Gheorghe Zamfir

rubrika: 3.1 Hudba


Gheorghe Zamfir (*6.4.1941) je rumunský umělec - hudebník, dirigent a hudební skladatel a rovněž vysokoškolský pedagog. Je celosvětově známý jako virtuoz na Panovu flétnu. Přezdívá se mu Král Panovy flétny.

 

Axina


Gheorghe Zamfir se narodil 6.4.1941 v Găeşti, rumunském městě vzdáleném asi 50 km od hlavního města Bukurešti. Zde vyrůstal a dokončil základní školu. V roce 1955, kdy mu bylo 14 let, ho jeho otec zapsal do První hudební školy v Bukurešti (dnes Národní vysoká škola umění Dinu Lipatti). Očekávalo se, že zde vystuduje hru na akordeon. Gheorghe byl ale přijat do třídy Panovy flétny profesora Fănice Lucy, kde prokázal mimořádnou dovednost ve hře na tento nástroj. Po dokončení hudební střední školy a po maturitní zkoušce v roce 1961 nastoupil na konzervatoř Cipriana Porumbescu v Bukurešti. Zde získal dvojnásobný titul - v oboru pedagogika (1966) a v oboru dirigent pro sbor a orchestr (1968). Následovaly další 2 roky studia pod vedením Maestra Constantina Bugeanu (1916-1998), vynikajícího rumunského hudebního skladatele, muzikologa a dirigenta.

 

Tradiční Panova flétna má 20 trubic. Gheorghe Zamfir se - díky své vášni pro hru na tento úžasný nástroj - zasloužil o revoluční změnu podoby Panovy flétny. Nová Panova flétna s 22, 25, 28, 30 a nakonec s 42 trubicemi se stala univerzálním hudebním nástrojem. Bylo možné ji použít v libovolném repertoáru, ve všech hudebních stylech a žánrech. Evropu a pak krok za krokem i další země po celém světě zaplavila euforie z poslechu hry na Panovu flétnu. Koncertní sály stejně jako katedrály v Americe, Kanadě, Austrálii, Japonsku a  Jižní Africe byly zaplněné do posledního místa. Všichni chtěli poslouchat Gheorgha Zamfira a jeho kouzelnou flétnu. Panova flétna se stala moderním hudebním nástrojem a podmanila si celý svět.

 

V roce 1959 nahrál Gheorghe Zamfir své první skladby v ruském folklórním stylu s Rumunským orchestrem folklorní hudby. Následovala úspěšná turné po SSSR a Řecku.

V roce 1960 podnikl turné po Německu, Švýcarsku a Číně  s uměleckým souborem Ministerstva vnitra, s Armádním uměleckým souborem a se souborem Vysoké školy hudby v Bukurešti.

V roce 1966 byl jmenován dirigentem souboru "Ciocârlia". Vydal své první hudební album, které obsahuje slavné skladby "Doina de Jale" a "Doina ca la vişina".

V roce 1968 vytvořil celou řadu Panových fléten - altovou, tenorovou, barytonovou a basovou.

V roce 1971 mu francouzská Společnost pro zábavnou hudbu udělila své nejvyšší ocenění, Zlatou kytaru.

V roce 1972 mu Vladimir Cosma (hudební skladatel rumunského původu) svěřil sólo v hudbě k filmu "Velký blondýn s černou botou".

V roce 1974 zkomponoval první "Mši za mír" pro Panovu flétnu, varhany a orchestr. Byla nahrána v Bukurešti s rozhlasovým orchestrem a pěveckým sborem Madrigal. Pořádal vynikající koncerty ve spolupráci s německým dirigentem a hudebním skladatelem Jamesem Lastem. Následovaly další úspěchy a mezinárodní uznání, vydání zlatých desek. Podnikl velká turné po USA, Austrálii, Novém Zélandu, Japonsku, Kanadě, Jižní Africe, Belgii, Francii, Švýcarsku, Rakousku.

V roce 1976 měla velký úspěch Zamfirova nahrávka rumunské pohřební písně "Doina de Jale". Získala 4. místo v britské hitparádě a stala se znělkou náboženského pořadu BBC.

V letech 1978-1979 představil hru na Panovou flétnu za doprovodu symfonického orchestru. S orchestrem Jamese Lasta nahrál slavnou skladbu "Einsamer Hirte/The Lonely Shepherd" (Osamělý pastýř). Byla použita jako soundtrack k filmu Quentina Tarantina "Kill Bill".

