Orchestr Rondo Veneziano

rubrika: 3.1 Hudba


Rondo Veneziano je italský komorní orchestr, který hraje barokní hudbu v rockovém stylu.

 

Axina


Rondo Veneziano je světoznámý italský komorní orchestr. Byl založen roku 1979. Specializuje se na barokní hudbu, kterou hraje v rockovém stylu. Hudebníci používají originální nástroje, ale také syntetizéry, basové kytary a bicí. Neobvyklé přidání moderních hudebních nástrojů dalo vzniknout novým bohatým verzím klasických hudebních děl. Na svých koncertních turné hudebníci, většinou ženy, umocňují zážitek z barokní hudby i pomocí dobových kostýmů a účesů.

 

V prvním desetiletí své existence hrál orchestr pouze zcela originální skladby ve stylu barokního ronda, tj. hudební skladby založené na střídání hlavního, opakujícího se tématu, a kontrastních epizod. V pozdějších letech vzniklo nejen mnoho nových alb pokračujících ve vlastním, jedinečném stylu Ronda Veneziana, ale také několik alb, věnovaných velkým skladatelům klasické a barokní hudby.

 

Uměleckým vedoucím orchestru je Maestro Gian Piero Reverberi, který je také hlavním skladatelem všech původních skladeb orchestru.
V jednom rozhovoru Maestro Reverberi řekl: "Hudba, kterou hraje Rondo Veneziano, je především pozitivní. I když se zdá být smutná, nikdy doopravdy smutná není. Je vždycky pozitivní v tom smyslu, že na jejím konci je vyjádřena víra v budoucnost. Myslím si, že důvodem jejího úspěchu je, že je to hudba, která ve vás nevyvolá negativní myšlenky. A pokud už negativní pocity máte, je něčím, co vás přiměje myslet opět pozitivně."

 

Česká Wikipedie uvádí, že orchestr do roku 2005 nahrál 40 hudebních alb. Ač mám naši Wikipedii velmi ráda a vážím si jí, v tomhle ohledu se mýlí. Jak lze zjistit na webových stránkách orchestru, jen v letech 1981 až 2004 vydal orchestr Rondo Veneziano 70 hudebních alb. Na oficiálním webu orchestru je možné nechat si zobrazit úplný seznam skladeb na oněch 70 albech, ale také si z každé melodie  přehrát cca půlminutovou ukázku.

Orchestr nadále pořádá koncerty. Zdá se však, že nevydává nová alba. Intenzívní produkce nových alb, obvykle 3 do roka, trvala do roku 2002. V letech 2004, 2005, 2009 a 2010 vyšlo jen po jednom albu.

 

Tiziano

 

Scaramucce                                                                           Incontro

    

 

Bettina                                                                      Rondo Veneziano

    

 


komentářů: 4         Komentáře (4)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

4
Miloš (neregistrovaný) 04.02.2017, 18:07:46
Jsem v hudbě jen laik, ale u rocku bych předpokládal minimálně výrazně znějící kytary. Ale třeba to tam je v částech, které jsem si nepřehrál.


Axina
2
Axina * Web 03.02.2017, 20:17:42
Tak jsem doplnila k videím názvy, aby se dálo na skladby lépe odvolávat. Zaměnila jsem poslední skladbu za známější - jmenuje se "Rondo Veneziano", stejně jako orchestr.
Je těžké vybrat z velikého repertoáru takové skladby, aby byly charakteristické, líbily se mi a současně byly doprovázeny přijatelným videem.
Vlastním několik CD se Rondem Venezianem. Mám také ráda například skladby "Estasi Veneziana" a "Gentil Tenzone".
Není kategorie rock dostatečně široká, aby pojala i takovéto moderní aranžmá klasické hudby? Nevím. Nejsem hudební teoretik, jen vděčný posluchač.

1
Miloš (neregistrovaný) 03.02.2017, 18:46:39
Poslouchal jsem jen úryvky a z nich mě zaujala zvláště skladba v 2. řadě vpravo a v poslední řadě vlevo.
V tom, co jsem slyšel, však všechno znělo klasicky, rock tam nevidím. Ale hudba je opravdu příjemná a s videodoprovodem pěkně ladí.

«     1     »