Jacek Yerka - malíř snů

rubrika: 3.4 Výtvarné umění


Jacek Yerka je polský malíř, surrealista. Narodil v roce 1952 v Toruni. Vystudoval tamní fakultu výtvarného umění na univerzitě Mikuláše Koperníka. Specializuje se na grafiku. Maluje krajiny, místa svého dětství, každodenní předměty a fantastické bytosti. Přivádí nás ke snění, k přemýšlení, k fascinaci imaginárním světem. Jeho práce byly vystavovány v Polsku, Německu, Monaku, Francii a Spojených státech.

 

Axina


Jacek Yerka (vlastním jménem Jacek Kowalski) se narodil v polské Toruni v roce 1952 do umělecké rodiny. Oba rodiče byli absolventy místní Akademie výtvarných umění. Jeho nejrannější vzpomínky jsou plné barev, inkoustů, papírů, gum a štětců. Jako dítě miloval Yerka kreslení. Nenáviděl hrát si venku. Raději si sednul s tužkou v ruce a vytvářel a zkoumal svůj vlastní svět. Jeho odlišnost od ostatních dětí ho na základní škole dovedla až k sociálním problémům s vrstevníky. Yerka popisuje svůj život na základní škole jako "šedou, někdy hrůznou realitu". Nicméně později na střední škole se Yerka stal "nedotknutelným" díky svým chytrým skicám nejhorších školních tyranů.

Yerka nikdy nezamýšlel stát se umělcem stejně jako jeho rodiče. Uvažoval o studiu astronomie nebo medicíny. Rok před závěrečnými zkouškami na střední škole se však rozhodl poprvé vyzkoušet při malování práci s barvou, což vyústilo v jeho rozhodnutí studovat výtvarné umění a grafický design. Podle svých slov byl Yerka během studia v Akademii tlačen svými instruktory, aby se vyhýbal detailům - ale nepovolil, držel se pečlivé klasické vlámské techniky. Ta už zůstala charakteristická pro jeho práce. Časem začal být vnímán jako geniální (i když poněkud problémový) talent.

Během svých studií na Akademii měl každý den rozdělen do dvou částí. Ráno a odpoledne musel dělat zkoušky, projekty a navštěvovat přednášky. Během večera se na pár hodin dostal k práci na obrazech, které ukazoval pouze své rodině a přátelům.

Jacek Yerka začal pracovat na plný úvazek jako umělec v roce 1980. Měl několik smluv s galeriemi ve Varšavě a také pracoval za provize. Za malíře, kteří měli vliv na jeho práce, jsou považováni Hieronymus Bosch, Pieter Bruegel, Jan van Eyck a Hugo van der Goes. Na svých obrazech ztvárňuje podivná zvířata v náladových krajinách, zahrnujících mimořádnou architekturu. Jsou na nich i obrázky z dětství, například kuchyně jeho babičky. Sám Yerka říká: "Léta kolem roku 1950 byla pro mne zlatým věkem dětství... Kdybych měl například namalovat počítač, určitě by vypadal podle předválečného vkusu." Při své práci obvykle postupuje od grafické skici, přes kresbu tužkou a barevnými pastely až k finální malbě akrylovými barvami.

V roce 1990 uzavřel Yerka smlouvu s Hollywoodským producentem Renee Daalderem, aby navrhnul postavy, stroje-monstra a surrealistické krajiny pro sci-fi film Strawberry Fields. Film spojil Yerkovy práce s písněmi skupiny The Beatles a Yerka se zúčastnil první fáze jeho výroby.


Jacek Yerka je znám jako malíř fantastických krajin, jako malíř snů.

 

 

 

 

Poznámka: Všechna videa (ale zejména 3. v pořadí, které je v HD kvalitě) doporučuji sledovat přímo na YouTube a na celou obrazovku.

 


komentářů: 8         Komentáře (8)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
8
Axina * Web 23.04.2017, 14:21:05
[7] Člověk může obrazy Jacka Yerky po čase opakovaně prohlížet a nacházet v nich další a další propracované a originální detaily.

Okouzluje mne také jeho schopnost ztvárnit abstraktní poselství např. :
http://1.bp.blogspot.com/-qUNuNGxevd8/TgT7B4r3_OI/AAAAAAAAEx0/Yplpvidj37s/s1600/yacek%2Byerka.jpg
Stačí vyjmout z knihovny jedinou knihu a protrhne se hráz přehrady...