V roce 1981 dobývá svými nahrávkami americký trh.

 

 

V roce 1982 v Paříži vytvořil kontrabasovou flétnu. Složil první rapsodii a první koncert pro Panovu flétnu a orchestr. Jeho nahrávky vydává hudební nakladatelství "Philips Records". Spolupracuje s filharmonií z Monte Carla pod vedením dirigenta Lawrence Fostera.

 

V době své úspěšné hudební kariéry a současně v době plně rozvinutého komunismu věnoval některé své koncerty Bohu. Tím proti sobě popudil Nicolae Ceausesca, prezidenta Rumunské socialistické republiky a generálního tajemníka komunistické strany Rumunska. Od roku 1969 si Zamfir vedl soukromý zápisník, kde se kriticky vyjadřoval na adresu některých církevních, ale i stranických činitelů. Tento zápisník byl v roce 1982 nalezen v jeho ateliéru. Zamfir měl být exemplárně odsouzen k 25-ti letému vězení. Rozhodl se odejít do exilu. Jednou se k tomu vyjádřil takto: „Měl jsem srdce bolestí roztrhané na kusy. Rumunsko jsem opustil v březnu 1982 se dvěma kufry a flétnou na zádech. Bývalý ministr zahraničí Stephen Andrew mi podal cestovní pas a řekl: "Odejdi a nikdy se nevracej. Jinak tě Ceausescu zabije". Představa exilu byla pro mne naprosto hrozná, nepředstavitelná. Ovšem pokud bych zemi neopustil, byl bych zatčen, odsouzen, fyzicky zlikvidován.".
Zamfirova kariéra pokračovala v exilu. Těšil se celosvětovému úspěchu. Získal řadu ocenění a vyznamenání. V roce 1986, v Kanadě, ze vztahu k Susan Nichols se mu narodil jediný syn Emmanuel Teodor Zamfir, v současné době bubeník rockové kapely v Montrealu.

 

V roce 1984 nahrál soundtrack k filmu Sergia Leoneho "Once Upon a Time in America" (Tenkrát na Západě). Zkomponoval řadu komorních skladeb.

V roce 1986 nahrál první desku s barokním repertoárem.

 

Do Rumunska se Gheorghe Zamfir vrátil po revoluci v roce 1989. Z počátku se potýkal s finančními potížemi vzhledem k tomu, že neplatil daně z majetku ve Francii. To mu však nebránilo věnovat se kariéře. Pokračoval ve svých koncertech a turné po Francii, Švýcarsku a Turecku (zde byl prohlášen nejoblíbenějším skladatelem a umělcem 20. století).

V letech 1988-1990 navštívil třikrát Vatikán. Vydal zde první CD se sakrální hudbou, což se do té doby nikomu před ním nepodařilo. Vatikán nechal vydat pod svojí značkou jen dvě hudební CD. Jedno s hudbou Antonia Vivaldiho, druhé s hudbou Gheorgha Zamfira. Po smrti papeže Jan Pavla II vytvořil na uctění jeho památky soubor děl pro Panovou flétnu, varhany a mužskou vokální skupinu.

V roce 1994 se oženil s Marií Noelle. Rozvedl se s ní v roce 2010. Od roku 2015 je ženatý s Nicoletou Beca, sólistkou lidové hudby.

 

V roce 2005 obhájil Gheorghe Zamfir svou dizertační práci nazvanou "Panova flétna - nástroj božství a tvořivé duše". Stal se docentem na Fakultě hudební interpretace na Národní hudební univerzitě v Bukurešti. Vytvořil zde první celosvětové studijní oddělení "Panflute". Po ukončení spolupráce s Národní hudební univerzitou v Bukurešti se stal profesorem na Univerzitě Valahia v rumunském městě Târgovişte.

 

V letech 2007-2015 podnikl řadu turné po celém světě, zejména Spojených státech amerických, Kanadě, Asii a Austrálii.

V roce 2015 uspořádal řadu koncertů doma i v zahraničí s jedním z největších mezinárodních umělců - nizozemským houslistou, skladatelem, kapelníkem a hudebním producentem Andrė Rieu. Ve svém rodném městě Găeşti uspořádal první Mezinárodní festival Panovy flétny.  

V roce 2016 absolvoval řadu koncertů a uměleckých představení s renomovaným francouzským pianistou Richardem Claydermanem. Na univerzitě Ovidius v Constantě (Rumunsko) mu byl udělen titul doktor honoris causa.

