Archiv - Říjen 2020


« strana 1 »

Výzva multioborového panelu vědců

rubrika: 3.7 Pel-mel


Smyslem blogování je pro většinu blogerů možnost sdílení názorů s ostatními. Osobně tíhnu spíše ke sdílení informací, které považuji za zajímavé. Výzva multioborového panelu vědců je víc, než jen zajímavá. Je to velmi důležitý dokument, který může změnit názor mnoha lidí. Může pomoci českému zdravotnictví a ochránit životy lidí.

 

Axina 


 

Výzva multioborového panelu vědců

Za účasti infektologa, epidemiologa a datových vědců pod záštitou rektora ČVUT

 

V pondělí 12. 10. byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do dnešního dne kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala.

 

 

Z toho důvodu jsme se spojili, abychom důrazně upozornili na nadcházející riziko. Několik našich nezávislých předpovědí a modelů ukazuje následující:

Téměř jistě se blíží přetížení zdravotního systému, u malých nemocnic v horizontu dní, u velkých v horizontu týdnů. Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče.

Pokud nedojde k dramatické změně chování, může mít dle našich odhadů epidemie 5.000 až 15.000 obětí do konce roku (nad rámec dlouhodobého průměru).

Je velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář, lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne.

 

Apelujeme tedy na obyvatele:

1) Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.

2) Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.

3) Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají (přehled vyvrácených nepravd najdete na manipulatori.cz).

4) To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých.

Víme z mnoha analýz a studií, že kombinace 1) a 2) je pro potlačení epidemie nejúčinnější.

 

Podepsáni:

● doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc, rektor ČVUT, částicový fyzik.

● MUDr. Petr Smejkal, infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Praha.

● doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum, biochemik.

● doc. Jakub Steiner, Ph.D., ekonom v Centru pro teoretická studia UK a AV, na Cerge-Ei, a na Edinburghské univerzitě.

● Ing. Vladimír Ždímal, Dr., CSc, vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů AV ČR.

● Ing. Petr Ludwig, datový vědec, specializace modelování a simulace komplexních systémů.

● Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult., jaderná inženýrka.


komentářů: 2         


«     1     »