« strana 6 »

Jacek Yerka - malíř snů

rubrika: 3.4 Výtvarné umění


Jacek Yerka je polský malíř, surrealista. Narodil v roce 1952 v Toruni. Vystudoval tamní fakultu výtvarného umění na univerzitě Mikuláše Koperníka. Specializuje se na grafiku. Maluje krajiny, místa svého dětství, každodenní předměty a fantastické bytosti. Přivádí nás ke snění, k přemýšlení, k fascinaci imaginárním světem. Jeho práce byly vystavovány v Polsku, Německu, Monaku, Francii a Spojených státech.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 8         


Tajemný vesmír - 2x02 Kosmické díry

rubrika: 1.5 Astrofyzika


Druhá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována černým, bílým a červím dírám. Zatímco podle současného stavu vědeckého poznání lze existenci černých děr považovat za prokázanou, bílé díry a červí díry zůstávají hypotetickými objekty vesmíru, předpovězenými teoreticky Albertem Einsteinem.
 

Axina


Celý článek »

komentářů: 3         


Něco za něco

rubrika: 3.8 Axina sděluje


V životě je většinou - možná vždycky - něco za něco.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 17         


Tajemný vesmír - 2x06 Temná hmota, temná energie

rubrika: 1.5 Astrofyzika


Šestá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována hypotetické hmotě a hypotetické energii, které však podle teorie Velkého třesku tvoří naprostou většinu hmoty vesmíru.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 3         


Tajemný vesmír - 7x01 Míry, vzdálenosti a rychlosti ve vesmíru

rubrika: 1.5 Astrofyzika


První epizoda sedmé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována mírám, vzdálenostem a rychlostem ve vesmíru.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


P. F. 2017

rubrika: 3.8 Axina sděluje


Nový rok plný příjemných překvapení a hodně sil na zvládnutí těch nepříjemných

všem návštěvníkům blogu přeje

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Tajemný vesmír - 1x14 Za Velkým třeskem

rubrika: 1.6 Kosmologie


Čtrnáctá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována Velkému třesku.

 

Zamýšlela jsem tuto mimořádně zajímavou epizodu publikovat na blogu symbolicky na Nový rok. Ale pak jsem dospěla k názoru, že bude dobré, pokud na ni budeme (my, posluchači vynikajícího televizního seriálu) mít dost času a do nového roku vstoupíme už s její znalostí. Epizoda má dvojnásobnou délku, než většina ostatních epizod seriálu. Je výjimečná. Její tvůrci si zaslouží uznání. Obsahuje informace, které by měl v současné době znát každý vzdělaný člověk. Aby si uvědomil své místo ve vesmíru a byl právem hrdý na rozsah a hloubku poznatků o vesmíru, kterých se lidstvu společným úsilím podařilo dosáhnout.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Karel Gott: Vánoce ve zlaté Praze

rubrika: 3.1 Hudba


"Vánoce ve zlaté Praze" je vánoční album zpěváka Karla Gotta, které nahrál za doprovodu Pražských madrigalistů 14. až 18. září 1969 v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí v Praze.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Slovenský komorní orchestr: White Christmas

rubrika: 3.1 Hudba


V roce 1988 vyšla dlouhohrající deska "White Christmas", kterou nahrál Slovenský komorní orchestr pod vedením Bohdana Warchala. Na kytaru hrál Jozef Zsapka. V roce 1995 vyšlo stejnojmenné CD. Na internetovém serveru YouTube aktuálně není nahrávka k dispozici, ale následující 3 videa obsahují (kromě jedné) všechny vánoční písně jako dané album.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Jaroslav Vrchlický: Vánoce

rubrika: 3.3 Poezie


Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Frida, (17. února 1853 Louny – 9. září 1912 Domažlice) byl český spisovatel, básník, dramatik a překladatel. Báseň Vánoce pochází z jeho sbírky básní "Co život dal".

 

Axina

 


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5    6    7  8  9  10 . . . . . . . . . .  13  14  15  16  17   »