Tajemný vesmír - 1x05 Měsíc

rubrika: 1.1 Sluneční soustava


Pátá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována Měsíci, jedinému přirozenému satelitu Země.

 

Axina


Měsíc je po Slunci nejjasnější těleso na naší obloze. Je nejbližším a (po Zemi) nejvíce zkoumaným kosmickým tělesem. Má asi 4 x menší průměr než Země. Obíhá Zemi průměrně ve vzdálenosti asi 384 400 km a to tak, že k ní stále přivrací tutéž polovinu. Svítí odraženým slunečním světlem. Měsíc vykoná kompletní oběh kolem Země vzhledem ke hvězdám asi za  27,5 dne, vzhledem ke Slunci asi za 29,5 dne.

Oběhem Měsíce kolem Země vznikají fáze Měsíce - nov, 1. čtvrť, úplněk, poslední čtvrť. Jsou-li Slunce, Země a Měsíc v jedné přímce, může dojít k zatmění Slunce nebo Měsíce. Zatmění Slunce může nastat jen pokud je Měsíc v novu. Zatmění Měsíce může nastat jen pokud je Měsíc v úplňku.

Existuje několik teorií o vzniku Měsíce. Vědci se přiklánějí k hypotéze, že vznikl z materiálu Země po její srážce s planetkou o velikosti Marsu.

Země a Měsíc obíhají kolem společného těžiště, které se nachází 1400 km pod zemským povrchem. Vzájemná přitažlivost obou těles způsobuje na Zemi příliv a odliv a na Měsíci posunutí jeho těžiště od geometrického středu. Měsíc nemá atmosféru. Jeho povrch je pokryt desítkami tisíc kráterů o průměru větším než 1 km. Teplota na denní straně Měsíce dosahuje 135 °C, na noční straně klesá až na -185 °C.

První člověkem vyrobený předmět, který dosáhl Měsíce, byla automatická sovětská sonda Luna 2, která na něj dopadla 4. září 1959. Luna 9 byla první sondou, která měkce přistála na Měsíci a 3. února 1966 přenesla obrázky měsíčního povrchu. Prvním umělým satelitem Měsíce byla sovětská sonda Luna 10 (odstartovala 31. března 1966). Členové posádky Apolla 8 (Frank Borman, James Lovell, William Anders) se 24. prosince1968 stali prvními lidmi, kteří na vlastní oči viděli odvrácenou stranu Měsíce. Lidé poprvé přistáli na Měsíci 20. července 1969. Prvním mužem kráčejícím po měsíčním povrchu byl Neil Armstrong, velitel americké mise Apollo 11 (Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin Aldrin). Zatím posledním člověkem, který stál na Měsíci, byl Eugene Cernan, který v rámci mise Apollo 17 kráčel po Měsíci v prosinci 1972.

 

 

Výše uvedený pořad vznikl v roce 2009. Od té doby se počet měsíců Sluneční soustavy zvýšil. Ne snad, že by nějaké měsíce přibyly, ale díky stále výkonnějším přístrojům na pozorování oblohy i díky novým informacím z kosmických sond je v současné době známo ve Sluneční soustavě celkem 182 měsíců planet: Merkur 0, Venuše 0, Země 1, Mars 2, Ceres 0, Jupiter 67, Saturn 62, Uran 27, Neptun 14, Pluto 5, Haumea 2, Makemake 1, Eris 1.


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_