Vosy

rubrika: 3.5 Zážitky


Už pár dní jsem pozorovala, jak se venku někam směrem k hornímu levému rohu mého kuchyňského okna slétají vosy, ale nevěnovala jsem tomu velkou pozornost. Ventilačka kuchyňského okna byla otevřená, okna v ložnici a obýváku, která vedou stejným směrem, také. Rozhodně mi vosy do bytu nelezly.

 

Axina


Po poledni u mne zazvonila sousedka z bytu o patro výš. Že prý právě přijeli z dovolené a v bytě mají spoustu dílem živých a dílem mrtvých vos. Řekla jsem jí, že o vosách vím, ale že mne nijak neobtěžují. Že si myslím, že si budují hnízdo někde ve spáře mezi mým a jejich bytem. Na žádné společné akci jsme se nedomluvily, paní odešla.


Pak jsem vytáhla u kuchyňského okna žaluzie a uviděla, že vosy se slétají ke spáře v panelu u mého okna. Soustředěnějším pozorováním jsem zjistila, že z té spáry odebírají materiál! Prostě ji zvětšovaly. A to velmi usilovně. Tentokrát jsem se vypravila k oněm sousedům já s tím, že kdyby nějaký statečný muž vlastnil nějakou spárovací hmotu, tak ho ráda vpustím do bytu a poprosím o zaspárování otvoru u kuchyňského okna.

VosyDotyčný soused vlastní stavební firmičku a spárovací hmotu měl po ruce. Byl ochoten hned nastoupit na akci. Jeho paní naopak koukala z jejich bytu co nejdřív odejít (šla do práce na odpolední směnu), protože prý je na hmyzí bodnutí alergická. Šli jsme ke mně do bytu. Zavřela jsem všechny troje dveře vedoucí do kuchyně a pán otevřel okno. Spáru hbitě zaplnil rychleschnoucí hmotou a zase okno zavřel. "Teď budou poněkud naštvaný!" prohlásil prorocky. Tedy on to řekl jadrněji. A bylo to výstižné. Desítky vos začaly nalétávat do místa, kde bývala  spára. Chvilku jsme je pozorovali. Do bytu žádná nepronikla. Poděkovala jsem, pán se poroučel, já za ním zavřela a vrátila se pozorovat vosy.
V horním levém rohu kuchyňského okna je malý defekt v těsnění. Vím o něm, co jsem se do bytu nastěhovala a dodnes mi nějak zvlášť nevadil. Je to otvor tak 0.5 cm x 0.5 cm. Prostě původní černé pryžové těsnění k sobě nedoléhá v pravém úhlu. Malinký kousek chybí. A právě tímhle kouskem se občas dostane moucha nebo brouk do prostoru mezi skly okna a zpravidla tam do druhého dne chcípne. Žízní, hladem, horkem. Vzduchu je tam asi dost. Zatím to nebylo nijak dramatické.
Teď se ovšem kolem tohoto otvoru začaly pohybovat ve zvýšené míře vosy. A když už neměly původní otvor v panelu, lezly do toho v okně. Za chvíli jsem napočítala 11 vos. Ovšem to nejhorší teprve mělo přijít. Najednou jsem uviděla několik vos na vnitřní straně kuchyňského okna! Ne mezi skly. Popadla jsem plácačku na mouchy a zlikvidovala je. Chvíli jsem si myslela, že vlétly dovnitř před zavřením okna a že bude pokoj. Hluboce jsem se mýlila. Našly si cestu do kuchyně. Protahovaly se mezi rámem okna a oknem poblíž toho defektu v těsnění. Bylo jich pořád víc a víc! Začala jsem je zběsile mydlit plácačkou na mouchy. Zabila jsem jich asi 20. Pak jsem z kuchyně zbaběle utekla. Jen jsem při tom dbala na to, aby všechny dveře do kuchyně zůstaly zavřené. Zazvonila jsem znova u souseda a hned ve dveřích ze sebe vysypala, že mám problém. Teď už bylo pozdě nějak řešit těsnění. Ovšem pán měl velmi dobrý nápad. Skutečně ho za něj musím ocenit. Vzal s sebou pracovní, bezesáčkový vysavač.
 
