Souhvězdí Velký pes

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Souhvězdí Velkého psa patří mezi zimní souhvězdí. V našich zeměpisných šířkách je sice nízko nad obzorem, ale najdeme ho bez obtíží. Orionův pás (přímka tvořená hvězdami Alnitak, Alnilam, Mintaka) směřuje k jeho nejjasnější hvězdě Síriovi. Sírius, který se nazývá také „psí hvězda“, je nejjasnější hvězdou celé oblohy. Souhvězdí sousedí se souhvězdími Jednorožec, Zajíc, Holubice a Lodní záď.

Axina


Velký pes
mezinárodní zkratka: CMa
latinské označení: Canis Maior, 2. pád: Canis Maioris

480px-canis_major_constellation_map.pngSouhvězdí Velký pes je viditelné od listopadu do února. Nejlépe je pozorovatelné v únoru. Vedle Síria, nejjasnější hvězdy noční oblohy, obsahuje Velký pes tři další velmi jasné hvězdy. Již Babylóňané spatřovali v tomto souhvězdí psa doprovázejícího nebeského lovce Orióna. Tato interpretace se udržela i v antickém Řecku. Ve vykopávkách Tróje našli archeologové kotouček ze slonoviny, na němž bylo toto souhvězdí znázorněno v podobě psa. Pro Egypťany byl Velký pes nejdůležitějším souhvězdím na celé obloze (egyptský bůh Anubis měl psí hlavu). V době faraónů ohlašoval východ Síria na ranní obloze každoroční záplavy Nilu, důležitý okamžik pro tehdejší zemědělství. Kromě toho považovali Egypťané východ Síria za signál, že nastává doba největších letních veder, z čehož vznikl pojem „psí dny“.

Toto dávné souhvězdí představuje psa Lailapsose ležícího u nohou lovce Orióna. Lailapsos byl dar bohyně lovu Artemidy a byl proslulý tím, že mu nic neuteklo. Král Amfitryón, nevlastní otec Héraklův, měl ve svém revíru tak chytrou lišku, že ji nikdo nemohl ulovit. Vzali proto při jednom lovu s sebou psa Lailapsose, který vždy všechno chytil, aby nepolapitelnou lišku ulovil. Celý lov se však dostal do neřešitelné situace; bylo nutno poradit se s Diem. Nejvyšší pán nad osudy lidí i zvířat přenesl slavného psa a neméně slavnou lišku na oblohu a bylo po problému. Od té doby Velký pes pozoruje jedním okem lovce Orióna a druhým zírá na blízkého Zajíce. Lišku, pro všechny případy, umístil prozíravý Zeus co nejdále, na opačnou stranu oblohy.

M 41 je otevřená hvězdokupa jižně od Síria. S hvězdami α CMa (Sírius) a β CMa (Murzim) tvoří téměř rovnostranný trojúhelník. Je v ní asi 50 hvězd, rozptýlených na ploše větší, než Měsíc v úplňku. Za příznivých podmínek je M 41 viditelná již pouhým okem. Krásný pohled skýtá při pozorování dalekohledem. Jasnost 4.5 mag., vzdálenost 2 200 světelných roků.

NGC 2360 je otevřená hvězdokupa východně od Síria. Jasnost 7.2 mag., vzdálenost 3 700 světelných roků.

NGC 2362 je otevřená hvězdokupa jižně od NGC 2360. Jasnost 4.1 mag., vzdálenost 5 200 světelných roků.

Sírius je nejjasnější hvězda na obloze vůbec. Protože je u nás obvykle nízko nad obzorem, pozorujeme rychlé změny jeho jasnosti i barvy, tzv. scintilaci, vznikající neklidem zemského ovzduší. Scintilace se dá sledovat i u jiných hvězd. Je tím větší, čím je neklidnější vzduch, menší výška hvězdy nad obzorem a je zřetelnější u jasnějších hvězd.
Sírius (Sírius A) vysílá 23 x více světla než Slunce. Je od nás vzdálen 9 světelných roků. Mezi nejbližšími hvězdami má Sírius největší svítivost. Průměr Síria je 2 x větší než průměr Slunce. Jeho povrchová teplota je asi 10 000 stupňů. Jeho hmota je 2.5 x větší než hmota Slunce, což je mezi hvězdami věc zcela běžná. Co však dělá Síria pozoruhodným, je jeho malý průvodce (Sírius B), vzdálený několik obloukových vteřin a pouhým okem neviditelný.
Sírius B má hmotu zhruba stejnou jako naše Slunce, ale jeho objem je stotisíckrát menší než objem Slunce. Proto musí být jeho hustota stotisíckrát větší než hustota sluneční hmoty. Jeden kubický centimetr materiálu z průvodce Síria váží půldruhého centu. Při těchto hustotách se látka chová zcela jinak než za normálních podmínek. Jde o tzv. degenerovaný plyn, ne tuhou látku. Kdybychom upustili nad povrchem Síria B kousek hmoty, spadl by v první setině vteřiny 100 metrů! Na Zemi by spadl jen půl milimetru.