Letos v létě (22. června v Bukurešti a 25. června v Cluj-Napoca), se představil v rámci svého světového turné ve speciálním duetu s legendárním italským tenoristou Andreou Bocellim. V současné době opustil Kanadu, žije střídavě v Paříži a v Bukurešti. Chce se více věnovat koncertování v Evropě.

 

Gheorghe Zamfir má za sebou 60 let hudební kariéry. Je autorem více než 300 hudebních děl ve folklorním, komorním, sborovém, vokálním, instrumentálním a symfonickém stylu. Na svém kontě má více než 185 hudebních alb. Po celém světě se prodalo více než 120 miliónů hudebních nosičů s jeho nahrávkami. Je držitelem více než 100 zlatých a platinových desek. Je nositelem nesčetných hudebních ocenění a poct.

 

Zdroje:

Wikipedie

https://www.gheorghezamfir.ro/

http://www.gheorghe-zamfir.com/


komentářů: 14         Komentáře (14)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
14 Leo Rojas: Matsuri

Axina
13
Axina * Web 04.08.2017, 22:54:44
[12] Otřesné. Miloši, já se obávám, že ani Panova flétna to nezachránila.

Troufám si říct, že Zamfirovo podání hry na Panovu flétnu je nezaměnitelné. Hraje na koncertní nástroj. Nemám hudební vzdělání, řídím se jen citem. A musím přiznat, že často se mi víc líbí skladby v podání Leo Rojase, muzikanta ekvádorského původu. Panova flétna, na kterou hraje, je - zdá se - jednodušší a její zvuk mi přijde nějak přirozenější.
https://www.youtube.com/watch?v=OPHRESjLHoA

12 http://mish-mash.blog.cz/
Miloš (neregistrovaný) 04.08.2017, 19:21:31
Panova flétna se objevila také v písni Utajený světadíl skupiny Žentour https://www.youtube.com/watch?v=Mnp-FkBtMec.
Skladbu vůbec nemám rád, Ledeckého zpěv fistulí je k nevydržení, flétna to ale zachraňuje.

11
Čerf (neregistrovaný) * Web 03.08.2017, 15:28:45
Zatím se mi stalo třikrát, že jsem potkal na ulici skutečně výborného rumunského hudebníka (2x v Praze, jednou v Záhřebu) a ve všech případech se přesvědčit dal, ale byl překvapený; jako kdyby vůbec nepočítal s tím, že někdo v cizině by to chtěl slyšet.

Já se stěhoval víckrát, nějaké věci jsou v plzeňském bytě, kde jsem zamlada bydlel, něco je u mé bývalé manželky, něco ve Staňkově, kde bydlí moje máma a sestra s rodinou. Má to výhodu: Když něco ztratím, ještě dlouho si můžu myslet, že jsem to ve skutečnosti neztratil, jen je to právě na jiné adrese Usmívající se.

Axina
10
Axina * Web 03.08.2017, 13:59:45
[9] Já se stěhovala v životě jen jednou. Zato s úplně všemi svými věcmi. Ale pokud máš to štěstí, že máš aspoň ještě jednoho rodiče, tak to chápu.
A co ten rumunský pouliční harmonikář, nechá se přesvědčit...?

9
Čerf (neregistrovaný) * Web 03.08.2017, 12:15:12
Pár stařičkých elpéček se Zamfirovou hudbou bych snad ještě někde ve svých bývalých bydlištích našel. Taky nevydržím nikdy poslouchat dlouho, s jednou výjimkou - a to je lidová rumunská hudba. Obecně nejsem rozhodně žádným fandou folklóru, často před ním spíš prchám, než abych ho vyhledával, ale melodika rumunské lidové muziky je mi něčím blízká. Taky vždycky, když slyším v pražských ulicích nějakého rumunského šikovného harmonikáře, snažím se ho přesvědčit, ať přestane hrát všechny ty otřepané "dajány" hollywoodské songy a vídeňské valčíky a spustí pořádnou a energií a vášní nabitou rumunskou lidovou Usmívající se.

Axina
8 Fredy
Axina * Web 03.08.2017, 06:56:37
Je půlnoc nádherná
spí i lucerna
tys mě opustil ospalou
Tu v hloubi zahrady
cítím úklady
s píšťalou někdo sem kráčí

Hrá náramně
krásně a na mě
tíha podivná doléhá
Hrá náramně
zná mě, nezná mě
něha a hudba až k pláči...

https://www.youtube.com/watch?v=yhAx0AaW4aU

7
Fredy Kruger (neregistrovaný) 03.08.2017, 00:13:06
" Kde jsem jí ukrad´ , že nevíte ??

... chcete to vědět ?? To určitě !!
To bych byl na hlavu, kdybych to řekl !

