné zjistit, že jeden z mých 16-ti (3x pra)dědečků, František Lachout (Franciscus Lahaut, to není překlep), švec z Borotína 67, svobodný, katolického vyznání, 21 let stár, si vzal 22.11.1803 za ženu Kateřinu Plavcovou z Borotína 112, svobodnou, 22 letou katoličku, dceru již tehdy zesnulého Jana Plavce. Sňatek dosvědčili "swětkowe" Franciscus Wesetzký, rychtář, a Josephus Kosteletzký, soused, oba z Borotína. A oba svorně třemi poctivými křížky.
V pátrání po matce oné Kateřiny to však nijak nepomůže. Datum narození nevěsty se tehdy neuvádělo, jen stáří (často zaokrouhlené na celé roky nahoru). Nezbývá než doufat, že se Kateřina vdávala tam, kde se narodila, a že bude v příslušné matrice (pokud se dochovala) záznam o jejím narození. Ovšem je třeba hledat v přiměřené době narození dítěte jménem Catharina, jejímž otcem je jistý Joannes Plawecz...
 
 
 
 
Přeji Vám všem do nového roku hlavně hodně zdraví a spokojenosti.
 
Pro radost připojuji odkaz na animaci, jejíž autorkou je tradičně kanadská výtvarnice, paní Jacquie Lawson:
Nezapomeňte si pustit zvuk :-)
 

komentářů: 14         


«     1     »