Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční

rubrika: 3.1 Hudba


Klasický vánoční verš z evangelia podle Lukáše (2. kapitola, 14. verš) zní: "Gloria in excelsis Deo et in terra pax hominibus bonae voluntatis", což znamená

a) dle Bible kralické (vydání z roku 1875): "Sláva na výsostech Bohu, a na zemi pokoj, lidem dobrá vůle."

b) dle ekumenického překladu Bible (z roku 1985): "Sláva na výsostech Bohu, na zemi pokoj, lidem Boží zalíbení.“

c) dle ekumenického překladu Bible (z roku 2009): "Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle.“

 

Cítíte ty jemné rozdíly? Vyberte si...

 

Šťastné a veselé Vánoce!

 

Axina


Jakub Jan Ryba (26.10.1765 - 8.4.1815) složil Českou mši vánoční v roce 1796.  S jeho jménem jsou letos spojena hned dvě výročí. Uplynulo 250 let od jeho narození a zároveň 200 let od jeho úmrtí.

 

Josef Lada (17.12.1887 - 14.12.1957) namaloval Český betlém v roce 1920.

 

V roce 2007 vznikl animovaný hudební film "Česká mše vánoční". Film spojuje slavnou stejnojmennou skladbu Jakuba Jana Ryby v podání předních českých umělců a animované postavičky z Českého betlému Josefa Lady. Letos uvádí film televizní stanice ČT :D na Štědrý den v 18:55.

 

V příběhu narození Ježíška a oslavy nového života zpívají národní umělci - Jaroslava Vymazalová, Marie Mrázová, Beno Blachut, Zdeněk Kroupa a Český pěvecký sbor pod vedením sbormistra Josefa Veselky. Ve filmu je použita nahrávka Supraphonu z roku 1966 v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který řídí dirigent Václav Smetáček. Na varhany hraje Milan Šlechta.

 

Ve filmu ožívají destítky postav z Ladova lidového Betlému, ale i z jeho bohatého literárního a výtvarného odkazu. Mezi vesničany a pastýře spěchá k Betlému i kocour Mikeš, kmotra Liška, Mulisákův Bubáček, pan starosta, švec, kominík a ostatní postavičky, které tak dobře známe z knižních vydání i z televizních zpracování Ladových pohádek.

 

část 1/3: 1 - Kyrie, 2 - Gloria, 3 - Graduale

 

část 2/3:  4 - Credo, 5 - Offertorium

 

část 3/3:  6 - Sanctus, 7 - Benedictus, 8 - Agnus, 9 - Communio

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_