Archiv - Listopad 2011


« strana 1 »

Souhvězdí Cefeus

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Cefeus patří mezi cirkumpolární souhvězdí severní hvězdné oblohy. Leží mezi souhvězdími Malého medvěda, Draka, Labutě, Ještěrky, Kasiopeji a Žirafy. V naší zeměpisné šířce je nad obzorem po celou noc v kteroukoliv roční dobu. Nejvýše nad obzorem je koncem října a začátkem listopadu. Patří mezi starobylá souhvězdí, znal ho již starořecký astronom Ptolemaios. Jasnější hvězdy Cefea připomínají dům se špičatou střechou.

Axina


Celý článek »

komentářů: 1         


H. P. Lovecraft, mistr temných snů (1)

rubrika: 3.2 Sci-fi literatura


„Záhady mají věčnou moc těšit a okouzlovat lidskou fantazii. Některé ve svých důsledcích převracejí celý svět naruby, jiné nabízejí drobná intelektuální cvičení v podobě poutavých hádanek, nad nimiž můžete celé hodiny či dny hloubat.“ Tak zní první slova knihy „Slavné záhady světových dějin“ od Alana Bakera, kterou letos vydalo nakladatelství Volvox Globator a ze které předkládám ukázku.

Axina


Celý článek »

komentářů: 11         


Souhvězdí Kasiopeja

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Kasiopeja patří mezi cirkumpolární souhvězdí severní hvězdné oblohy. Sousedí se souhvězdími Cefea, Ještěrky, Andromedy, Persea a Žirafy. V naší zeměpisné šířce je nad obzorem po celou noc v kteroukoliv roční dobu. Při horní kulminaci (v říjnu) ho vidíme ve tvaru písmene W, při dolní kulminaci (v dubnu) ho vidíme ve tvaru písmene M.

Axina


Celý článek »

komentářů: 7         


Zpráva z Areciba - Arecibo Message

rubrika: 1.7 Mimozemský život


Včera tomu bylo na den 37 let, co bylo ze Země vysláno první radiové poselství lidstva ke hvězdám.

Axina


Celý článek »

komentářů: 3         


Souhvězdí Malý medvěd

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Malý medvěd je souhvězdí na severní hvězdné obloze. Je jedním z 88 moderních souhvězdí a také jedním ze 48 souhvězdí uvedených již v Ptolemaiově katalogu Almagest. Sousedí se souhvězdími Draka, Žirafy a Cefea. Jedná se o severní obtočnové souhvězdí, takže je v naší zeměpisné šířce stále vidíme nad obzorem. Je proslulé díky své hvězdě alfa neboli Polárce, která v současné době určuje polohu severního světového pólu.

Axina


Celý článek »

komentářů: 2         


Cirkumpolární souhvězdí, souhvězdí Velká medvědice

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Jako cirkumpolární (z latinského „kolem pólu“) neboli obtočnová označujeme ta souhvězdí, která nikdy nezapadají pod obzor. Leží blízko světových pólů, ale o která jde konkrétně, závisí na poloze pozorovatele (na jeho zeměpisné šířce). V Evropě jsou cirkumpolární souhvězdí Velká medvědice, Malý medvěd, Kasiopeja, Cefeus, Drak, Žirafa a Rys.

Axina


Celý článek »

komentářů: 6         


Souhvězdí naší oblohy

rubrika: 1.3 Souhvězdí


Minulou neděli, to byl ještě říjen, jsem zamířila na procházku do pražské Stromovky. Nedošla jsem daleko, hned na kraji mne zlákala návštěva pražského Planetária. V očekávání, že si poslechnu sice známé, ale pořád přitažlivé informace o Zemi, Slunci, hvězdách a hlubinách vesmíru, jsem se zabořila do křesla. Následoval pořad koncipovaný tak školometským způsobem (dialog děvčete školou povinného, které je za studijní úspěchy v astronomii odměněno pobytem na orbitální stanici, kde má přiděleného školitele), že jsem byla několikrát v pokušení odejít. Nakonec jsem vydržela hlavně kvůli projekci hvězdné oblohy. Zážitek to byl stejně úchvatný jako před mnoha lety, kdy jsem jako studentka navštěvovala Planetáriem pořádaný astronomický kurs. Se znepokojením jsem si však uvědomovala, že už si nevybavuji jména všech souhvězdí, jasných hvězd, mlhovin, otevřených a kulových hvězdokup, galaxií...
Rozhodla jsem se, že své dávné znalosti opráším. Jak jen čas dovolí, budu přicházet s popisem jednoho (výjimečně více) souhvězdí. Shromáždím o něm základní informace, přidám obrázky, případně kousek mytologie. Uvedu významnější objekty. Popíšu astronomické jevy. A zvolna tak snad obnovím ztracené znalosti. Zvu vás na procházku naší hvězdnou oblohou.

Axina


Celý článek »

komentářů: 3         


«     1     »