Piktogramy v Chiboltonu - Arecibo Answer (1/2)

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Lidé od nepaměti touží po kontaktu s jinou vyspělou mimozemskou civilizací. A i když toto přání není přímo vyslovené, nachází se alespoň v podvědomí mnohých z nás. Považujeme to za přirozené, ale může jíti i o jistý druh nastavení lidské bytosti v souladu s doposud nepoznanými kosmickými zákonitostmi a principy.

Axina


arecibo_reply_message.pngMnozí lidé vždy vzhlíželi ke hvězdám a doufali, že tam někde v té dálce mezi hvězdami se nachází život minimálně na takové úrovni jako je ten náš. Lidstvo vyslalo do vesmíru několik signálů o své existenci. Jisté skutečnosti naznačují, že už nám možná mimozemský inteligentní život na tyto signály odpověděl.

Všechno začalo v roce 1974, kdy byl dokončen největší radioteleskop na světě u města Arecibo na ostrově Portorico. Díky tomuto zařízení byl například objeven první pulsar, což vedlo k důležitému potvrzení Einsteinovy obecné teorie relativity a přivedlo k Nobelově ceně astronomy Russella Hulse a Josepha Taylora.

V roce 1974 byl založen "Projekt Arecibo". Ten v roce 1984 přešel ve známější Projekt SETI. Duchovními otci projektu se stali Frank Drake a Carl Sagan. 16. 11. 1974 byla směrem ke kulové hvězdokupě M 13 v souhvězdí Herkula vyslána zpráva v binárním kódu, známá pod označením Arecibo Message. Obsahovala informace o atomových číslech prvků, které se v našem prostředí nejčastěji vyskytují - vodíku, uhlíku, dusíku, kyslíku a fosforu. Byly přidány molekulární vzorce lidské DNA. Byly zobrazeny proporce lidské bytosti. Ve zprávě byl umístěn schematický popis naší sluneční soustavy se zvýrazněnou třetí planetou symbolizující Zemi. Zpráva upozorňující na inteligentní život na naší planetě se skládala z 1 679 pulsů binárního kódu. Signál měl elektrický výkon 20 terawattů (1 terawatt = 1 trilion wattů). Přenos trval něco málo pod 3 minuty (přesně 167.9 vteřiny). Zpráva byla přenášena na frekvenci 2 388 Hz a byla ukončena změnou frekvence na 10 Hz (10 bitů/sekundu).

V noci z 13. na 14. srpna 2001 se uvnitř obilného lánu v bezprostřední blízkosti radiového teleskopu Chibolton v Anglii objevil piktogram. Představoval tvář jakési bytosti. Nápadně připomínal známou Tvář na Marsu (skalní útvar na Marsu, nazývaný Cydonia Mensae). O pět dní později, v noci z 18. na 19. srpna 2001 se ve stejném obilném lánu poblíž tohoto piktogramu objevil druhý. Zpočátku byl přezdívaný "Perský koberec", později se pro něj ustálilo označení „Arecibo Answer“. Silně totiž připomínal šablonu zprávy odeslané z Areciba v roce 1974, tzn. o 27 let dříve z místa vzdáleného tisíce kilometrů od Chiboltonského pole. Piktogramy byly vytvořeny doslova během několika minut, což dokládají nejen svědecké výpovědi, ale i záznamy relevantně nasměrovaných kamer observatoře.

Pár slov pro skeptiky:
Samozřejmě, že člověk je schopen zrealizovat to, čemu říkáme piktogram, ale vše má své vlastní zákonitosti a to, co se objevilo u observatoře Chibolton skutečně prostí lidé vytvořit nemohli. Na rozdíl od jiných piktogramů, vyskytujících se v obilí, provázejí vznik piktogramů u Chiboltonu specifické okolnosti:
1) Klasický lidský tvůrce piktogramu není schopen na místě provést modifikaci molekulární stavby plodin pšenice v místě, kde by realizován piktogram. To, že došlo k molekulární modifikaci pšenice, bylo exaktně potvrzeno.
2) Nelze odejít od dotvořeného piktogramu, aniž by v homogenním poli pšenice nevznikly dostatečné průkazné stopy. U Chiboltonu žádné stopy nalezeny nebyly.
3) Takto komplexní, detailní a vysoce estetické piktogramy nelze známými technologiemi vytvořit během několika minut.

