3.8 Axina sděluje


« strana 1 »

P. F. 2020 a něco málo o genealogii


Vážení a milí čtenáři,

 

jistě jste si povšimli mé letošní pauzy v blogování. Naštěstí jsem zdráva a nic mi v blogování nebrání. Tato činnost však vyžaduje spoustu času, pokud člověk nechce psát o banalitách. Nevylučuji, že se k blogování zase jednou vrátím, ale v dohledné době to nebude. Musím se věnovat především tomu, co mě živí - programování.

Samozřejmě nejen prací živ je člověk. Na sklonku letošního roku jsem se vrátila ke svému dávnému koníčku - genealogii.

 

Axina

 


Genealogie (rodopis) byl můj koníček již před 47 lety. Začala jsem hledat v archivech už jako studentka. Pak jsem se tomu až do letoška soustavně nevěnovala. Před lety jsem skončila ve fázi, kdy jsem měla zmapované přímé předky a (u některých z nich i jejich sourozence) do 7. generace.
Za poslední 3 týdny jsem ale vytvořila elektronickou podobu rodokmenu. Současně jsem založila šanon v klasické podobě se složkami pro každého svého předka do 5. generace, pro zatím 10 předků ze 6. generace a dokonce i pro 1 předka ze 7. generace. Ve složkách jsou v papírové podobě listy rodné, křestní, úmrtní, domovské, výpisy z matrik narozených, oddaných a zemřelých a čím dál tím víc SNÍMKY vybraných stránek matrik. U rodičů, prarodičů a u 6ti z 8 praprarodičů jsou přiloženy i fotografie.
 
Pátrání se teď stalo mnohem přístupnější, protože byly digitalizované mnohé matriky. Člověk může hledat z pohodlí domova, ale je to strašný žrout času, možná větší, než blogování. Musela jsem si například přiměřeně osvojit čtení českého i německého kurentu (novogotického kurzívního písma).
Mým cílem je sestavit v co nejúplnější podobě rodokmen do 7. generace, tj. do úrovně pradědů mých pradědů. Jinými slovy získat základní informace o 2+4+8+16+32+64=126 osobách. Moji předkové v 7. generaci se většinou narodili v druhé polovině 18. století. Často neznám víc, než jejich jméno a příjmení (díky dokumentům vystaveným pro jejich potomky), někdy ani to příjmení ne.
 
Příklad: Je hezké a dojemné zjistit, že jeden z mých 16-ti (3x pra)dědečků, František Lachout (Franciscus Lahaut, to není překlep), švec z Borotína 67, svobodný, katolického vyznání, 21 let stár, si vzal 22.11.1803 za ženu Kateřinu Plavcovou z Borotína 112, svobodnou, 22 letou katoličku, dceru již tehdy zesnulého Jana Plavce. Sňatek dosvědčili "swětkowe" Franciscus Wesetzký, rychtář, a Josephus Kosteletzký, soused, oba z Borotína. A oba svorně třemi poctivými křížky.
V pátrání po matce oné Kateřiny to však nijak nepomůže. Datum narození nevěsty se tehdy neuvádělo, jen stáří (často zaokrouhlené na celé roky nahoru). Nezbývá než doufat, že se Kateřina vdávala tam, kde se narodila, a že bude v příslušné matrice (pokud se dochovala) záznam o jejím narození. Ovšem je třeba hledat v přiměřené době narození dítěte jménem Catharina, jejímž otcem je jistý Joannes Plawecz...
 
 
 
 
Přeji Vám všem do nového roku hlavně hodně zdraví a spokojenosti.
 
Pro radost připojuji odkaz na animaci, jejíž autorkou je tradičně kanadská výtvarnice, paní Jacquie Lawson:
Nezapomeňte si pustit zvuk :-)
 

komentářů: 14         


P. F. 2019


Všem pravidelným i náhodným návštěvníkům tohoto blogu i sobě přeji do nového roku především pevné zdraví. Nechť se nám nic zlého nepřihodí a nechť nejsme osamělí. Člověk se může cítit sám i uprostřed lidí... Ať tedy máme kolem sebe stále aspoň pár dobrých přátel, kteří nás mají rádi takové, jací jsme, a kteří to s námi vždycky dobře myslí.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


P. F. 2018


Na každém konci je krásné to, že něco nového začíná.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 15         


Anketa Czech Blog Awards 2017


Anketa Czech Blog Awards 2017 o nejoblíbenější blogery a blogerky probíhá v období od 12.10.2017 do 18.11.2017. První kolo hlasování končí již 7.11.2017. Závěrečné hlasování pro TOP 10 proběhne od 9. do 17.11.2017. Hlasujte!

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 9         


Upozorňování na nové články na blogu


Od 19.9.2017 je na blogu zprovozněna nová funkce pro registrované čtenáře - zasílání upozornění na nové články. Za realizaci funkce děkuji panu Petrovi Hrubému, administrátorovi webu.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 2         


Letní pozastavení blogu v roce 2017


Vážení čtenáři,

 

dnes byl na tomto blogu publikován jubilejní 150. článek - 2. díl problematiky "Největší věci v kosmu".  Na jedné straně Vám děkuji za pozornost, na druhé straně si dovoluji podotknout, že ohledně komentování jste mne (až na několik výjimek potvrzujících pravidlo) nijak nerozmazlovali. Nu, nepotěšili jste mne, ani já vás nepotěším :-) Tímto se s vámi na dobu prázdnin a letních dovolených loučím.

Nezapomeňte, že astronomické léto 2017 začíná o letním slunovratu 21. června v 6:03 SELČ a maximum meteorického roje Perseid přichází kolem 13. srpna.

Hlavu vzhůru, Slunce je nahoře. Hvězdy také... :-)

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Nová videa v Prezentačním koutku


Do rubriky "Prezentační koutek" bylo dnes přidáno 6 článků, které jsem vytvořila v roce 2012. Tehdy ještě blog axina.cz neexistoval. Články byly publikovány na jiném webu, na kterém jsem byla v té době spoluautorkou.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 5         


Jarní pozastavení blogu v roce 2017


Vážení a milí čtenáři,

 

na měsíc - do konce března 2017 - pozastavuji publikování nových článků na tomto webu. Pouze o prvním jarním dni zde vyjde nový článek.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 7         


Mapa webu


Vážení čtenáři,

 

po dosažení 120 článků na webu jsem dospěla k názoru, že bude užitečné vytvořit mapu webu. Bude neustále k dispozici po levé straně domovské obrazovky (jako první nabídka v bloku "Odkazy"). U jednotlivých článků je uvedeno datum jejich publikování. Pokud si chcete zobrazit daný článek, stačí zapamatovat si jeho datum publikování a článek najít v archivu, podle měsíce a roku.

Aktuálně je na blogu 182 článků.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Něco za něco


V životě je většinou - možná vždycky - něco za něco.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 17         


«     1    2   »