Obrazy Jevgenije Lushpina

rubrika: 3.4 Výtvarné umění


Končí advent, zítra je Štědrý den. Přeji všem pravidelným i občasným návštěvníkům tohoto blogu příjemné prožití Vánoc. Nechť je strávíte v klidu, míru a pohodě. V takové, jakou např. vyvolávají nostalgicky laděné romantické obrazy Jevgenije Lushpina.

 

Axina


Obrazy ruského umělce Jevgenije Lushpina jsou tak realistické, že se někdy zdá, že máme co do činění s prací fotografa. Ve skutečnosti stojí za působivostí obrazů tohoto umělce jeho vysoká dovednost coby malíře krajiny a jeho speciální malířská technika. Lushpinovy obrazy jsou prostoupené hrou světla a stínu. Jsou plné úžasného pocitu klidu a vnitřní svobody.

 

 

 

 

Pro přehrání klikněte zde

 

Na pozadí videa zní orchestrální provedení slavné písně I Have a Dream švédské hudební skupiny ABBA. Hraje Orchestr Johanna Strausse pod vedením nizozemského houslisty, skladatele a kapelníka André Rieu.

 

Následující video už nemá onu sváteční (většinou zimní) náladu, ale obrazy Jevgenije Lushpina vám představí neméně dobře:

 

 

 

Jevgenij (Evgeny/Eugene) Lushpin je jedním z nejvýznamnějších moderních ruských malířů.

Narodil se v Moskvě v roce 1966. Vystudoval fakultu umění a designu na MGHPU (Moskevské státní univerzitě umění a průmyslu S. G. Stroganova) a fakultu grafiky na Moskevském polygrafickém institutu.

V Moskvě žije a pracuje. Je členem Kreativní unie umělců Ruska.

 

V jeho obrazech je patrná inspirace díly Pietera Bruegela, Hieronyma Bosche a Edwarda Hoppera. Má však svůj styl, který je široce uznávaný.

Jeho neuvěřitelně realistické obrazy připomínají fotografie. Jsou typické okouzlující hrou světla a stínu, bohatou paletou barev a stovkami jemných detailů. Často romantizují představu lidských obydlí a městských ulic a uliček.

 

Jeho díla jsou ve sbírkách Státního historického muzea v Moskvě. Má stálou expozici svých obrazů v moskevské galerii "Art-Yar". Lushpinova práce přitahuje sběratele z celého světa. Jeho obrazy lze nalézt v mnoha soukromých sbírkách po celém Rusku, Evropě a USA.

 


komentářů: 7         



Komentáře (7)


Vložení nového komentáře
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Komentář 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
7
Axina * Web 25.12.2020, 13:51:47
[6] Mefi, nějak příliš jsi ovlivněný působením na blogu NČ. Nemyslím, že by mé čtenáře u článku s poetickými obrazy zajímalo, co je to ďábel třetí kategorie. A s ohledem na vánoční čas je to hloupě provokativní.

mefi
6
mefi * 25.12.2020, 13:40:34
.
Pro mne, ďábla třetí kategorie, výtvarné umění končí impresionismem.

U muziky, tam je to jiné, tam muzika, která má emoce (muzikanti říkají, že má koule) právě začíná.


Poznámka: Co to je ďábel třetí kategorie?

Je to obdobné jako u satanistů:

Satanisté třetí kategorie jsou mladí človíčci prahnoucí po dobrodružství.


Mathomatic

https://directory.fsf.org/wiki/Mathomatic

.

Milos
5
Milos * Web 23.12.2020, 23:02:12
Rozumím, však já také nepolemizuji s tebou, ale s tím, koho to napadlo. Je pravda, že v realistickém, až fotografickém pojetí s detaily, příbuznost je.

V Las Vegas jsem byl, takže tu napodobeninu Benátek znám a za ní jsou vysoké budovy hotelů :).
Ale je tam i zmenšená Eiffelovka (60 m na výšku), římské Koloseum a mnoho dalšího.



Axina
4
Axina * Web 23.12.2020, 20:44:51
[3] Miloši, ty máš blog zaměřený mimojiné na umění a navíc je výtvarné umění tvůj celoživotní koníček. Takže se v něm nepochybně orientuješ mnohem lépe, než já.
Netajím se tím, že řadu informací uvedených v článku jsem přejala. Ale nestydím se za to. Nepíšu blog typu deníček, kde je záruka, že se objeví jen informace zatím nikde nepublikované. Snažím se však postupovat zodpovědně a informace si pokud možno ověřovat.
Dívala jsem se do Wikipedie na obrazy jednotlivých údajných Lushpinových inspirátorů a myslím, že E. Wyetha z článku vypustím. Na obranu názoru, že Lushpinovými vzory byli i Bruegel a Bosch – nejde o náladu obrazů, ale o techniku a výrazové prostředky. Všichni jsou autory realistických obrazů se spoustou detailů.

Také jsem si říkala, že bych mohla čtenářům položit kontrolní otázku: Jaká města jsou na jednotlivých obrazech? Myslím, že jsem poznala většinu, ale ne ten poslední. Teď předpokládám – díky tobě – že jde o Las Vegas.

Miloši, hezké Vánoce a v novém roce pevné zdraví a také ten příslovečný kousek štěstí, aby byl člověk v životě spokojený Usmívající se

Milos
3
Milos * Web 23.12.2020, 19:44:12
Krásné obrazy a pěkná hudba na pozadí, opravdu k nerozeznání od fotografií, jen se mně moc nezdá charakteristika, že ho inspiroval Bruegel a Bosch, protože jejich obrazy jsou živočišné, plné lidí, u Bosche ještě navíc plné zrůd, kdežto tyto jsou zasněné, poetické.
Druhého malíře - Wyetha - vůbec neznám, ale od Edwarda Hoppera jsem viděl velkou výstavu v Basileji-Riehenu, v galerii Fondation Beyeler, a někdy ji asi přiblížím i článkem, ten by se k Lushpinovi hodil víc.
Bylo také zajímavé poznat řadu míst, např. San Francisco se starými tramvajemi, New York s Brooklynským mostem, Paříž, Benátky, Las Vegas s imitací benátské věže Campanilla, myslím, že tam byl i Krakow, Amsterdam a kouzelné francouzské město Annecy.

Axino, přeji Ti také krásné Vánoce, pohodový přechod do novoročního dne a vše nejlepší v celém dalším roce.




Axina
2
Axina * Web 23.12.2020, 16:46:31
[1] Usmívající se A zřejmě má pravdu. Už jsem podobný komentář od tebe někde četla. Šla jsem skoro najisto na článek https://www.axina.cz/blog/3-4-vytvarne-umeni_2/38-obrazy-vladimira-volegova.html ale tam to není.
Jenom dodám, že se mi líbí realistické obrazy.

1
ČerfPV (neregistrovaný) * Web 23.12.2020, 15:54:23
Nemůžu si v této souvislosti nevzpomenout na trefný postřeh jednoho francouzského kunsthistorika, že řada soudobých fotografů se snaží, aby jejich fotky vypadaly jako malby, zatímco řada soudobých malířů usiluje o to, aby jejich malby byly realistické jako fotografie.

«     1     »