Spoluautor "Arecibo Message" Carl Sagan (9. 11. 1934 - 20. 12. 1996) popsal zprávu z Areciba asi čtyři roky po jejím odeslání takto: Počítáme v desítkové číselné soustavě. Zde je pět atomů, o nichž si myslíme, že jsou zajímavé nebo důležité: vodík, uhlík, dusík, kyslík a fosfor. Zde je několik zajímavých či důležitých způsobů, jak dát tyto atomy dohromady - molekuly tyminu, adeninu, guaninu a cytosinu a řetězec složený ze střídajících se cukrů a fosfátů. Tyto molekulární stavební bloky se skládají dohromady, aby vytvořily dlouhou molekulu DNA zahrnující asi 4 biliony propojení v řetězci. Tato molekula je dvojitá šroubovice. Určitým způsobem je tato molekula důležitá pro nemotorně vyhlížející stvoření ve středu zprávy. Toto stvoření je vysoké 14 radio-vlnových délek (5 stop 9.5 palce). Na třetí planetě od naší hvězdy jsou asi 4 biliony těchto stvoření. Celkem je zde 9 planet: 2 vnitřní, naše planeta, 6 vnějších. Tato zpráva je vám odeslána díky komunikačnímu zařízení , které má průměr 2 430 vlnových délek (1 004 stop).

V piktogramu, který se objevil v obilí u Chiboltonu, byly oproti původní zprávě z Areciba učiněny některé změny. Grafické znázornění a srovnání provedl Paul Vigay, zakladatel Výzkumu formací v obilí v Anglii. Na analýze "Arecibo odpovědi" pracoval také další badatel - Dustin Brand, softwarový inženýr a programátor, velice dobře obeznámený s binárním kódováním. Pečlivě srovnal mnohočetné letecké a pozemní snímky piktogramu a vytvořil přesnou dvojrozměrnou mřížku "Arecibo odpovědi".
1. Desítkové ekvivalenty binárního kódu zůstaly nezměněny.
2. Prvky tvořící základ života byly změněny. Přibyl křemík, prvek s atomovým číslem 14.
Na počátku 70-tých let objevili mikrobiologové klíčovou úlohu křemíku v životě založeném na uhlíku. Bez křemíku bychom měli pružné, ohebné kostry a pravděpodobně bychom při zemské gravitaci vůbec nemohli stát vzpřímeně. Drake a Sagan o této skutečně nevěděli. Na první pohled je paradoxní, že mezi výčet prvků je v „Arecibo odpovědi“ křemík zahrnut, ale kódování cukrů v sekci DNA se nezměnilo. Ve světle současných poznatků je to tak v pořádku. Zásadní úloha křemíku totiž není reprezentována v naší DNA, ale v jiných proteinech a enzymech tvořících molekuly života. Kdokoli, kdo stvořil „Arecibo odpověď“ v Chiboltonu, se možná jemně pokoušel rozšířit naše biochemické povědomí z roku 1974.
3. Středový vertikální sloupec, udávající v binárním kódu celkový počet nukleotidů v lidském genomu, byl v „odpovědi“ změněn. V mimozemské DNA je významně větší počet nukleotidů. Rozdíl musí být spojen s jinou klíčovou změnou v „odpovědi“. Vlákno mimozemské DNA se zdá být trojitou šroubovicí.
4. Pod řádkem obsahujícím postavu mimozemšťana je jednoduché řádkové schéma sluneční soustavy – slunce, 2 vnitřní planety, 3 pozvednuté ikony planet naznačující, že tyto světy jsou ve sluneční soustavě odesílatele obydlené (jeden z nich není planetou, ale prázdným místem obklopeným čtyřmi body v pravých úhlech), 4 vnější planety (2 větší, 2 menší).
Vzhledem k tomu, že je vysoce nepravděpodobné, aby cizí planetární systém měl právě také 9 planet jako ten náš, nabízí se fantastická, ale oprávněná otázka: „Co když zobrazená sluneční soustava není cizí, ale naše vlastní před řádově miliony let...?“

Pokračování příště smiley

Fotografie:

Piktogramy v Chiboltonu
Mřížky Arecibo message a Arecibo answer

Dokumentární pořad: Aliens Answered the Arecibo Message Making Crop Circles

Zdroje:

CEZ-OKNO
Wikipedie


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
8
Axina 13.12.2011, 01:55:14
[7] Připustíme-li, že nemusí být respektována kauzalita, začnou se dít věci. Není to vzkaz přátelsky nakloněné mimozemské civilizace, že jiná mimozemská civilizace se chystá podmanit si nás, zlikvidovat Jupiter a osídlit Zemi, Mars a 4 Jupiterovy měsíce (Yo, Europa, Ganymed, Kallisto)?

