Tajemný vesmír - 2x06 Temná hmota, temná energie

rubrika: 1.5 Astrofyzika


Šestá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována hypotetické hmotě a hypotetické energii, které však podle teorie Velkého třesku tvoří naprostou většinu hmoty vesmíru.

 

Axina


Po tisíce let lidé pozorovali noční oblohu a věřili, že zářící objekty představují vše, co tvoří náš vesmír. Vědci ale postupně zjišťují, že galaxie, hvězdy a další objekty, složené z nám známé (tzv. baryonové) hmoty, tvoří pouhá 4 % hmoty vesmíru.

 

Předpokládá se existence temné hmoty, která udržuje hvězdy a galaxie pohromadě. Temná hmota může být tvořena WIMPY (hypotetickými slabě reagujícími hmotnými částicemi), axiony (hypotetickými elementárními částicemi) nebo objekty M.A.C.H.O (prvotními černými dírami, vzniklými při Velkém třesku). Temná hmota tvoří asi 23 % hmoty vesmíru.

 

Předpokládá se, že největší část hmoty vesmíru, asi 73 %, tvoří tzv. temná energie, která vytváří prostor a způsobuje rozpínání vesmíru čím dál tím vyšší rychlostí. Podstata temné energie není zatím známa. Velkým kandidátem na zdroj temné energie je energie vakua. Temná energie s časem roste. Zákon zachování energie tím však není porušen, protože s rozpínáním vesmíru zase klesá gravitační energie.

 

Temná hmota a temná energie společně utvářejí 96 % hmoty vesmíru. Odhalování jejich tajemství je nelehkým úkolem. Ale pokud se nám je podaří pochopit, můžeme poznat konečný osud vesmíru. Zkolabuje pod silami gravitace, nebo jej roztrhá temná energie? Porozumění temné hmotě a temné energii je naprosto zásadní pro pochopení celého vesmíru.

 

 


komentářů: 3         Komentáře (3)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 1 »

Axina
3
Axina * 07.01.2017, 13:12:03
Temná hmota podle současných vědeckých představ vytváří jakousi strukturu. Osnovu pro zářící hmotu. Temná inteligence by mohl být potenciál rozumných, nadprůměrně inteligentních lidí. Sloužila by jako opora pro ostatní lidské jedince.
Ovšem pak je tu ještě temná energie, které je ve vesmíru zdaleka nejvíc a která zřejmě způsobí závěrečnou tepelnou smrt vesmíru.
Mohli bychom ji chápat jako temnou hloupost.
Nelze nad ní zvítězit, ale nikdy se s ní nesmí přestat bojovat Usmívající se

Axina
2
Axina * 07.01.2017, 13:03:07
Jako bonmot hezké Usmívající se
Od včerejška přemýšlím, jak na váš komentář reagovat.
Před mnoha lety jsem chodila na astronomický kurs. Všechno v kosmologii bylo hezky učesané. Předpokládal se buď uzavřený vesmír nebo otevřený vesmír. V posledních letech přibyl otevřený vesmír se závěrečnou akcelerovanou expanzí.
Ono to nakonec vyjde nastejno. Zánik života v každém případě. Máme celkem kliku, že žijeme v té fázi existence vesmíru, kdy ještě existuje zářící hmota.

1
Čerf (neregistrovaný) * 06.01.2017, 23:51:30
Jako optimista pořád věřím, že kromě temné hmoty existuje i obrovské množství doposud skryté "temné inteligence" Usmívající se.

«     1     »