Norsko

rubrika: 2.1 Krásy přírody


Norsko leží v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na mnoha ostrůvcích v Severním moři, Norském moři, Barentsově moři a v Severním ledovém oceánu. Pod norskou suverenitu patří rovněž arktické souostroví Špicberky. Sousedí se Švédskem, Finskem a Ruskem.

 

Axina


Norsko je převážně hornatá země. Jeho reliéf byl modelován mnoha ledovci. Na západním pobřeží jsou četné fjordy, které vznikly zatopením ledovcových údolí. Pobřeží je členité, příkré, s mnoha drobnými ostrovy a zálivy. Celým Norskem se od jihu táhne Skandinávské pohoří s pozůstatky zalednění. Jedinou nížinou je oblast na jihu země kolem hlavního města Oslo. V Norsku jsou četná jezera. Norsko by mohlo být - podobně jako Finsko - nazýváno „Zemí tisíců jezer“.

 

Podnebí v Norsku je specifické a liší se od zbytku Skandinávie. Je spíše mírné. Průměrná roční teplota se pohybuje od 8°C na západě až k minusovým teplotám, které jsou na severu v horách. Norsko je obklopeno nezamrzlým mořem. Zásluhu na tom mají teplé proudy, které kolem Norska proudí. Teplota těchto proudů nedosahuje subtropických hodnot, ale i přesto dostačuje k tomu, aby přístavy nezamrzly. Vysoká pohoří Norsko rozdělují a chrání vnitrozemí před srážkami. Proto je na některých místech Norska podobné počasí jako v kontinentální Evropě. Za polárním kruhem se podnebí mění v subarktické.

 

Norsko pro mnohé cestovatele představuje ráj na zemi. Na velké rozloze najdete poměrně málo obyvatel, zato však rozsáhlé plochy přírodních krás. Často se Vám zde na cestách přírodou přihodí, že za celý den nepotkáte jediného člověka. Norsko má rozlohu asi 385 000 km2 a necelých 5 milionů obyvatel.

 

Norsko Vás nadchne rozmanitostí a krásou své krajiny. Obdivovat tu můžete rozlehlé hory, půvabná údolí, fjordy, které se zařezávají hluboko do pevniny, vodopády a jezera, ledovce a další přírodní atraktivity. Velká část území je chráněna. Norsko se pyšní 37 národními parky.

 

 


komentářů: 13         Komentáře (13)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

13
Lucifer (neregistrovaný) * 19.07.2013, 23:05:10
Odlétám zpět do Prahy

http://www.youtube.com/watch?v=SGrFykhnllQ&feature=player_embedded

Nevinný

12
Lucifer (neregistrovaný) * 19.07.2013, 14:53:08
Zajímavá synchronicita: Poslední dva dny se na Čertovi objevily návštěvy z Rumunska a Moldávie. Během dnešního závěrečného ceremoniálu konference jsme se dozvěděli, že za dva roky se tato konference bude konat v rumunském městě Iasi, které se nachází nedaleko hranic s Moldávií. Překvapený

11
Lucifer (neregistrovaný) * 19.07.2013, 14:35:56
Ve Skandinávii jsem ještě nebyl, v roce 1998 jsem ale byl na konferenci v Petrohradě, zrovna když tam byly převezeny a slavnostně pohřbeny ostatky cara Mikuláše II. Bylo to někdy na počátku léta a skoro furt bylo světlo. S kolegou jsme se jednou v pozdní večer v jedné hospodě seznámili s mladým "sausage of lovers". Kolega si musel odskočit, ale v té knajpě nebylo příslušné zařízení, takže vypadl někam ven. Zatím jsem si s tím párečkem povídal, když tu chlapec upřel překvapený zrak někam z okna a urychleně vypadl ven. Za chvíli se vrátil s mým kolegou a ukázalo se, že ho musel vyrvat ze spárů policejní hlídky, která ho čapla, když si někde za rohem v parku ulevoval. Ten páreček nás pak pozval k sobě, kde jsme se trochu vyprázdnili, a pak světlou nocí kráčeli kolem Něvy k našemu hotelu, před nímž kotvila Aurora. Úžasný

10
rezy (neregistrovaný) * 19.07.2013, 14:17:10
V Norsku jsem nikdy nebyl,ale ve Finsku jsem byl několikrát, bohužel vždycky zjara čili půlnoční království. V tomhle směru na tom Norsko bude stejně. Ta tma by mě zlikvidovala, vůbec se nedivím, že v konzumaci alkoholu mají ruční brzdu na podlaze.

