Říše zvířat 7 – Afrika (2/3)

rubrika: 2.2 Říše zvířat


Afrika je druhým největším světadílem na zeměkouli. Má rozlohu 30,18 milionů kilometrů čtverečních. Její břehy omývá na severu Středozemní moře, na východě a na jihu Indický oceán a na západě Atlantský oceán. V severní části kontinentu panuje horko a sucho. Nachází se zde největší poušť světa - Sahara. Voda je zde nedostatkovým zbožím. V blízkosti rovníku je oproti tomu celý rok tropické dusno, tedy dokonalé klima pro deštný prales, který poskytuje domov množství fascinujících živočichů.

 

Axina


 

LEV - král zvířat

(kmen strunatci, třída savci, řád šelmy)

Lev je největší šelmou Afriky a po tygrovi je druhou největší kočkovitou šelmou na světě. Většina lvů žije v Africe jižně od Saharské pouště. Zhruba 350 lvů žije ještě v národním parku Gir Forest v severozápadní Indii.

Jsou to jediné kočkovité šelmy, které žijí ve smečkách. Smečka, kterou tvoří 3 až 30 zvířat, sestává z jednoho až tří vůdčích samců, podřízených samic a nedospělých jedinců. Hřívu mají pouze lví samci. Má-li některý lev obzvláště velkou hřívu, znamená to, že je v dobré tělesné kondici. Lvice navíc vnímají samce s velkou hřívou jako mnohem atraktivnější. Mezi kořisti lva patří antilopy, gazely, pakoně, buvoli a zebry, ale také mladí nebo nemocní sloni a hroši.  Samice se na lovu podílejí největší měrou, protože jsou lehčí, menší, hbitější a daleko rychlejší než samci. Samec naopak využívá svou sílu a velikost pro ochranu teritoria a střežení ulovené kořisti. Většinu svého života tráví lvi odpočíváním, a to až 20 hodin denně.

GEPARD ŠTÍHLÝ - nejrychlejší sprinter

(kmen strunatci, třída savci, řád šelmy )

Gepard dosahuje ve sprintu rychlosti až 105 km/hod. Je nejrychlejším suchozemským savcem při běhu na krátkou vzdálenost. Na rychlost 100 km/hod dokáže zrychlit během necelých 3 sekund. Je tedy skoro tak rychlý jako vozy formule 1 (ty dokáží totéž za 2,5 sekundy). Dokonalý záběr pro svůj sprint získává tak, že své drápy zaryje pevně do země.

HYENA SKVRNITÁ - největší hyena 

(kmen strunatci, třída savci, řád šelmy)

Hyeny skvrnité jsou největším druhem hyen. Obývají rozsáhlé oblasti Afriky. Žijí ve skupinách, tzv. klanech, které tvoří 10 až 80 jedinců. Rozhodující slovo v klanu mají samice. Tento prvek je u šelem nezvyklý. I sociální chování hyen skvrnitých je mezi šelmami jedinečné: Členové klanu se vzájemně znají, obývají společný revír a společně vychovávají svá mláďata. Současně ale tráví mnoho času samostatně nebo v menších skupinkách.

PŘÍMOROŽEC JIHOAFRICKÝ - nejvyšší tělesná teplota

(kmen strunatci, třída savci, řád sudokopytníci)

Na prudkém africkém slunci stoupnou teploty často na nesnesitelnou úroveň. Ne vždy jsou kolem stromy, které by vrhaly aspoň kousek stínu. Přímorožec jihoafrický (oryx jihoafrický) se těmto podmínkám výborně přizpůsobil. Může stát hodiny a hodiny přímo na slunci pražícím do pouště, aniž by mu to jakkoli uškodilo. Je to díky tomu, že může nechat svou tělesnou teplotu stoupnout až na 45 stupňů. Podobnou schopnost mají i velbloudi, jejichž tělesná teplota může vyšplhat až k 42 stupňům. Člověk by na podobně vysokou "horečku" zemřel.

DIKDIK - nejmenší antilopa

(kmen strunatci, třída savci, řád sudokopytníci)

Dikdik je nejmenší druh antilopy na světě. Jeden z poddruhů, dikdik Kirkův, dorůstá výšky pouhých 35 cm a délky asi 65 cm. Jeho hmotnost bývá kolem 6 kg. S touto velikostí je tak sotva větší než zajíc. Tato plachá zvířata se ráda schovávají v podrostech a svoji aktivitu vyvíjejí až v průběhu noci. Obývají území buše, vysušená koryta řek a okraje lesů. Svůj zvukomalebný název získala antilopa díky hlasitému výstražnému pískotu, který vydávají samci, když se dají na útěk.

