Souhvězdí Cefeus

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Cefeus patří mezi cirkumpolární souhvězdí severní hvězdné oblohy. Leží mezi souhvězdími Malého medvěda, Draka, Labutě, Ještěrky, Kasiopeji a Žirafy. V naší zeměpisné šířce je nad obzorem po celou noc v kteroukoliv roční dobu. Nejvýše nad obzorem je koncem října a začátkem listopadu. Patří mezi starobylá souhvězdí, znal ho již starořecký astronom Ptolemaios. Jasnější hvězdy Cefea připomínají dům se špičatou střechou.

Axina


394px-cepheus_constellation_map.pngCefeus
mezinárodní zkratka: Cep
latinské označení: Cepheus, 2. pád: Cephei

Souhvězdí Cefeus je souhvězdí poměrně chudé na jasné hvězdy. Prochází jím malá část Mléčné dráhy. Nejjasnějším objektem vzdáleného vesmíru je otevřená hvězdokupa IC 1396 ve vzdálenosti 2 000 světelných let. Hvězdokupa se nachází v emisní mlhovině, která je vidět až na fotografiích s dlouhou dobou expozice.
NGC 7023 (Iris nebo česky Kosatec) je velmi mladá reflexní mlhovina, kterou jako první zaznamenal William Herschel v roce 1794. Je vzdálena asi 440 parseků od Země.
Dalšími jasnějšími objekty jsou otevřené hvězdokupy NGC 6939 a NGC 7789.

Cefeus byl podle pověsti etiopským králem, manželem Kasiopeji. Jejich dcera, krásná Andromeda, byla osvobozena Perseem ze spárů mořské obludy. Vše skončilo dobře, svatbou Persea a Andromedy. Cefeus s Kasiopejou a Andromeda s Perseem se dostali na oblohu. Uprostřed královské rodiny je Kasiopeja, ostatní členové jsou kolem ní. Cefeus sám nebyl v pověstech příliš důležitý a ani jeho souhvězdí není nijak nápadné. Najdeme je pomocí Kasiopeji. Prodloužíme-li spojnici hvězd Schedir (α Cas) a Caph (β Cas) dvakrát, dostaneme se do kosočtverce charakteristického pro toto souhvězdí.

K nejzajímavějším objektům v Cefeu patří hvězda δ Cep. Tvoří spolu s hvězdami ε Cep a ζ Cep malý trojúhelník. Zatímco obě sousední hvězdy jsou stálé, hvězda δ Cep mění nápadně svou jasnost a to naprosto pravidelně s periodou 5.37 dne. Takových hvězd, které pulsují s naprostou pravidelností, známe mnoho. Souhrnně se nazývají cefeidy. Cefeidy jsou obří proměnné hvězdy. Během periody se mění jejich průměr, teplota a spektrální třída. Americká astronomka Henrieta Leavittová, která pracovala na observatoři Harvard College Observatory v Massachusetts, objevila v roce 1912 důležitý vztah mezi absolutní magnitudou hvězdy a její periodou pulsace. Čím je hvězda svítivější, tím delší je její perioda změn jasnosti. Zjistíme-li fotometrem periodu, lze pak určit absolutní magnitudu hvězdy. Porovnáním absolutní a zdánlivé magnitudy cefeidy je pak možné vypočítat vzdálenost hvězdné soustavy, k níž tato cefeida patří. Můžeme říci, že cefeidy jsou milníky vesmíru. Dovolují měřit vzdálenosti ve vesmíru.

α Cep (Alderamin, arabsky pravá paže) je nejjasnější hvězdou v souhvězdí Cefea. Je bílým podobrem, vzdáleným 49 světelných roků. Má 17 krát větší svítivost než Slunce. Vlivem precese zemské osy se kolem roku 7 500 stane Alderamin Polárkou, hvězdou nejbližší severnímu světovému pólu.
β Cep (Alphirk) je dvojhvězda o jasnosti 3.1 magnitudy. Perioda oběhu hvězd je 4.56 hodin. Hlavní složka soustavy je proměnný modrobílý obr. Dala jméno skupině proměnných hvězd (proměnné hvězdy typu beta Cephei).
γ Cep (Alrai) je oranžový obr o jasnosti 3.2 magnitudy.
δ Cep je proměnná dvojhvězda, bílý pulsující veleobr s jasností měnící se od 3.5 do 4.4 magnitudy. Má průměr 38 000 000 km (!) Hvězdy tohoto typu nazýváme cefeidy.
μ Cep (Erakis, Granátová hvězda) je rudý veleobr. Má jasnost 3.4 až 5.1 magnitudy. Je vzdálena 5 260 světelných roků. Ke Slunci se přibližuje rychlostí 19 km/s. Jde o jednu z největších známých hvězd. Kdyby byla na místě Slunce, sahala by až k Saturnu.
VV Cephei A je druhá největší známá hvězda.
V354 Cephei je třetí největší známá hvězda.

Fotografie:

souhvězdí Cefeus
otevřená hvězdokupa IC 1396
reflexní mlhovina NGC 7023

Zdroje:

Wikipedie
Josip Kleczek: Naše souhvězdí
Všeobecná encyklopedie Universum
Aldebaran


komentářů: 1         Komentáře (1)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
1
Axina 29.11.2011, 09:02:59
Vůbec největší známá hvězda leží v souhvězdí Velkého psa.
VY Canis Majoris (VY CMa) je červený veleobr. Jedná se o největší známou hvězdu a také o jednu z nejzářivějších. Od Země je vzdálena 5 000 světelných let.
Profesorka Humphreysová z University of Minnesota odhaduje průměr hvězdy VY CMa na 1 800 až 2 500 průměrů Slunce. Předpokládá se, že hranice největší možné velikosti hvězdy je přibližně 2 600 průměrů Slunce.
Bylo zjištěno, že VY CMa je velice nestabilní. Důvodem je, že mnoho své hmoty vyvrhuje do okolního prostoru (vytváří mlhovinu). Astronomové s pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu předpověděli, že VY Canis Majoris bude zničena jako supernova za méně než 100 000 let.

«     1     »