Tajemný vesmír - 1x08 Saturn

rubrika: 1.1 Sluneční soustava


Osmá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována druhé největší planetě Sluneční soustavy, Saturnu.

 

Axina


Saturn je šestou planetou Sluneční soustavy. Stejně jako Jupiter patří mezi vnější planety. Kolem Slunce obíhá ve vzdálenosti 10x větší než Země. Jeden oběh mu trvá necelých 30 let. Je druhou největší planetou Sluneční soustavy. Patří mezi plynné obry, nemá pevný povrch. Jeho atmosféra se skládá především z vodíku a hélia. Předpokládá se, že z těchto prvků v kovové podobě je tvořeno i pevné jádro. Jako jediná planeta ve Sluneční soustavě má hustotu menší než voda. Teplota v horních vrstvách atmosféry je kolem -140°C.

Saturn je znám svou mohutnou soustavou planetárních prstenců. Jejich původ není do dneška zcela jasně vysvětlen. Jednotlivé prstence nejsou jednolité, ale skládají se z nesmírného počtu částic ve velikosti od milimetrů do desítek metrů. Okolo severního pólu planety obíhá záhadná struktura ve tvaru šestiúhelníku. Vědci se domnívají, že je výsledkem dynamické interakce mezi jednotlivými proudy v atmosféře. Kolem Saturnu obíhá 62 měsíců. Největšími jsou Titan, Rhea a Japetus.

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_