Tajemný vesmír - 4x07 Hledání hvězdokup

rubrika: 1.4 Vzdálený vesmír


Sedmá epizoda čtvrté série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována především hvězdokupám. Obsahuje ale také velmi zajímavé přiblížení simulací vývoje vesmíru na superpočítačích.

 

Axina


Hvězdokupy jsou seskupení hvězd, které pohromadě udržuje gravitace. Hvězdokupy se dělí do dvou základních typů: otevřené a kulové.

 

Otevřené hvězdokupy nemají žádný specifický tvar a obsahují několik desítek až několik stovek hvězd. Lze předpokládat, že hvězdy v otevřených hvězdokupách jsou stejně staré, a že tedy také společně vznikly. Ze stejného důvodu jsou jasné hvězdy v otevřených hvězdokupách horké a bílé a nachází se mezi nimi množství mlhovin. Otevřené hvězdokupy bývají ovlivněny gravitací okolních hvězd, která nakonec způsobí rozpad hvězdokupy. Prostým okem je ze Země viditelná např. otevřená hvězdokupa M45 Plejády v souhvězdí Býka.

 

Kulové hvězdokupy jsou odlišné. Mají zhruba kulový tvar a tvoří je až milion hvězd. Kulové hvězdokupy měří v průměru asi 150 světelných let. Hvězdy v nich jsou načervenalé, neboť je tvoří nejstarší známé hvězdy.

Kulové hvězdokupy obklopují naši Galaxii a vytvářejí tzv. galaktické halo. Kdyby bylo naše Slunce součástí kulové hvězdokupy, blízké hvězdy by zářily tak, že by obloha nebyla nikdy temná, předměty by i v noci vrhaly stíny. Kulové hvězdokupy obsahují cefeidy, takže je možné měřit jejich vzdálenost od Země.

Prostým okem je ze Země viditelná např. kulová hvězdokupa M22 v souhvězdí Střelce a M13 v souhvězdí Herkula.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_