Šestá epizoda druhé série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována hypotetické hmotě a hypotetické energii, které však podle teorie Velkého třesku tvoří naprostou většinu hmoty vesmíru.
Axina
Po tisíce let lidé pozorovali noční oblohu a věřili, že zářící objekty představují vše, co tvoří náš vesmír. Vědci ale postupně zjišťují, že galaxie, hvězdy a další objekty, složené z nám známé (tzv. baryonové) hmoty, tvoří pouhá 4 % hmoty vesmíru.
Předpokládá se existence temné hmoty, která udržuje hvězdy a galaxie pohromadě. Temná hmota může být tvořena WIMPY (hypotetickými slabě reagujícími hmotnými částicemi), axiony (hypotetickými elementárními částicemi) nebo objekty M.A.C.H.O (prvotními černými dírami, vzniklými při Velkém třesku). Temná hmota tvoří asi 23 % hmoty vesmíru.
Předpokládá se, že největší část hmoty vesmíru, asi 73 %, tvoří tzv. temná energie, která vytváří prostor a způsobuje rozpínání vesmíru čím dál tím vyšší rychlostí. Podstata temné energie není zatím známa. Velkým kandidátem na zdroj temné energie je energie vakua. Temná energie s časem roste. Zákon zachování energie tím však není porušen, protože s rozpínáním vesmíru zase klesá gravitační energie.
Temná hmota a temná energie společně utvářejí 96 % hmoty vesmíru. Odhalování jejich tajemství je nelehkým úkolem. Ale pokud se nám je podaří pochopit, můžeme poznat konečný osud vesmíru. Zkolabuje pod silami gravitace, nebo jej roztrhá temná energie? Porozumění temné hmotě a temné energii je naprosto zásadní pro pochopení celého vesmíru.
04.01.2017, 20:54:00 Publikoval Axinakomentářů: 3