V kuchyni poletovalo tak 10 vos, dalších 10-15 jich lezlo v kuchyni po okně. Pán zapnul lux a začal vosy lapat. Když jich pár uniklo, připomněla jsem mu, že by měl mít vysavač zapnutý na maximální výkon. Poslechl mne a účinnost vysávání vos začala být stoprocentní. Ovšem škvírou mezi oknem a rámem okna lezly do kuchyně další a další vosy! Naštěstí pána napadlo, že - ačkoli to na první pohled není zřejmé - před chvílí jen špatně dovřel okno. Napravil to. Vosy přestaly lézt do kuchyně. Soused přesto ještě chvíli luxoval vosy, které jsem při boji plácačkou nezabila, jen omráčila.
 
Když odešel, zbylo na mně dodělat ještě asi 6 vos, které po úderu nechcíply, ale byly sražené do truhlíku s květinami. Kolem původní spáry v panelu stále létaly vosy. Zvolna se zvyšoval počet vos chycených v pasti mezi okenními skly. Večer jich tam bylo asi 16 až 18. Doufala jsem, že vosy nenapadne, že o 2 metry dál je odvětrávaná spižírna. Třemi otvory v panelu (nedají se zavřít, kryty jsou zrezivělé) by se do špajzu a pak do kuchyně mohly lehce dostat. Několikrát jsem si  toho dne vzpomněla na Sira Alfreda Hitchcocka a jeho Ptáky.
 
Ráno den poté. Dole mezi okenními skly je vrstva vos. Napočítala jsem jich 62! Některé se ještě hýbají. Několik jich leze vzhůru po skle. K místu, kde byla spára v panelu, stále přilétají vosy. Měla bych zřejmě otevřít okno jako celek a zaslepit ten malý defekt v těsnění, aby do prostoru mezi skly už další hmyz nepřibýval. Nějak se mi do toho nechce. Vzala bych šanci na život těm nejšikovnějším, které napadne vylézt tudy, kudy vlezly. Pokud nějaké takové jsou. Na rozšroubování okna už nemám vůbec chuť. Prostě počkám, až všechny vosy pochcípají. Vnitřní strana okna je místy upatlaná, jak jsem včera likvidovala vosy plácačkou. Ani do toho dílčího mytí okna se mi nechce. Zatím nemá smysl. Všechno má svůj čas. Až budou vosy odstraněné, umyji okno ze všech stran. A při tom stačilo tak málo! Vzpomenout si na ten defekt v těsnění a nejpozději těsně před akcí zaspárování ho nějak zaslepit.
 
Poledne den poté. Dole mezi okenními skly je více než 80 vos. Hodně jich je uhynulých, ale hodně se jich ještě hýbe. Mezi skly létá přes 20 velmi čilých vos. Spouštím vnitřní okenní žaluzie, aby nemohly lítat. Pak klopím žaluzie tak, abych viděla na panel, kde byla původně spára. Zůstal v ní malý otvor (soused včera pospíchal, nedivila jsem se mu) a o ten jeví zájem stále další a další vosy. Vím, že by bylo potřeba zaslepit ten malý defekt v těsnění. Už je mi srdečně jedno, že vezmu vosám šanci na svobodu. Ony mně ji vzaly už dávno. Jsou jednoznačně v přesile. Začínám mít stále větší obavy, aby si nenašly nějakou cestu dovnitř do bytu. Můj předpoklad, že vzdají zájem o panel, kde byla spára, se ukazuje jako naivní. Nejen, že to nevzdaly po pár hodinách, nevzdaly to už více než den. Bylo by žádoucí zalepit defekt v těsnění a lépe zalepit spáru v panelu. Na to bych ale potřebovala někoho, kdo by spolupracoval. Třeba vysával vosy luxem až na chvíli otevřu okno. Všechno je bohužel vysoko, až u stropu. Člověk by musel stát na pracovních schůdkách. Vypadnout při tom z okna by nebylo nic těžkého.
 
