Tajemný vesmír - 1x04 Jupiter - obří planeta

rubrika: 1.1 Sluneční soustava


Čtvrtá epizoda první série amerického dokumentárního televizního seriálu Tajemný vesmír je věnována největší planetě Sluneční soustavy, Jupiteru.

 

Axina


Jupiter je pátou planetou, počítáno od Slunce. Patří mezi tzv. vnější planety. Kolem Slunce obíhá ve vzdálenosti zhruba 5x větší než Země. Jeden oběh mu trvá necelých 12 let. Je největší planetou Sluneční soustavy, má asi 11x větší průměr než Země. Nemá pevný povrch, je to plynná planeta. Je však možné, že má pevné, kamenné jádro. V atmosféře Jupitera je pozorována již od 17. století Velká rudá skvrna. Jedná se o obrovskou anticyklónu, 2x větší než Země. Ničivé bouře v atmosféře dělají z Jupitera nejzvláštnější prostředí v Sluneční soustavě. Jupiter má silné a rozsáhlé magnetické pole. Magnetosféra Jupitera je největší strukturou naší sluneční soustavy. Je větší, než magnetosféra Slunce.

Kolem Jupitera obíhá 67 měsíců. Čtyři největší z nich (Yo, Ganymed, Europa a Callisto) jsou ze Země pozorovatelné již pouhým triedrem. Povrch měsíce Europa je pevný a hladký, s minimem impaktních kráterů. Tvoří ho několik kilometrů silná ledová krusta. Existuje vědecká hypotéza, že pod ledovým povrchem měsíce se nachází oceán kapalné vody, který by teoreticky mohl poskytovat útočiště jednoduchému mimozemskému životu.

 

 


komentářů: 0         Komentáře (0)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Web  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_