Tajemný vesmír - 1x06 Kosmická loď Země

rubrika: 1.1 Sluneční soustava


Šestá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována planetě Zemi.

 

Axina


Země je třetí planetou Sluneční soustavy. Vznikla asi před 4,6 miliardami let a krátce po svém vzniku získala svůj jediný přirozený satelit – Měsíc. Země jako těleso koná řadu pohybů. Obíhá kolem Slunce po elipse s malou excentricitou, v průměrné vzdálenosti asi 149 miliónů km. Jeden oběh kolem Slunce jí trvá 365,25 dne (siderický rok). Rotuje kolem své osy jednou za 23 hodin, 56 minut a 4 sekundy (siderický den). Osa rotace svírá s rovinou ekliptiky úhel asi 23,5°. Země rotuje směrem k východu. Z pohledu Polárky jde o pohyb proti směru hodinových ručiček.

Má tvar koule, na pólech zploštělé. Její rovníkový poloměr činí asi 6 378 km. Země má centrální kovové jádro, tvořené převážně železem a niklem. Jádro je obklopené křemičitanovým pláštěm, který na povrchu přechází v kůru. Zemská kůra je tvořena především žulou a čedičem. Má tvar litosférických desek, které jsou v neustálém pohybu.

Na povrchu Země se vyskytuje hydrosféra v podobě souvislého oceánu kapalné vody, který zabírá asi 70 % zemského povrchu. Celou planetu obklopuje hustá atmosféra tvořená převážně dusíkem a kyslíkem. Teplota na povrchu je průměrně 14 °C. Minimální naměřená teplota je -89 °C, maximální naměřená teplota je +55 °C. Na velmi úzkém pásu rozhraní mezi litosférou a atmosférou se nachází biosféra, živý obal Země, který je tvořen živými organismy.

Země je jedinou planetou, na které je dle současných vědeckých poznatků potvrzen život.

 

 

 

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_