7 a nejni to obráceně?!
vi©tor (neregistrovaný) 13.12.2011, 01:00:36
A není tento vzkaz naopak vzkazem z naší budoucnosti?

Axina
6
Axina 07.12.2011, 02:56:17
[1]+[5] Já vím, že bych měla zaujmout ke sdělovaným informacím nějaké stanovisko a podělit se o ně. Nechme to, až po druhém dílu Usmívající se

5
yorinka (neregistrovaný) 06.12.2011, 22:20:58
Pěkné a vzrušující povídání, tajemno mne láká, ale přesto jsem v podobných případech skeptická a opatrná. Koukala jsem na web a kromě Hamiltonovy analýzy podporující teorii podvodu a článek jeho oponenta jsem nic moc seriosního k tématu nenašla. Přemýšlím, zda ta mutace obilí nebyla možná už před jeho růstem, u zrna, to by pak vysvětlilo všechny 3 "věty pro skeptiky". Pořád se snažím řídit Occamovou břitvou.. Usmívající se

Axina
2
Axina 06.12.2011, 19:20:36
Byla jsem upozorněna svým dlouholetým známým, který se zdráhá napsat jakýkoliv komentář k jakémukoliv článku na NČ (takže se musím obvinit i obhájit sama Usmívající se), že jsem se dopustila několika chyb v numerických údajích.
1) 1 terrawatt prý není 1 trilion watů, ale 1 bilion watů
2) na Zemi v roce 1974 prý nebyly 4 bilióny lidí, ale 4 miliardy lidí

Ráda bych uvedla celou záležitost na pravou míru. Pravdu máme oba. Já jsem čerpala ze článku anglosaského autora. Můj známý ale zřejmě razí obdobný názor jako pan prof. Tkaloun ve filmu Vratné lahve: "My ale nejsme v Americe! Toho sis nevšiml(a) ?"

Existují totiž 2 různé systémy pojmenování vysokých čísel v desítkové soustavě. Tzv. krátká a dlouhá škála.
V kontinentální Evropě se používá dlouhý systém s násobkem milion. To znamená, že bilion je milion milionů, trilion je milion bilionů. Pro číslo tisíc milionů se používá název miliarda, pro číslo tisíc bilionů se používá název biliarda.
Naproti tomu ve většině anglicky mluvících zemích se používá krátká škála s násobkem tisíc. V takovém systému bilion znamená tisíc milionů, trilion znamená tisíc bilionů (a tedy milion milionů).
Rozdíl v pojmenování vede často k chybným překladům a nedorozuměním

Matematické vyjádření je jednoznačné.

1 000 000 000 = 1 miliarda v dlouhém systému = 1 bilion v krátkém systému
1 000 000 000 000 = 1 bilion v dlouhém systému = 1 trilion v krátkém systému
1 000 000 000 000 000 000 = 1 trilion v dlouhém systému = 1 quintillion v krátkém systému

Uff !!! Domnívala jsem se, že čtenář pochopí, že byla použita krátká škála z toho, že výška člověka či průměr radioteleskopu se v článku udává ve stopách (nikoli v metrech).

Takže upřesněme:
1) 1 terrawatt je 1 000 000 000 000 watů
2) na Zemi v roce 1974 byly zhruba 4 000 000 000 lidí
3) průměrná výška člověka je 5 stop 9,5 palce neboli 176.5 cm (zaokrouhleno)
4) průměr radioteleskopu je 1004 stop neboli 306 metrů (zaokrouhleno)

Těm, kteří dočetli až sem, děkuji co nejsilněji za pozornost Usmívající se

1
Lucifer (neregistrovaný) 06.12.2011, 18:41:51
Nabízí se základní otázka: Není ten piktogram v Chiboltonu žertíkem podvrženým evidentně kvalifikovanými jedinci, výzkumníky nebo studenty nedaleké přírodovědecké fakulty atd.? Vzhledem k uvedeným faktům by ten žertík musel být neobyčejně perfekcionistický, takže záporná odpověď na otázku není až tak fantasmagorická. Pozoruhodné tedy je, že počínaje bulvárními zdroji a konče populárně vědeckými knížkami je kolem toho prapodivné ticho. Sám jsem těch populárně naučných knížek poslední dobou přelouskal hromadu a o mimozemšťanech jsem zde již referoval. Možná že jsem netrefil na tu správnou, ale měl jsem tady kupříkladu mnohem fantastičtější představy, že lidé a dinosouři žili ve stejné době, a že se Zemí se srazil Phaëton od Hans-Joachima Zillmera (viz Populárně naučný koutek). Je to fakt zvláštní.

«     1     »