1.8 Zajímavosti


« strana 1 »

Tajemný vesmír - 5x01 Sedm divů Sluneční soustavy


První epizoda páté série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír přibližuje šest pozoruhodných divů (objektů nebo jevů) v naší Sluneční soustavě. Sedmým a největším divem je bezesporu planeta Země, náš vesmírný domov.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 11         


Tajemný vesmír - 2x15 Nejdivočejší počasí ve vesmíru


Patnáctá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír se zabývá počasím ve vesmíru, především na zbývajících planetách naší Sluneční soustavy, ale i na "horkých Jupiterech" a "hnědých trpaslících".

 

Axina 


Celý článek »

komentářů: 13         


Tajemný vesmír - 2x16 Největší věci v kosmu (2/2)


Šestnáctá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír se zabývá největšími objekty v pozorovatelné části vesmíru. Tento článek je pokračováním článku z 3.6.2017.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 9         


Tajemný vesmír - 2x16 Největší věci v kosmu (1/2)


Šestnáctá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír se zabývá největšími objekty v pozorovatelné části vesmíru. Problematika je poměrně rozsáhlá, proto bude zde na blogu rozdělena do dvou částí.

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 12         


Jiří Grygar: Betlémská hvězda a Giotto


RNDr. Jiří Grygar, CSc. (*17.3.1936) je český astronom a astrofyzik, významný popularizátor v oblasti astronomie, astrofyziky a překvapivě i vztahu vědy a víry. Pojednání "Betlémská hvězda a Giotto" je převzato z jeho knihy "Věda a víra".

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Přelet vesmírné stanice ISS nad Zemí


Záběry z Mezinárodní vesmírné stanice ISS při jejím nočním přeletu nad Zemí jsou velice působivé. Bílé plochy, které vidíme, jsou oblaka, tmavě modré plochy jsou moře a oceány. Oranžově září světla velkoměst. Na obzoru můžeme několikrát vidět zlatý opar řídké atmosféry Země. Zeleně zbarvené části polární záře obvykle zůstávají pod vesmírnou stanicí, ale ISS prolétá červenými a fialovými vrcholy polární záře. Po stranách jsou občas vidět černé solární panely vesmírné stanice. Ke konci každé videosekvence je vidět téměř zlověstně se blížící vlna jasu. Ale jde jen o úsvit nad polovinou Země. ISS se s ním setkává každých 90 minut.

Axina


Celý článek »

komentářů: 1         


«     1     »