PAPOUŠEK ŠEDÝ - nejinteligentnější pták

(kmen strunatci, třída ptáci, řád papoušci)

Papoušci šedí jsou známí pro svou inteligenci a nadání mluvit. Nejenže umějí lidskou řeč napodobovat, ale slova dokáží i smysluplně používat.

Nejznámějším papouškem šedým byl Alex, kterého chovala americká psycholožka Irene Pepperbergová. Trénovala ho v řeči tak, že mu předříkávala slova s významem různých předmětů, tvarů a barev, dokud tato slova sám neovládal a nespojil si je v mysli s příslušnými předměty. Podle této vědkyně dokonce dokázal řešit jednoduché početní úkoly. Alex bohužel uhynul v roce 2007. Více zde.

Papoušci šedí žijí v tropických deštných pralesích ve střední a západní Africe. S délkou těla kolem 33 cm a hmotností až 450 g jsou jedněmi z velkých afrických papoušků.

SNOVAČ POSPOLITÝ - největší hnízdo

(kmen strunatci, třída ptáci, řád pěvci)

Největší "obydlí" si staví jihoafričtí ptáci snovači pospolití. Jsou to drobní ptáci, vzhledem připomínají naše vrabce. Asi 100 hnízdících párů si společnými silami postaví na stromě nebo telefonním sloupu obrovské společné hnízdo s kupolovitou střechou. Každý párek si v něm vystaví vlastní hnízdící komůrku. Jedno takové společné hnízdo může do šířky měřit i více než 4 m. Tato soustava nejenže snižuje spotřebu materiálu na výstavbu hnízd, ale představuje také účinnou ochranu před nepřáteli a povětrnostními vlivy.

MAMBA ČERNÁ - nejrychlejší had

(kmen strunatci, třída plazi, řád šupinatí)

Mamba černá není pouze nejdelším jedovatým hadem Afriky (někteří jedinci dorůstají délky až 4,5 m), ale především nejrychlejším žijícím hadem na zeměkouli. Na útěku dokáže vyvinout rychlost až 24 km/hod. Mamba černá žije jižně od Saharské pouště, v jižní a východní Africe. Má olivově hnědé, tmavě hnědé nebo tmavě šedé zbarvení. Svůj název dostala podle toho, že vnitřní strana její tlamy má tmavě modrou až inkoustově černou barvu.

SKLÍPKAN - největší pavouk

(kmen členovci, třída pavoukovci, řád pavouci)

Sklípkani jsou největšími pavouky na světě. Změří-li se jejich tělíčko a nohy dohromady, dosahují délky až 30 cm. Nemají 6 nohou jako zástupci hmyzu, ale 8, a patří proto mezi pavoukovce.

Tělo sklípkana je dlouhé asi 10 cm, je hnědé až černé a hustě porostlé srstí. Chráněné je tuhým a tvrdým chitinovým krunýřem. Vzhledem k tomu, že krunýř neroste spolu s tělem, musí se sklípkani stejně jako mnozí jiní pavouci pravidelně svlékat z kůže. Přitom dojde současně k obnově dalších částí těla, jako jsou oči, srst a 4 (!) plíce.

Dostane-li se do nebezpečí, dokáže tento členovec syčet podobně jako had. Kousnutí sklípkanem je velmi bolestivé, ale z hlediska jedovatosti není nebezpečnější než vosí žihadlo. Mezi zvlášť agresivní druhy patří velký africký sklípkan Hysterocrates hercules.

 

Poznámka: Po kliknutí na libovolný obrázek se otevře galerie obrázků pro daný článek. Obrázky se zobrazí větší. V plné velikosti se libovolný obrázek zobrazí tak, že na něj klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme "Otevřít odkaz v novém okně".