7
MarijaKes (neregistrovaný) 23.04.2017, 13:34:33
Talent, fantazie, myšlenka....nebo snad v jiném pořadí? Ale vznikla úžasná díla. Mrkající

Axina
6
Axina 21.01.2017, 20:57:08
Ještě k TlusŤjochovi. Tomu musí zvonit v uších... Usmívající se Abych to upřesnila - jeho blog lze nalézt snadno, pokud už na něm člověk aspoň jednou byl. Ovšem na blogu samém se dá orientovat těžce. Seznam článků s nicneříkajícími názvy vede ke dvěma řešením.
Pokud čtenáře pár prvních článků zaujme, kliká i na další. Ale připadá si při tom jako v loterii. Nebo jako při návštěvě supermarketu, který opět dospěl do pravidelně se opakujícího stádia reorganizace umístění nabízeného zboží Usmívající se
Pokud čtenáře prvních pár článků nezaujme, odejde, protože se mu nedostalo hlavního vodítka - názvu, který by napověděl, o čem článek je.

Malá poznámka: K povídání si "off topic" je na tomto blogu zavedena Návštěvní kniha. Rubrika se chová jako prázdný článek, ke kterému lze přidávat neomezené množství komentářů. Komentáře v ní uvedené se automaticky zobrazují také v rubrice Nové komentáře.

Axina
5
Axina * Web 21.01.2017, 18:06:23
Tak jsem se byla schválně podívat. Má to dotyčný zařízené "prefíkane" Usmívající se Jeho blogerské jméno je tak unikátní, že ho člověk najde internetovým hledačem na první pokus a navíc všechny nalezené stránky jsou relevantní. To se hned tak nevidí.
Navíc to, že jsou jeho jednotlivé články jen očíslované, nebylo evidentně motivováno leností vymýšlet názvy. Všechny články, na které jsem klikla, měly svůj název, byť byly třeba i velmi krátké.
Naproti tomu znám (virtuálně) blogera, který si úmyslně zvolil nick StK. Pokud člověk není zasvěcen, tak ho hledačem jen tak neobjeví. Při zadání klíčového slova StK vypadnou stovky stránek o státní technické kontrole Usmívající se

4
Miloš (neregistrovaný) 21.01.2017, 17:38:14
[3] U obrazů je název klíčem k pochopení.
Ale důležitý je i na blogu - pro vyhledávače :).
Nechápu třeba blogera TlusŤjocha, který jako názvy mám jen počáteční písmeno rubriky a pořadové číslo článku v ní. Takový text žádný vyhledávač nemůže najít.

Axina
3
Axina * Web 21.01.2017, 12:40:13
Nedílnou součástí obrazu je jeho název, který mu autor přisoudil. Objevila jsem v tomhle směru úplné bohatství:
https://www.wikiart.org/en/jacek-yerka/

Na webu wikiart.org je aktuálně 308 děl Jaceka Yerky! (Nejsem si jista pravopisem při skloňování cizího jména, ale to není až tak důležité.) Člověk si může obrazy v klidu prohlédnout a vychutnat si nové a nové detaily.
Prezentaci lze sice zastavovat, ale tím zas trpí hudební doprovod. Video je zkrátka annonce a ostatní je už na čtenáři.

2
Miloš (neregistrovaný) 21.01.2017, 11:11:06
A film Strawberry Fields s jeho obrazy a hudbou Beatles musí být tuplovaná nádhera. Zkusím zapátrat, zda někde na webu dostupný.

1
Miloš (neregistrovaný) 21.01.2017, 11:08:03
Yerkovy obrazy jsou skutečně nádherné, spojuje se v nich fantazie surrealistů s perfektní malířskou technikou jeho holandských vzorů.
Je obdivuhodné, jaké množství detailů v obrazech vykreslil. To u surrealistů 20. století obvyklé není, v tom se asi inspiruje Hieronymem Boschem a jeho monumentálním triptychem Zahrada pozemských rozkoší a gentským oltářem Jana Eycka s ústředním obrazem Klanění božímu beránkovi. To, co však oni namalovali do několika obrazů, Yerka zvládá i v jednom :).

«     1     »