Archiv - Březen 2016


« strana 1 »

Velikonoce 2016

rubrika: 3.7 Pel-mel


Všem čtenářům blogu přeji: Krásné Velikonoce, barevná vajíčka, jaro jako malované a hodně sluníčka!

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


Jak jsem se seznamovala po internetu

rubrika: 3.5 Zážitky


Slýchala jsem, že někteří muži se základním vzděláním, kteří zvládli základy práce na počítači, se na netu hrozně rádi vydávají za vysokoškoláky. Ale že to potká zrovna mne a bude mi celý den trvat, než to odhalím, to mne otrávilo. Sice jsem u svého protějšku zaznamenala hned nedostatky v gramatice a v obratnosti vyjadřování, ale říkala jsem si “nojo, chlap”. Houby! Žádný chlap. Zoufalec, který předstíral, že je někým jiným. Byly i další signály, které jsem ignorovala. Omluvou nebo spíš vysvětlením mé nebetyčné hlouposti při našem vzájemném “seznamování” snad může být moje přirozená důvěřivost a taky podvědomá snaha tolerovat nedostatky protějšku.

ZKUŠENOST. To jediné je na celé věci přínosné. Bude-li nějaké příště, dám si větší pozor. Dotyčný mi dokonale znechutil seznamování se po internetu.

Poznámka: Přiznávám, že mne svým způsobem těší fakt, že jsem - ač jsem to nezamýšlela - přiměla dospělého chlapíka, aby v rámci seznamovacího procesu dvě a čtvrt hodiny usilovně řešil Žabky skákalky :-)

 

Axina


Celý článek »

komentářů: 7         


Arthur C. Clarke: Hlídka

rubrika: 3.2 Sci-fi literatura


Před 8 lety,19.3.2008 zemřel sir Arthur C. Clarke.

Sir Arthur Charles Clarke (16.12.1917 Minehead, Spojené království – 19.3.2008 Kolombo, Srí Lanka) byl britský autor science fiction a vynálezce. Jeho nejznámější román, který nese název "2001: Vesmírná odysea", byl i zfilmován.  Všeobecně se má za to, že inspirací k filmu byla autorova povídka "Hlídka" (The Sentinel). Sám A.C.C. však na to měl jiný názor:

 
"Soustavně mě rozčiluje, když se „Hlídka“ nedbale označuje jako „povídka, na které je založena Vesmírná odysea“. Má s tím filmem asi tolik společného jako semínko s dospělým dubem, který z něj vyroste. A vlastně ještě podstatně méně, protože do filmu byly začleněny i nápady z několika jiných mých povídek. Dokonce i ty prvky, které jsme se Stanley Kubrickem opravdu použili, jsme podstatně změnili. Tak třeba z „blýskavé, zhruba pyramidovité konstrukce… zasazené ve skále jako obrovský drahokam s mnoha fasetami“ se po několika úpravách stal ten slavný černý monolit. A místo děje jsme z Mare Crisium přesunuli do nejnápadnějšího ze všech měsíčních kráterů, do Tychona – který se za úplňku dá vidět ze Země i pouhým okem.
Nějakou dobu po tom, co „Hlídka“ vyšla, se mě někdo zeptal, jestli jsem četl povídku „Červený“ (1918) od Jacka Londona. Protože jsem o ní nikdy neslyšel, honem jsem si ji přečetl, a ta o třicet let starší povídka o „Hvězdném“, obrovské kouli, ležící celé věky v džunglích Guadalcanalu, na mě udělala hluboký dojem. Zajímalo by mě, jestli to bylo první zpracování tématu, které se najednou stalo aktuálním, když se teď hlavní téma debat SETI přesunulo od „Kde jsou všichni?“ k ještě záhadnější otázce „Kde jsou jejich výtvory?“.
 

Axina


Celý článek »

komentářů: 0         


«     1     »