Lanovka na Aiguille du Midi

rubrika: 2.1 Krásy přírody


Aiguille du Midi je hora, která se nachází v Montblanském masivu v jihovýchodní části Francie. Vypíná se do výšky 3.842 metrů nad mořem. V roce 1955 byla na vrchol hory vybudována lanovka, která byla po dvě desetiletí nejvýše položenou lanovkou na světě. Dodnes drží světový rekord jako kabinová lanovka s největším převýšením.

Axina


Chamonix je oblíbené letovisko zimních sportů; roku 1924 se zde konaly zimní olympijské hry. Chamonix a okolí je ideálním místem pro většinu extrémních sportů provozovaných v přírodě jako např. horolezectví na skalách i ledovcích, extrémní lyžování, paragliding a rafting.

Známou atrakcí Chamonix je visutá kabinová lanovka na vrchol Aiguille du Midi (3.842 m n. m.). Byla postavena roku 1955. V té době byla nejvýše položenou lanovkou na světě. Dodnes je lanovkou překonávající největší převýšení na světě (2.800 m). Z druhé strany masivu vede na hřeben lanovka na Point Helbronner (3.462 m n. m.) z Entréves v Itálii, takže masiv lze překonat s použitím lanovek.

Aiguille du Midi (vyslovuje se zhruba "egí di midi"), v překladu Polední vrchol, je mohutný žulový masiv, který se tyčí celých 3.000 metrů nad dnem údolí. Jeho dvě strmé, mostem propojené špičky jsou provrtané tunely a obestavěné stanicemi dvou lanovek, několika restauracemi a vyhlídkovými terasami. Nejvýše ční vysílač ve tvaru kosmické rakety.

Výchozí bod lanovky se nachází v nadmořské výšce 1.035 m. Odtud pokračuje do stanice Plan de l'Aiguille ve výšce 2.317 m a poté do nejvyššího bodu ve výšce 3.777 m. Cesta dále pokračuje výtahem na vrchol hory (3.842 m) kde se nachází vyhlídková plošina.

Cesta kabinkou lanovky trvá 20 minut. Nejlépe je vyjet brzy ráno, protože v poledne se vrchol často halí do mlhy a navíc si budete muset vystát dlouhé fronty na cestě nahoru i dolů.

Pod nohama spatříte zasněženou plošinu průsmyku Col du Midi, nalevo pak ledovce Vallée Blanche a Géant a uprostřed Mont Blanc. Nejpůsobivější je v jihovýchodním směru probíhající půlkruh jehlovitých vrcholů a strmých skalních stěn zleva uzavírající horizont. Rozeznáte hory Triollet, Aiguille Verte, Jorasses a při dobré viditelnosti i Matterhorn a Monte Rosa.

Výstupní stanice lanovky na Aiguille du Midi je východiskem pro jednu ze čtyř výstupových tras na nedaleký Mont Blanc. Bývá nazývána cestou tří Mont Blanců, neboť sleduje hřeben, kde se nachází několik dalších významných vrcholů masivu.

Na druhé straně hory byla postavena další lanovka, která mírně klesá směrem ke stanici Gros Rognos a pokračuje dále přes Glacier du Geant až do stanice Pointe Helbronner (3.462 m) na italské straně masívu. Tato lanovka je v provozu pouze v letních měsících.

 


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Evule
6 Na vlastní kůži netřeba
Evule * 07.11.2015, 23:56:14
Je to úžasné, ale nám, co se bojíme výšek, ÚPLNĚ stačí jen zážitek z obrazovky či monitoru. Letos jsme byli v Lednici a vydali jsme se zdolat pověstný minaret. Přítel, švagrová a švagr klidně po vyšlapání těch 302 schodů obešli i tu nejvyšší terásku. Já nikoliv. Těch 302 schodů jsem taky vyšlapala, aby si neřekli, že nedržím basu, ale obejít nejvyšší terásku, kde je jen "díravé", tudíž mřížové zábradlí, bych nesvedla ani náhodou. Obdivuju každého, komu výšky potíže nečiní.

5
Olga (neregistrovaný) 12.06.2013, 18:04:51
Včera jsme tam byli.Počasí suprové,zážitek neobyčejný. Usmívající se

4
Lucifer (neregistrovaný) * 09.03.2013, 22:46:04
To mě taky napadlo, ale vypadá to šíleně, a o tom extrémním lyžování ani nemluvě.

Axina
3
Axina * 09.03.2013, 22:42:54
Těžko říct. Já bych si tipla, že s využitím letecké techniky. Na netu jsem našla informace, že poprvé se o vybudování lanové dráhy pokusili švýcarští technici již v roce 1905. Náročný terén, silné poryvy větru a nepříznivé teploty ale i světové války prodlužovaly stavitelské práce až do roku 1955. Dělníci pokládali tříkilometrový kabel z visutých plošin bez zábradlí a často riskovali život. Výstavba se neobešla bez obětí. V průběhu prací se do několikakilometrové propasti zřítili čtyři muži.

2
Lucifer (neregistrovaný) * 09.03.2013, 22:21:55
Jak ty stavby na tom vrcholu dokázali postavit? Překvapený

Axina
1
Axina * 09.03.2013, 22:06:45
Je vám úzko z pohledu na pochod přes zasněžený hřeben? Tělo zřejmě dokáže úžasné věci, když mu to mysl dovolí... Tady je možné shlédnout ukázku extrémního lyžování:

http://www.youtube.com/watch?v=0gmarwunMoo

«     1     »