... zkrátka : já ukrad jsem Panovu flétnu !
komuže?? jednomu pánovi,
jméno vám jistěže nepovím !!

Když doma jsem ve chýši popad tu flétnu,
foukám jak blázen ! Vůbec však netnu !"

" Nesmíš moc foukat ! jen do ní pšíkej !!
křik dědek ( jak vnuk je též hudebníkem ),
v tělese fouká děd první hornu,
vnuk jeho, - hraje zas na flíghornu , -
( drží jí vzhůru .... děd nad pupkem )

" Opatři flétnu si nátrubkem !
řve dědek : " Zkus to... ty nemehlo !"

.... Jarekk Pycz dědečka ... (??) poslech ho !!

... radí děd : " Jemně duj !! né jako pako !!"

Víte, kdo Sergei jest - Nakariakov ??
... čtyři a šedesátiny... jak on tam klepe ???

NU : Jarekk Pycz, hraje teď ještě lépe !
... Let Tschmeláka zahraje - jako howno !!

Křičejí lidé : " No ! to je vono !!
kurwa !! ten chlapec ví ,- jak na to!! "

Když přidal hoch HORU STACATO ....
" Bravo !" řvou lidé na ulici

" Prachů mám plnou už beranici !"
šept dědek : " Jdem domů - ku bábě " !
... lidé se rozchází zklamaně ...

Axina
6
Axina 02.08.2017, 19:12:40
beallaro, ty ani smajlíky u svých komentářů dělat nemusíš a člověk stejně řve smíchy. Viz tvůj včerejší komentář u TlusŤjocha - Nebudu a nebudu a nebudu... i větší borci mají zapařené půlky Smějící se A u předchozího článku jsi vyžadovala slavnostní vyřazení z řešení rébusů, protože taková námaha není hodna a není vhodná pro blondýny Smějící se

5
beallara (neregistrovaný) Web 02.08.2017, 18:01:22
Tak nejenže krotíš opraváře ledniček, jsi zdatná luštitelka rébusů / kategorie, kam se ani nepouštím /, ale dneska jsem zde dostala lekci hudební výchovy, vlastně jsem nesmírně ráda, že jsem u TlusŤjocha udělala tolik smajlíků...

Axina
4
Axina * Web 31.07.2017, 21:50:25
G. Zamfir hraje písně Beatles i Simona & Garfunkela. Ale celá CD takových písní jsem na YT nenašla.
Té určité přesycenosti Panovou flétnou při větším počtu skladeb za sebou jsem si také všimla. Kromě toho mám dojem, že jsou písně, kde se Panova flétna může uplatnit, ale je v nich moc dominantní.
A naopak v některých písních je zase plně na místě. Vynikne, ale nepřehluší dojem z ostatních nástrojů. Sem patří třeba
El condor pasa:
https://www.youtube.com/watch?v=_MKX2rhpHhU
nebo ústřední melodie z filmu Světla ramp (Limelight):
https://www.youtube.com/watch?v=fTSo5BVUgFU


3 http://mish-mash.blog.cz/
Miloš (neregistrovaný) 31.07.2017, 16:32:23
Panova flétna se mně na poslech velmi líbí. Kdysi jsem si koupil dvě CD, kde na jednom je výběr písní Beatles a na druhém Simon & Garfunkel a všechny jsou v instrumentálním aranžmá s Panovou flétnou.
Protože mám teď z bytu skladiště, nedokážu je najít, zajímalo by mě, kdo je nahrál. Jen si vzpomínám, že úplně celé CD jsem na jeden poslech nezvládl, protože po páté skladbě už to znělo trochu jednotvárně, ale jedna skladba nebo sólo uprostřed skladby opravdu pohladí.

Axina
2
Axina * Web 30.07.2017, 19:27:15
[1] Já mám Zamfira ještě na MC. Uvažuji o tom, že si stáhnu nějaké jeho CD Best of a vypálím ho. Jenom některou návštěvu mohu vyzvat, aby si šla poslechnout pár jeho písní na YT. CD je šikovnější.

1
TlusŤjoch (neregistrovaný) * Web 30.07.2017, 19:17:39
Někde mám jeho CD, budu muset probrat svoji sbírku Cédéček...

«     1     »