Hvězdám typu Sírius B říkáme bílí trpaslíci. V jejich nitru chybí vodík, jinak nejhojnější prvek ve vesmíru. Do tak malého objemu se smršťují hvězdy ke konci svého života působením vlastní gravitace. Neprobíhají v nich termonukleární reakce a vyzařují energii nahromaděnou během minulého života. Z našetřených energetických zásob však vydrží miliardy roků. Je známo jen několik set bílých trpaslíků. Jsou to hvězdy vesměs blízké. Jejich svítivost je totiž velmi malá, takže vzdálené bílé trpaslíky nemůžeme vidět ani dalekohledem.

Poznámka: Pouhým okem není na obloze vidět ani jediný bílý trpaslík :-)

α CMa (alfa Canis Maioris, Sírius)
β CMa (beta Canis Maioris, Murzim)
δ CMa (delta Canis Maioris, Wezen)
ε CMa (epsilon Canis Maioris, Adhara)
η CMa (éta Canis Maioris, Aludra)

Fotografie:

souhvězdí Velký pes
otevřená hvězdokupa M 41
otevřená hvězdokupa NGC 2360
otevřená hvězdokupa NGC 2362

Zdroje:

Josip Kleczek: Naše souhvězdí
Pavel Příhoda: Souhvězdí naší oblohy
Michael Vogel: Hvězdy a souhvězdí
Průvodce hvězdnou oblohou
Jim Thommes Astrophotography
Digital Images of the Sky
Wikipedie
Aldebaran


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
6
Axina 25.01.2012, 05:56:27
[2] Teprve teď jsem si uvědomila tu dvojznačnost sdělení:
Astra se věnovala "astrosurfování" Usmívající se

Axina
5
Axina 24.01.2012, 16:29:45
[4] Astro, mýlíte se! Na multipovídání jsou ale potřeba aspoň dva. Lucifer, jak ho znám, se pravidelně angažovat v multipovídání/multipohádce nebude. Na konec možná napíše pár veršů na míru.
Já (jak pořád informuji) nemám do poloviny února čas. Ale máme tu další obratnou pisatelku - EvuO.
Jestli mohu doporučit, dejte se dohromady. A začněte psát třeba hned! Hrozně ráda vás budu číst. A jak se znám, neodolám a občas vstoupím Usmívající se Pravidelné vstupy lze ode mne očekávat ale až od té poloviny února.

4
Astra (neregistrovaný) 24.01.2012, 16:09:24
(3) To já nevím, jestli je toho moc. Pravda, je to dost speciální čtení, a laik(jako já), co se kouká na nebesa jen jako na prostředek k básnění, jako na ohromující výraz nekonečna, zůstává tou odborností nedotčen. Mám ještě jeden nick, jmenuji se Luna.I to nasvědčuje k poněkud málo informovanému pochopení astronomických záhad.

Když jsem vymyslela povídání na pokračování,chtěla jsem Luciferův blog posadit trochu na zem. Ale je to zazděné, a asi je to i dobře. Sem se prostě takový plky nehodí.

Axina
3
Axina 24.01.2012, 15:17:50
[2] Děkuji moc, Astro. Hrozně teď v poslední době nestíhám. Hraji takovou šílenou simultánku: zaměstnání-Neviditelný čert-domácnost. Ale ráda. A když si přečtu takový komentář, jako je ten váš, tak je krásně na světě Usmívající se

V noci jsem dělala takovou rozvahu, kdy by co vyšlo v Astronomickém koutku. Je 88 souhvězdí. Ale jen 48 je těch "důležitých", tj. starobylých, Ptolemaiovských, na severní hvězdné obloze. To je 48 článků. Každý třetí článek by se měl týkat astronomie, ale neměl by být vyloženě o souhvězdích.
Už v tom "režimu" jedeme - Arecibo Message, Záhady v Chibolton.
Chystám články na téma: Světlo, Slunce, Sluneční soustava, jednotlivé planety naší sluneční soustavy, měsíce, asteroidy, komety, hvězdy, mlhoviny, hvězdokupy, Mléčná dráha, galaxie, vývoj vesmíru. Poslední příspěvek by se zřejmě symbolicky jmenoval Neviditelný vesmír. Když už jsme na Neviditelném čertovi. Asi 26 dalších článků. To je asi rok a půl, týden co týden jeden článek. Řekněte mi pravdu: Unesou to čtenáři? Není té astronomie na jeden web nějak moc?

2
Astra (neregistrovaný) 24.01.2012, 13:27:27
Tak jsem si to tady všechno odserfovala a prohlídla a Axině závidím její znalosti, záliby, důkladnost, rozhled a vůbec....

Axina
1 Astrosurfování
Axina 24.01.2012, 06:06:55
Tip: Klikněte v bloku Fotografie na odkaz "souhvězdí Velký pes".
1. Nechte si zobrazit popisky objektů hlubokého vesmíru (pod obrázkem klikněte na link Mark the Deep Sky Objects). Zjistíte, že v blízkosti otevřené hvězdokupy M41 v souhvězdí Velkého psa se nachází řada dalších otevřených hvězdokup: M 46, M47 a M93 v souhvězdí Lodní záď a M 50 v souhvězdí Jednorožce.
2. Klikněte na link "deep sky objekts". Uvidíte fotografie dalších a dalších otevřených hvězdokup.
3. Klikněte např. u předposledního obrázku na link "SEDS infos M 46". Zjistíte, že ve směru této otevřené hvězdokupy se nachází mimojiné planetární mlhovina NGC 2438.
4. Klikněte na link "NGC 2438" ... Usmívající se

«     1     »