 

Zdroje:

Comma Merchandise GmbH, Rekordy z říše zvířat

Wikipedie


komentářů: 10         Komentáře (10)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
10
Axina * Web 29.05.2017, 21:24:47
[8] Sugr, ty jsi odvážná dáma! Já bych si nic podobného do bytu nikdy nedala. Pořád bych se bála, že ožije a nějak se ze svého skleněného vězení podhrabe Mrkající

Axina
9
Axina * Web 29.05.2017, 21:20:57
[7] Takhle mne nikdy nenapadlo o divokých zvířatech uvažovat. Máš samozřejmě pravdu.
Napadají mne ještě další filmy, kde hraje africká fauna důležitou roli - Volání divočiny (Born Free) a jeho volné pokračování Obklíčeni slony.

8
sugr (neregistrovaný) * Web 29.05.2017, 18:05:17
Toho pavoučka mám pro štěstí ve "skleněném obraze" na stěně. Dovezla jsem si ho tenkrát z Portugalska a stále na to štěstí čekám! Usmívající se

7
Miloš (neregistrovaný) 26.05.2017, 19:55:26
Název je mně povědomý, ale neznám.
U zvířat v Africe je hrozné, že asi skoro každé skončí nepřirozenou smrtí. I lev, až zeslábne, se buď stane kořistí hyen, anebo ho zabije silnější sok.
U lidí se to spíš podobá kleknutí harddisku :).

Axina
6
Axina * Web 25.05.2017, 09:22:22
[5] Nebýt přes den aktivní je fakt luxus Usmívající se To si nedovolí ani lev. Ovšem ten zase až 20 hodin denně odpočívá.
Miloši, znáš film "Bohové musí být šílení"?
...Civilizovaný člověk se odmítl přizpůsobit svému okolí. Místo toho přizpůsobil své okolí sobě. A tak postavil města, silnice, vozidla a stroje. Protkal krajinu elektrickým vedením, které přivádí energii k jeho vynálezům šetřícím práci. Nějak však nepochopil, kdy přestat...
Usmívající se

5
Miloš (neregistrovaný) 25.05.2017, 00:34:35
Antilopa dikdik je sympatické zvířátko, musí být v trávě úplně neviditelná, když si může dovolit luxus přes den nebýt aktivní.

Axina
4 Díky :-)
Axina * Web 22.05.2017, 07:10:18
Na Fredyho si nikdo nepřijde
Na každé slovo rým on vyhledá
... Tarantule?
... Tarantela!


Axina
3
Axina * Web 22.05.2017, 07:04:22
[1] Stuprume, NA sklípkana namířit a pal! Jinak by to znamenalo, že tou municí je sám sklípkan. Brr a fuj... Usmívající se

2
Fredy Kruger (neregistrovaný) 22.05.2017, 00:22:14
" Řval dědek , - prý ,,bordel je ve kůlně,, !
Já od rána uklízel do půl dne !!

...těch pavučin co je tam !... kurwa !
Já jednu strh´... druhou pak urval...
tu... obrovský pawouk v pavučině ....

Bože ! snad sklípkan ?? kousnul mě ! swině !
...tam zalezlý někde byl nahoře ??
Jáá... tančiti začal jsem po dvoře !

Brnění cítím až ku řití,
něco mě nutí furt tančiti !!
Vzpírám se : Ani se newiseru !

... tu zjistím ?? Já tančím Tarantelu !!

,, Co děláš wole ??,, řvou bratři

Já... šest osmin tančím... a raz dva tři !
Ježíšikriste ! a na plné kule !
Sklípkan ne !! byla to tarantule !!

Stále mě kouše ! jde se mnou to z kopce,
vtom... pawouk mi vyskočil ze poklopce
a pokousal bratry , strýce a otce !!"

řve dědek : " Hajzle... tě zašlápnu !"
I jemu , též pawouk vlez do šatů !
... počet štípnutých narůstá,
tančejí sousedé, starosta...
na dvoře tančí jak howada !!

... pak jeden po druhém popadal...

...pak jeden se po druhém nadzvedl...
" Jed vyprchal ! sláva ! je po jedu !"

...ten drbe se... ten se též ošívá ....
kdos zašeptal : " Kurwa ta...prašivá !"

Když povstali, řádně se oprášili
a každý po svém si pelášili !

" Já viděla, že ty jsi ... naposled měl ho ?"
šeptala bába : " Přiznej se dědo !"

zachrochtal dědek : " Já... snědl jsem ho !
skutečně !!" dí starý Mašíbl...
" Fuj fuj fuj !!" dědek si odplivl ...1
stuprumX (neregistrovaný) 21.05.2017, 15:53:22
Jsi arachnofobička? Sklípkana namířit a pal! :)

«     1     »