Tajemný vesmír - 1x14 Za Velkým třeskem

rubrika: 1.6 Kosmologie


Čtrnáctá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována Velkému třesku.

 

Zamýšlela jsem tuto mimořádně zajímavou epizodu publikovat na blogu symbolicky na Nový rok. Ale pak jsem dospěla k názoru, že bude dobré, pokud na ni budeme (my, posluchači vynikajícího televizního seriálu) mít dost času a do nového roku vstoupíme už s její znalostí. Epizoda má dvojnásobnou délku, než většina ostatních epizod seriálu. Je výjimečná. Její tvůrci si zaslouží uznání. Obsahuje informace, které by měl v současné době znát každý vzdělaný člověk. Aby si uvědomil své místo ve vesmíru a byl právem hrdý na rozsah a hloubku poznatků o vesmíru, kterých se lidstvu společným úsilím podařilo dosáhnout.

 

Axina


Velký třesk (anglicky Big Bang) je vědecká, obecně přijímaná kosmologická teorie, která popisuje ranný vývoj a tvar vesmíru.


Teorie Velkého třesku je založena na spojení Einsteinovy obecné teorii relativity a Hubblova zákona. Umožňuje odvodit stav vesmíru jak v minulosti, tak v budoucnosti. Podle teorie Velkého třesku měl vesmír v minulosti mnohonásobně vyšší teplotu a hustotu. Zpětnou extrapolací lze odvodit, že vesmír vznikl před 13,8 miliardami let z nekonečně husté počáteční singularity, ve které byla měření času a délky bezpředmětná a teplota spolu s tlakem byly nekonečné.

 

Vesmír se s postupem času rozpíná, čímž se jeho objekty od sebe vzdalují. Na základě tohoto modelu vesmíru americký fyzik George Gamow v roce 1948 předpovědět reliktní záření. Američtí vědci, fyzik Arno Allan Penzias a astronom Robert Woodrow Wilson, v roce 1964 reliktní záření skutečně objevili. Tento objev posloužil jako jeden z důkazů potvrzujících správnost teorie Velkého třesku.

Druhým důkazem je četnost výskytu lehkých prvků (helia a lithia) ve vesmíru. Naměřené koncentrace se velmi dobře shodují s předpovězenými hodnotami.

Třetím důkazem správnosti teorie Velkého třesku je rozložení a stavba velkých struktur ve vesmíru - galaxií a kvasarů. Pozorování odpovídají simulacím Velkého třesku a tvoření struktur ve vesmíru.

 

Ke konci 90. let 20. století a na začátku 21. století vědci v teorii Velkého třesku významně pokročili. Stalo se tak díky pokroku v technologii dalekohledů a díky získání obrovského množství družicových údajů, např. ze sond COBE a WMAP. Tyto údaje umožnily astronomům spočítat řadu parametrů Velkého třesku s lepší přesností a vedly k překvapivému zjištění, že rozpínaní vesmíru se zrychluje.

 

 

V rámci objektivity je třeba uvést, že teorie Velkého třesku je některými vědeckými studiemi zpochybňována. Nejznámější námitky odpůrců Velkého třesku jsou tyto:

  • Nemůžeme vědět, co je za tzv. horizontem událostí.
  • Anomálie dokazují, že rudý posuv není naprosto spolehlivým měřidlem vzdáleností ve vesmíru.
  • Stáří vesmíru v modelu Velkého třesku není dostatečné, aby jím bylo vysvětleno pozorované rovnoměrné rozložení teploty kosmického pozadí (tzv. problém horizontu).
  • Teorie Velkého třesku je založena na rozsáhlých předpokladech, které se nedají ověřit (např. inflace vesmíru).
  • Podle teorie Velkého třesku tvoří 96 % hmotnosti vesmíru hypotetická hmota a hypotetická energie (tzv. temná hmota, temná energie).
  • Jevy zkoumané kosmologií nejsou opakovatelné, testovatelné.

 


komentářů: 6         Komentáře (6)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
6
Axina * 12.01.2017, 23:42:45
O tom jiném videu vím. Autor si říká "Vesmírné dokumenty". Jeho video je z vysílání na History Chanel a v ČR je blokované. Proto jsem uploadovala na YT jinou verzi, z vysílání na ČT2. To (možná jen zatím) v ČR blokované není.
Nebudu ke svému videu dávat odkaz na zkouknito.cz. Kdo hledá na YT, odkaz najde stejně jako Vy. A Vy máte odkaz poznamenaný navíc na mém blogu Usmívající se

5
yose (neregistrovaný) 12.01.2017, 22:16:20
z SK sa nie je mozne pridat ani komentar a ani tie stare uz neni vidno. link som nasiel pod inym videom s touto istou epizodou, ktoru ale tiez stiahli.. [aj z CZ :(] skoda

Axina
4
Axina * 12.01.2017, 20:43:54
yose, jak jsem psala, v ČR dané video není blokované. Možné by bylo dobré kdybyste dal(a) přímo na YT do komentáře ten odkaz na video, které funguje bez problémů i v SR.

3

Axina
2
Axina 11.01.2017, 09:09:00
Je mi to líto. Dostala jsem upozornění od YT, že v některých zemích bude video blokované. V ČR spustit jde. Obávám se, že s tím nic nenadělám. Opakovaný upload by dopadl stejně.
Není to otázka peněz. Zakoupila jsem si kredit (buď to byl web ulozto.cz nebo fastshare.cz, už nevím), film stáhla a pro blaho všech umístila na YT. Možná jsem porušila i pravidla těchto webů...
Pokud o film stojíte, doporučuji jeho stažení.
Kdyby šlo o nějaký filmový trhák, chápala bych to. Seriál však běžně vysílají různé TV stanice. Prostě není žádoucí soukromě zvyšovat vzdělanost lidí...

1 nefunguje :(
yose (neregistrovaný) 11.01.2017, 06:58:53
Video zahŕňa obsah partnera A&E, ktorý ho vo vašej krajine zablokoval na základe autorských práv

«     1     »