Odpoledne den poté. Na místo původní spáry nalétává stále více vos. Mezi skly je už více než 100 vos. Jdu hledat řešení problému na net. Celkem brzy objevuji webové stránky radotínské firmy, která provádí hubení hmyzu a hlodavců a dokonce i rizikové kácení stromů. Radotín je na Praze 5, stejně jako sídliště, na kterém bydlím. Je cca 17 hodin. Volám na uvedený mobil a popisuji majiteli firmy celou anabázi. Nemám prý mít obavy. Přijede ještě dnes mezi 19 a 20 hodinou. Začínám věřit, že všechno dobře dopadne.
Přijeli ve smluvený čas. Rodinná firma. Otec a dcera. Sehranný tým. Po obhlídce místa si pán bere ochranný bílý oděv - overal s kuklou. Dcera jde natlakovat nádobu s bílým práškem - pro vosy smrtícím nervovým jedem. Vosy odpuzuje a rychle hubí. Dovídám se strategii akce: Především odstranit silikon, kterým včera soused zaspároval panel. Uvnitř prý je nepochybně velké vosí hnízdo s vosí královnou a značným počtem larev. Je potřeba celou dutinu důkladně pokrýt vrstvou aktivního prášku. Co je v dutině, zahyne. Co přiletí blízko a dostane se do kontaktu s práškem, zahyne. Co přiletí blíž, ale nedostane se do kontaktu s práškem, je odpuzeno. Poprosím pána, aby navíc rozšrouboval okno, odstranil vosy, zašrouboval okno a zalepil ten defekt v těsnění. Dávám k dispozici vysavač. Jdeme se slečnou do bezpečí obýváku. Po cca 15 minutách je dokonáno.
Spára je otevřena, ale nic z ní nevylétává. Jen výjimečně se k ní přiblíží ojedinělá vosa. V okenním meziprostoru dodělávají poslední 3 vosy (byly zalezlé v dutém hranolu, na němž jsou zavěšeny žaluzie).
 
Znáte ta pravidla, která nutí televizní a rozhlasové moderátory neříci nic užitečného po jinak dobrém osvětovém pořadu? Jen nejmenovat firmu. Jen nejmenovat výrobek. Tak já teď s radostí využiji okolnosti, že nejsem ani v TV ani v rozhlase, ale na svobodném blogu a mnohokráte upřímně poděkuji skutečným profesionálům na desinsekci. Firma se jmenuje příznačně - Brouček!
 
 

komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

3
Todna (neregistrovaný) 07.03.2014, 20:42:27
Zkuste se podívat sem, třeba vám to nějak pomůže :) http://hubenivos.cz

2
Lucifer (neregistrovaný) * 18.07.2012, 23:48:17
K vosám mohu říct pouze, že je to hezky napsáno. S tímto a podobným jurodivým hmyzem jsem poslední dobou měl také různé zkušenosti. Dokonce mě před něco málo více jak dvěma lety jeden z těch tvorů napadl, když jsem si v klidu na znak plaval na Slapské přehradě poblíž Rabyně Úžasný

1
EvaO (neregistrovaný) * 17.07.2012, 23:48:46
Teda Axino, to je na medaili za statečnost a Nobelovu cenu těm statečným záchranářům Broučkům, co dokázali tak účinně zasáhnout. Já se obávám, že vosy jsou snad nějak přemnožené.Asi to dám přečíst Přemovi. Jak jsem psala včera, spravuje garáž (řadovka). Dnes jsem se tam jela podívat. Jeho garáž má všechny otvory "zapravené", ale hned ta vedlejší má podhled, kde je spára těsně pod střechou a odtud vylétají vosy. Taky jedna včera Přemu štípla. Když čtu tvoje povídání, je evidentní, že soused má pod střechou patrně hnízdo. Je to jen garážová střecha, ale podhled je léty sešlý a tudíž tam určitě prostor pro vosy vznikl. Bohužel soused je pěkný bordelář a obávám se, že nebude ani k zastižení, ne tak aby se ještě zabýval vosama. Ještě to zítra ověřím, ale měl by to být manžel od nějaké paní R., která zdědila domek po otci z vedlejší ulice, ale s nímž sousedíme dvory "přes jedno". Za starý domek chtějí horentní sumu, takže kupec nikde, zato tráva-spíš bodláčí a plevel- tam byla nedávno nejmíň metr vysoká. Mají tady v UH potápěčskou školu, tak jsem tam volala, ať to dojdou laskavě aspoň poséct, protože se nám tu bude rozsemeňovat plevel. Nakonec se uráčil, prý nemá čas. Poskákal to jak nemocný zajíc, na sekačku už to bylo vysoké, tak to jaksi "zkosil". Samozřejmě na okraje se vykašlal, kouty taky jakoby nebyly jeho, prostě pracant na baterky, odfušoval to až běda. Otevřel dokořán okna v domku a už ho tu není jak dlouho. Patrně mu nevadí, že do baráku může napršet. A to je prosím, ten soused garážový, tak už ho vidím, jak ty vosy likviduje. Vůbec netuším, jak se to tam vyvine dál. Jestli mu nakonec zase nebudu muset volat, ať laskavě něco udělá, než se ty mrchy rozmnoží daleko víc.
P.S. Garáže jsou asi 10 min. na kole od našeho domu.

«     1     »