9
rezy (neregistrovaný) 19.07.2013, 14:09:57
Norsko má podobně jako okolní státy Švédsko a Finsko přední místo ve zpětném odkupu či zběru obalů. Nemam na mysli ted jen vratné obaly, ale taky ty nevratné jako jsou všechny možný petky a sklo vůbec. Vykup plechovek začali už v roce 1996 či taknějak. Nechci vůbec odhadovat, kolik za tu dobu tyto tři státy ušetřili v hutnictví.Jen pro srovnání, pokud vím, tak řekové ještě nezavedli ani vratné láhve.

Axina
8
Axina * 19.07.2013, 11:30:26
Berte těch pár vět článku a prezentaci jen jako upoutávku. Máte-li čas a chuť, podívejte se na skutečně pěkný dokumentární film, komplexně přibližující Norsko:
http://www.youtube.com/watch?v=cZImPpa8wrY

7
rezy (neregistrovaný) 19.07.2013, 08:18:11
s klimatizací si člověk užije, ovšem nesmí na ní narazit vidlák jako já. V půli devadesátých jsem jel na školení do Singapuru a protože tam je jak v prádelně, byl hotel s velmi dobrou klimatizací. Jenže jsem netušil, kde a jak se nastavuje teplota a protože jsem přijel navečer, tak jsem se moc nezdržoval nějakým pátráním, proč je tam taková kosa a usnul. V noci mi byla taková zima, že jsem na sebe navlékl i svetr co jsem měl jen pro cestu domov - Ruzyně. Ještě si pamatuji, jak jsem narval v zoufalství sešit A4 do mřížek výparníku či jen výměníku odkud se na mě hnal největší chlad a usnul.
Druhý den ráno se u mě stavoval šéf před snídaní a kouká na ten sešit v mřížkách, pak ukázal na krabičku vedle dveří a povídá, ono to nefunguje? Otevřu dvířečka a ono tam nastaveno 16 °C.

6
Lucifer (neregistrovaný) * 19.07.2013, 01:32:29
Zkouším to i na deset Celsiových stupňů, ale po španělsku je to tak trochu maňana.

Good night. S vyplazeným jazykem

Axina
5
Axina * 19.07.2013, 01:27:52
Neříkej mi, že máš možnost vychladit si pokoj na 10 stupňů. To bys byl zmrzlý jako drozd. Ale nastavenu tak klimatizaci mít můžeš. Připomíná mi to staré škodovky. Tachometr měly asi do 180 km/hod, ale člověk z nich horko-těžko vytáhnul 110 km/hod. Dobrou Ospalý

4
Lucifer (neregistrovaný) * 19.07.2013, 01:18:22
Čas nadešel, musím jít spát, již brzy budu zase v Praze... Ospalý

3
Lucifer (neregistrovaný) * 19.07.2013, 01:15:23
Jasno je tady furt, teplotu neřeším, na pokoji mám air conditioning nastavený na deset stupňů nad Celsiovou nulou... čikititá Úžasný Smějící se Nevinný

Axina
2
Axina * 19.07.2013, 01:07:42
V Granadě by teď mělo být jasno, 27 stupňů. Souhlasí to?

1
Lucifer (neregistrovaný) * 19.07.2013, 01:02:53
Tak já se tady potím v Granadě a Axina zamíří do studeného Norska...

No jo, no...

čikititá

ale jo, docela bych se nechal ochladit...

Úžasný

«     1     »