Patřím hned z několika důvodů do rizikové skupiny osob ohledně nákazy nemocí Covid-19. Nejprve jsem byla přesvědčena, že se očkovat nenechám, přišlo mi to obecně (a v mém případě zvlášť) dost riskantní. Jak čas plyne, přestávám mít tak vyhraněný názor, ale obavy přetrvávají. Přečetla jsem na internetu desítky článků na dané téma. Všem, kteří také zvažují, zda očkování podstoupit, přináším stanovisko paní Prof. MUDr. Jiřiny Bartůňkové, DrSc., MBA, přednostky Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol, Praha.
Axina
Stanovisko k očkování proti coronaviru SARS-CoV-2
Očkování jako takové obecně doporučuji jako jeden z možných způsobů, jak se vypořádat se současnou epidemií SARS-CoV-2. Ale velmi důrazně doporučuji respektovat obecné kontraindikace očkování, včetně konkrétních týkajících se SARS-CoV-2. Pokud se očkování bude individualizovat, nebudeme čelit nežádoucím účinkům, které jinak velmi nahrávají odmítačům očkování.
Konkrétně doporučuji tento postup:
1. Neočkovat osoby, které prokazatelně onemocnění Covid-19 prodělaly v minulosti, cca v odstupu 12 měsíců, potvrzené buď PCR testem nebo ELISA testem IgG/IgA.
2. Neočkovat osoby, které prodělávají akutní infekční onemocnění jakéhokoliv původu (tj. příznakové osoby – teplota, kašel, rýma, pneumonie, průjmy atd.) , a to a nejméně 2 týdny po odeznění příznaků.
3. U osob, které jsou ve velkém riziku infekce SARS-CoV-2, doporučuji před případným očkováním provést: aspoň orientační test na protilátky z kapky krve (nebo ELISA test na protilátky IgG a IgA, dle možností). Pokud vyjde pozitivní, není třeba očkovat.
Pokud vyjde negativní, doporučuji provést antigenní test z výtěru z nosohltanu: pokud vyjde pozitivní, tak ověřit PCR, pokud i tak vyjde pozitivní, neočkovat v dalších 12 měsících. Tento postup doporučuji i jinak zdravým osobám, které váhají, zda se mají nechat očkovat proti coronaviru, s vědomím senzitivity a specifity testů i laboratorních chyb.
4. Osobám s jakýmikoliv výraznějšími alergickými reakcemi v minulosti (nejen na vakcíny) doporučuji před očkováním (cca 2 h před aplikací) podat antihistaminika typu Zyrtec, Zodac, Dithiaden…
5. Osoby na imunosupresivní léčbě nebo imunodeficitní pacienti: konkrétní případy řešit s ošetřujícím lékařem. Obecně lze říci, že kontraindikace očkování zde prakticky nejsou, maximálně se může stát, že očkování nebude účinné. U všech schválených vakcín nejde o živé očkovací látky, které by mohly imunosuprimovaným pacientům uškodit.
6. Pacienti s neurologickými chorobami typu demyelinizačních onemocnění: s očkováním bych počkala na vyhodnocení dlouhodobějších nežádoucích účinků. Obecně platí, že pacienti s autoimunitními chorobami včetně těch, kteří jsou na biologické léčbě, neprodělávají infekci koronavirem vážněji než jiné nerizikové skupiny, a proto si myslím, že přirozená infekce tyto pacienty neohrožuje více než očkování.
7. U seniorů nad 75 let preferuji očkování (pokud neprodělali prokazatelně coronavirovou infekci viz bod 1) bez dalšího zkoumání zdravotního stavu (kromě případné aktuálně probíhající jakékoliv infekce viz bod 2).
8. Kterou vakcínu preferovat? To je na velkou debatu. mRNA vakcíny (Pfizer/Biontech, Moderna) mohou být spíše neúčinné, než škodlivé. Pokud jde o vakcíny na bázi adenovirového vektoru (Sputnik, Astra-Zeneca/Oxford) – ty mají potenciál indukovat i buněčnou imunitu proti coronaviru, těm bych dala přednost např. u pacientů s protilátkovými imunodeficity. Ale na vyhodnocení, která vakcína a v které indikaci je lepší, si budeme muset počkat.
9. Očkování dětí a mladistvých: zatím nedoporučuji. Infekce u nich probíhá velmi mírně a o vedlejších dlouhodobých následcích očkování nemáme dostatek informací. Budou-li očkovány rizikové skupiny, zejména senioři, pak nehrozí, že to „děti“ na ně přenesou.
10. Znovu zdůrazňuji, že individuální přístup k očkování proti coronaviru by mohl předejít řadě komplikací, které by ještě více nahrávaly odmítačům očkování. A tomu se musíme jako lékaři velmi bránit, protože očkování obecně považuji za největší vynález lidstva, který přispěl k eradikaci tak závažných infekcí, jako jsou pravé neštovice, tetanus, příušnice, spalničky nebo dětská obrna.
11. Vycházím ve svém doporučení ze svých 35-letých znalostí klinické imunologie a zkušeností očkovacího centra Ústavu imunologie FN Motol. Nejde o oficiální stanovisko odborných společností.
Prof. MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., MBA
Přednostka Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol, Praha
21.12.2020
Poznámka Axiny: Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v důsledcích výsledků jednotlivých testů. Takže pro úplnost dodávám:
Pozitivní antigenní test nebo test PCR (přesnější) = jsem aktuálně nakažen(a) virem
Negativní antigenní test nebo test PCR (přesnější)= aktuálně nejsem nakažen(a) virem
Pozitivní test na protilátky, např. ELISA test = mám v těle vytvořeny protilátky vůči viru
Negativní test na protilátky, např. ELISA test = nemám v těle vytvořeny protilátky vůči viru
06.01.2021, 10:50:11 Publikoval Axinakomentářů: 12